envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement


Instalacje OZE

Technologii pomp ciepła nie trzeba już nikomu przedstawiać. W ostatnich latach systemy grze27 05wcze bazujące na tych urządzeniach powszednieją, a inwestorzy coraz bardziej świadomie zaczynają sięgać po takie rozwiązania. Najbardziej dynamicznie rozwija się sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda służących do ogrzewania budynku (i jednocześnie przygotowania c.w.u.), dlatego w artykule opiszę najważniejsze aspekty zawiązane z doborem tych właśnie urządzeń.

Utrzymującą się od8 05 kilku lat tendencję wzrostową w sprzedaży pomp ciepła wzmocniły ostatnio znaczne podwyżki cen gazu oraz trudności w przyłączeniu nowych użytkowników do sieci. Zdaniem producenta pomp ciepła Rotenso Aquami, wzrost kosztów ogrzewania przy użyciu paliw kopalnych, zwiększone wymagania dotyczące energochłonności nowych budynków, a także zapowiedź dotacji do zakupu pomp ciepła dla nowych domów wpłyną na dalsze wzrosty ich sprzedaży.

Pompa ciepła Therma V Monobloc S jest już drugą generacją monobloków LG na czynnik R32, które charakteryzują się zmniejszonym potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego (GWP). Wyróżnia się ona bardzo niskim poziomem ciśnienia akustycznego (Monobloc S – od Silence Supreme). W trybie cichym, w zależności od modelu, emituje dźwięk na poziomie 32-35 dB z odległości 5 m. Przyjrzyjmy się także innym atutom tego urządzenia.6 05

39Dziś wszyscy odczuwamy, jak mocno sytuacja geopolityczna może przekładać się na tę na rynku paliw, szczególnie przy dużym uzależnieniu od dostaw z Rosji, a z drugiej strony: jak bardzo uzależnienie energetyczne określa geopolitykę. Wobec wydarzeń z ostatnich tygodni zapewne dla wielu osób stawianie na przyspieszony rozwój OZE przestało więc być „tylko” troską o środowisko naturalne i czyste powietrze czy też próbami stymulacji gospodarki po pandemii, a stało się przede wszystkim koniecznością związaną ze zwiększeniem bezpieczeństwa i niezależności energetycznej. Warto przy tym zauważyć, że argument niezależności energetycznej od dawna był częścią polityki Unii Europejskiej i pojawiał się w różnych dokumentach strategicznych, choć w Polsce nie był on raczej doceniany.

Więkskonserwacja1zość użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, że urządzenia grzewcze, takie jak kocioł gazowy czy pompa ciepła, powinny być okresowo serwisowane. Jednak w przypadku instalacji elektrycznych, a więc i instalacji fotowoltaicznej, dla wielu inwestorów nie jest to już takie oczywiste. Warto im o tym przypominać.

8 marca 2022 r. w komunikacie Komisji Europejskiej „REPowerEU” przedstawiono szereg działań dotyczących rezygnacji z paliw kopalnych w tym spalania gazu ziemnego. Komunikat REPowerEU oznacza dla indywidualnych konsumentów zapowiedź przyspieszenia bezpośredniej elektryfikacji za pomocą szerszego stosowania paneli fotowoltaicznych, elektrycznych pomp ciepła, magazynów energii i elektromobilności.

W komunikacie KE zaproponowano znaczące zwiększenie poziomu ambicji w zakresie sprzedaży i montażu pomp ciepła w Europie, informując o potrzebie 2-krotnego zwiększenia rocznej sprzedaży pomp ciepła w ciągu najbliższych 5 lat.PORT PC renewable 2232160 1920

BDR Thermea Group od lat pracuje nad rozwojem i wdrażaniem nowych produktów, które nadchodzi1umożliwią niezbędną transformację energetyczną. Obok ogniw paliwowych czy kogeneracji, są to także urządzenia zasilane paliwem wodorowym.


 

pi