envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

AdvertisementWarto wiedzieć

PORT PC opublikował prognozy kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych w III kwartale 2024 r. z uwzględnieniem najnowszych taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jak wynika z wyliczeń, koszty ogrzewania po 1 lipca 2024 r. zmienią się istotnie, szczególnie w przypadku kotłów gazowych i elektrycznych pomp ciepła. W najlepszej sytuacji będą użytkownicy pomp ciepła − tutaj koszty spadły o 10%.

Odpowiedź na falę dezinformacji
Przez ostatnie miesiące byliśmy wręcz zalewani medialnymi przekazami o planowanym drastycznym wzroście cen energii elektrycznej, a szum informacyjny mocno utrudniał przebicie się rzetelnym informacjom. W dodatku, pisząc o podwyżkach, często nie wyjaśniano, że nie chodzi ogólnie o ceny energii elektrycznej (rynkowe), bo te generalnie wykazują tendencję spadkową, a jedynie o ceny mrożone, czyli pewną pulę taniej energii przyznaną gospodarstwom domowym. Dawało to pole do manipulacji – straszenia istotnym wzrostem kosztów ogrzewania domu elektryczną pompą ciepła, choć odmrażanie cen nie mogło mieć na to większego wpływu. Pula taniej energii była zbyt mała, by uwzględniać pracę pompy ciepła, a zatem koszty jej eksploatacji w większości wynikały z cen realnych, rynkowych, a nie mrożonych. Kolejna dezinformacja to skala podwyżek, zwłaszcza w relacji z gazem ziemnym. O planowanym wzroście cen gazu pisano rzadko, w dodatku zaniżając prognozy.

Wioletta Walczak inżynier wsparcia projektowego Stiebel EltronDlaczego zmniejszyła się liczba urządzeń na Liście ZUM, czym jest HP Keymark i dlaczego jest gwarancją jakości urządzeń grzewczych.

W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia ze zmianami dotyczącymi programu Czyste Powietrze. Od 14 czerwca Lista ZUM czasowo uległa znacznemu skróceniu. Wszystko za sprawą konieczności ponownego złożenia i przeprocesowania wniosków dla urządzeń posiadających HP Keymark – powszechnie stosowany w Europie znak jakości. Dlatego warto poczekać z wyborem pompy ciepła, by mieć szerszy wybór urządzeń, z których korzystać można przez długie lata.

Po 14 czerwca Lista ZUM jest mocno ograniczona. Ta chwilowa zmiana wynika z kwestii proceduralnych. Pompy ciepła wielu uznanych producentów, które na przestrzeni lat - dzięki wysokiej jakości i wydajności - zdobyły zaufanie Polaków, muszą zostać ponownie wpisane na Listę ZUM. Podstawą będzie certyfikat HP Keymark – wskazuje Wioletta Walczak, inżynier wsparcia projektowego w Stiebel Eltron.

Pompy ciepła nieprzerwanie zyskują na popularności jako nowoczesne rozwiązanie służące ogrzewaniu domów. Ich zastosowanie pozwala znacznie obniżyć związane z tym koszty – w sprzyjających warunkach i przy wykorzystaniu energii z własnej instalacji fotowoltaicznej nawet o połowę względem kotłów gazowych. Na temat pomp ciepła krąży jednak sporo mitów – jeden z nich dotyczy tego, iż rzekomo nie działają w zimnym klimacie. Jak jest naprawdę?wykres1

Zmiany klimatu wiążą się nie tylko z cieplejszymi zimami, lecz niestety także z większą liczbą upalnych dni w sezonie letnim. W ostatnich sezonach dni z temperaturą przekraczającą 30℃ stale przebywa, co skutkuje zwiększonym zainteresowaniem Polaków funkcją chłodzenia. Zwykle do tego celu są stosowane typowe systemy klimatyzacji typu split lub multisplit. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Warto również poznać możliwości pomp ciepła, które, choć zwykle są stosowane z myślą o ogrzewaniu, potrafią dostarczyć także chłodne powietrze.Vaillant foto flexoTHERM

1310 maja Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił, że przejściowo, do końca 2024 r., uznane europejskie certyfikaty HP Keymark, EHPA Q i Eurovent będą wystarczające do kwalifikacji pomp ciepła na listę ZUM w „Czystym Powietrzu”. Zdaniem PORT PC, to dobry kompromis, który zapewni, że produkty renomowanych europejskich firm będą również na liście ZUM. Eliminuje to dotychczasowe problemy z jakością dotowanych pomp ciepła, gwarantując użytkownikom wysokie standardy ochrony, a jednocześnie promuje uczciwą konkurencję na rynku, usprawniając proces rejestracji pomp ciepła w bazie ZUM. Na taki ruch czekała nie tylko branża, ale i inwestorzy zaniepokojeni przedłużającymi się procedurami.


 

pi