Instalacje sanitarne
Przydomowe oczyszczalnie ścieków: systemy pasywne i zasilane z fotowoltaiki
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

Trudno dziś wyobrazić sobie budowę nowoczesnego domu bez wykorzystania technologii przyjaznych środowisku. Coraz więcej budynków jest wyposażonych w mikroinstalacje fotowoltaiczne i coraz więcej osób korzysta z zasobów energii zgromadzonej w gruncie i powietrzu, montując gruntowe lub powietrzne pompy ciepła. Rośnie też zainteresowanie systemami małej retencji w postaci zbiorników podziemnych lub naziemnych (nie chodzi oczywiście o tzw. oczka wodne) oraz autonomicznymi rozwiązaniami w zakresie oczyszczania ścieków. I właśnie ten ostatni temat opiszę szerzej w artykule.
Awaria oczyszczalni „Czajka” – stanowisko i apel Polskiego Stowarzyszenia Producentów Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

Pod koniec sierpnia bieżącego roku miała miejsce druga awaria kolektora przesyłowego ścieków sanitarnych pod Wisłą w Warszawie. Pod względem skali zniszczeń była ona zdecydowanie większa niż ta z 2019 r. Jak twierdzi prof. dr hab. inż. Stanisław Rybicki, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej, z powodu skomplikowanej sytuacji obiektu inżynierskiego w Warszawie, analiza przyczyn awarii będzie wymagała wielu miesięcy pracy.
Profesor Rybicki, który stanie na czele komisji badającej przyczyny awarii, dodał, że jednoznaczne wnioski muszą być poprzedzone dłuższym okresem szczegółowych badań, zaś sama komisja nie może działać pod presją czasu.
Dezynfekcja i bezpieczeństwo termiczne w instalacjach sanitarnych. Rozwiązania Caleffi Hydronic Solutions: Legiomix®, Legiomix® 2.0 i Legioflow®
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne
Instalacja wody użytkowej to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia technicznego budynków. Trudno bowiem wyobrazić sobie codzienne życie bez możliwości korzystania z bieżącej wody. Komfort to jednak nie wszystko! Równie ważnym zagadnieniem, a może nawet najważniejszym, jest bezpieczeństwo użytkowe. Chodzi oczywiście nie tylko o kwestie uwarunkowane parametrami technicznymi instalacji, ale również o zagadnienia sanitarne i zdrowie użytkowników instalacji.
Instalacje wody pitnej: wymagania higieniczne
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne
Oddanie do użytku instalacji wody pitnej wiąże się ze ściśle określoną procedurą dotyczącą m.in. próby ciśnieniowej, płukania i dezynfekcji. Jeżeli wymagania w tym zakresie nie zostaną spełnione, inwestor ma prawo żądać usunięcia usterek oraz wynikającego z nich skażenia mikrobiologicznego na koszt wykonawcy instalacji.
Preizolowane rury Ecoflex – elastyczne rozwiązanie od Uponor
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne
Bezproblemowy i sprawny transport czynnika wewnątrz i na zewnątrz budynków jest kluczowy dla nowoczesnych inwestycji nastawionych na wysoką efektywność, komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo.
Ochrona przeciwpożarowa – systemy pompowe na wirażu Stanowisko Stowarzyszenia Producentów Systemów Pompowych ws. zmian w przepisach
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne
Wprowadzenie obowiązku wystawiania krajowej oceny i weryfikacji stałości i właściwości użytkowych dla pomp do instalacji wodociągowych przeciwpożarowych – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 13 czerwca 2018 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (DzU, poz. 1233) – wywołało duże poruszenie w całej branży.
Bez słabych punktów – Uni Pipe PLUS od Uponor
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne
Stworzona w technologii SACP wielowarstwowa rura Uni Pipe PLUS jest nie tylko uniwersalna, ale także wygodna w zastosowaniu dzięki zwiększonej elastyczności i plastyczności. Jednorodna, wytłaczana warstwa aluminium, pozbawiona szwów połączeniowych sprawia, że instalację z tych rur układa się szybko oraz jest ona odporna na działanie niekorzystnych warunków, jak korozja czy wysokie ciśnienie.