envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

AdvertisementInstalacje OZE

215Odwiedzając sklepy ze sprzętem AGD od końca lat 90 ubiegłego wieku mogliśmy się spotkać z kolorowymi etykietami informującymi o tym, jak sprawne i efektywne jest urządzenie, którego etykieta dotyczyła. Od września 2015 podobne etykiety pojawiły się także dla urządzeń grzewczych i ich głównym zadaniem było pokazanie klasy efektywności energetycznej urządzeń.

13 09Sprawność pomp ciepła zdecydowała o ich karierze jako oszczędnych źródeł ciepła. Jednak czy właśnie o sprawności możemy mówić w kontekście procesów zachodzących w pompach ciepła? Dlaczego obecnie stosowanym parametrem jest współczynnik efektywności COP lub SCOP? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

13 06Producenci pomp ciepła przeznaczonych do ogrzewania (ew. chłodzenia) budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej coraz częściej wprowadzają do swojej oferty pompy ciepła wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy, jakim jest propan (R-290), zamiast czynników syntetycznych. Trend ten był wyraźnie widoczny na tegorocznych targach ISH we Frankfurcie, można go też zaobserwować od pewnego czasu na naszym rynku.

Trudno dziś sobie wyobrazić nasze życie bez215 czy klimatyzatorów, a już niebawem standardem w wielu domach będą także pompy ciepła. Większość tych urządzeń funkcjonuje w oparciu o lewobieżny obieg Lindego i wymagają one zastosowania czynnika chłodniczego, czyli substancji, która przy niskim ciśnieniu i w niskiej temperaturze pobiera ciepło z otoczenia, co doprowadza ją do wrzenia, a po sprężeniu, wzroście temperatury i ciśnienia, z kolei łatwo oddaje ciepło.

W ostatnich latach pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. W odpowiedzi na rosnące oczekiwania i potrzeby, w portfolio marki De Dietrich pojawiają się kolejne urządzenia, które znajdują zastosowanie zarówno w domach nowo wybudowanych, jak i tych starszych, gdzie modernizuje się system grzewczy. Jak optymalnie dopasować je do inwestycji?209

Sytuacja rynkowa wymusza na206 maksymalizowanie zużycia energii wyprodukowanej przez instalację PV. Bardzo efektywnie można ją wykorzystać do ogrzewania budynku za pomocą inwerterowej pompy ciepła, najlepiej – pracującej na nowoczesnym, ekologicznym czynniku chłodniczym R290.

Dla każdego urząd25zenia grzewczego określa się specyficzne wymagania dotyczące warunków jego montażu oraz późniejszej eksploatacji, które będą charakterystyczne dla danego rodzaju urządzeń, ich typu w ramach danej grupy, a nawet konkretnego modelu. Tak jest również w przypadku pomp ciepła. W poniższym artykule przyjrzymy się, na co szczególnie należy zwrócić uwagę przy planowaniu robót, a później przy samym montażu najpopularniejszych pomp ciepła typu powietrze-woda.


 

pi