Instalacje OZE
Ecodesign i parametry definiowane na etykietach i w kartach technicznych pomp ciepła – podstawy prawne, objaśnienie i znaczenie praktyczne
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne
W dniu 18.07.2024 weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie ekoprojektu dla zrównoważonych produktów. Ma ono na celu, poprawę, dla produktów wprowadzanych do obrotu w UE, ich: energochłonności, możliwości naprawy i recyklingu, żywotności i w efekcie obniżenie śladu węglowego w całym cyklu życia. W skrócie – dokument między innymi ma sprawiać aby sprzęt nie psuł się zaraz po ukończeniu gwarancji, a w razie awarii, dawał możliwości naprawy, a nie wymiany na nowy.
Dlaczego fotowoltaikę warto instalować teraz? Policzmy to!
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne
W ostatnich miesiącach widoczny jest spadek cen systemów fotowoltaicznych. W dodatku trwa najbardziej słoneczny sezon letni, kiedy można wyprodukować najwięcej energii z PV. Czekanie zatem do jesieni, na początek kolejnej edycji programu „Mój Prąd”, nie jest konieczne, zwłaszcza że o dofinansowanie można starać się już po wybudowaniu mikroelektrowni. Do tego czasu nasza instalacja będzie pracowała na zwrot z inwestycji i produkowała w sezonie najwięcej kWh. Po ilu latach inwestycja w fotowoltaikę się zwróci? Sprawdzamy to z ekspertami z Corab S.A.
Agrowoltaika. Szansa na nowych klientów dla instalatorów fotowoltaiki
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne
Sektor fotowoltaiki w 2024 r. nadal się rozwija, choć nie brakuje w nim wyzwań, takich jak np. odmowa przyłączenia do sieci, ograniczenia administracyjne czy spadek ceny energii. Tylko w maju ok. 20 proc. zapotrzebowania energetycznego naszego kraju pochodziło z tego źródła. Na tym jednak dobre wieści się kończą. Rynek przeżywa obecnie stagnację wynikającą z oczekiwania na kolejną edycję programu Mój Prąd. W dodatku zmieniana jest cała struktura tego sektora, a małe instalacje są coraz mniej dochodowe. Stąd potrzeba szukania szans i nisz do pozyskania całkiem nowej grupy klientów. Rozwiązaniem może być agrowoltaika, czyli dopasowane dla producentów rolnych rozwiązania PV, które pozwalają zachować dotychczasowe przeznaczenie gruntów przy jednoczesnym uzyskaniu dodatkowego dochodu oraz ochronie plonów i zwierząt.
Nowe regulacje dotyczące stosowania czynników chłodniczych w urządzeniach klimatyzacyjnych i pompach ciepła
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne
Choć procesy wymiany stosowanych czynników chłodniczych zachodzą właściwie w sposób ciągły, to ostatnie przyspieszenie w tym zakresie, oprócz standardowych ograniczeń i zmian, przynosi jeszcze przeorientowanie ze związków chemicznych syntetycznych w kierunku substancji występujących naturalnie w środowisku. Wszystko wydaje się być motywowane optymalizacją stosowanych substancji oraz rozszerzeniem kryteriów wyboru z czysto technicznych na również ekologiczne i środowiskowe. Co ciekawe historia zatacza koło, gdyż substancje naturalne były pierwszymi czynnikami chłodniczymi zanim wynaleziono związki z grupy CFC, HCFC i najpopularniejsze obecnie HFC (odpowiednio chlorofluorowęglowodory, hydrochlorofluoroweglowodory i hydrofluorowęglowodory).
Sprawność pomp ciepła. Część 2. Etykiety efektywności energetycznej
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne
Odwiedzając sklepy ze sprzętem AGD od końca lat 90 ubiegłego wieku mogliśmy się spotkać z kolorowymi etykietami informującymi o tym, jak sprawne i efektywne jest urządzenie, którego etykieta dotyczyła. Od września 2015 podobne etykiety pojawiły się także dla urządzeń grzewczych i ich głównym zadaniem było pokazanie klasy efektywności energetycznej urządzeń.
Sprawność pomp ciepła Część 1. Co trzeba wiedzieć
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne
Sprawność pomp ciepła zdecydowała o ich karierze jako oszczędnych źródeł ciepła. Jednak czy właśnie o sprawności możemy mówić w kontekście procesów zachodzących w pompach ciepła? Dlaczego obecnie stosowanym parametrem jest współczynnik efektywności COP lub SCOP? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Pompy ciepła na propan (R290) – wymagania producentów dotyczące montażu, uruchomienia i serwisowania urządzeń
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne
Producenci pomp ciepła przeznaczonych do ogrzewania (ew. chłodzenia) budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej coraz częściej wprowadzają do swojej oferty pompy ciepła wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy, jakim jest propan (R-290), zamiast czynników syntetycznych. Trend ten był wyraźnie widoczny na tegorocznych targach ISH we Frankfurcie, można go też zaobserwować od pewnego czasu na naszym rynku.