envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

AdvertisementWarto wiedzieć

Z przyjemnością zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Krajowego Konkursu Energetycznego im. prof. Jacka Malko pod hasłem "Wszystko zależy od energii!". Inicjatywę organizują Fundacja Świadomi Klimatu i Politechnika Śląska. Przewodnictwo Jury i nadzór merytoryczny sprawuje prof. zw. dr hab. inż. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej. Autorką projektu jest dr Halina Rechul.Krajowy Konkurs Energetyczny

150 lat marki VaillantHistoria programu Czyste Powietrze sięga września 2018 roku. To już ponad 5 lat kompleksowego wspierania transformacji energetycznej polskich budynków przez program rządowy. W tym czasie zaszło wiele różnych zmian zarówno w warunkach, jak i zasadach programu. Teraz przyszedł czas na kolejną ważną modyfikację, która przyniesie korzyści nie tylko beneficjentom, ale także organizatorowi oraz całej branży grzewczej.

Nowe zasady wprowadzają dodatkowe obowiązki dla producentów pomp ciepła

Pompy ciepła to w programie Czyste Powietrze najpopularniejsza gama urządzeń. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez NFOŚiGW we wrześniu 2023 r. stanowiły one aż 50% wnioskowanych źródeł ciepła. Nieco wcześniej, w styczniu 2023 r., padła rekordowa wartość 64% wniosków przypadająca właśnie na tę grupę produktów. 1 Ogromna popularność pomp ciepła rodzi jednak ryzyko napływu do Polski urządzeń wątpliwej jakości, których rzeczywiste parametry i dane techniczne mogą nie pokrywać się z danymi deklarowanymi. Instalacja nieefektywnych pomp ciepła o niezweryfikowanych parametrach to duże ryzyko, które może odbić się czkawką dla ich potencjalnych użytkowników.

  • W 2023 r. sytuacja na polskim rynku budowlanym nie sprzyjała branży instalacyjno-grzewczej. Był to kolejny rok, w którym wyraźnie słabła koniunktura w budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza indywidualnym. W stosunku do 2022 r. całościowa sprzedaż urządzeń grzewczych w Polsce zmalała o ponad 1/3, a w zakresie urządzeń do budynków jednorodzinnych – o około 40%.
  • Mocno wyhamował również rynek pomp ciepła, który jeszcze w 2022 r. jako jedyny w branży grzewczej odnotowywał wzrosty w porównaniu do 2021 r. I to bardzo duże, bo nawet o 137% w grupie najpopularniejszych pomp ciepła − typu powietrze-woda do centralnego ogrzewania. Jednak 2023 r. przyniósł spadki sprzedaży tych urządzeń sięgające 41% wobec poziomu z 2022 r. W 2023 r. wzrosła tylko sprzedaż gruntowych pomp ciepła − o 12%.
  • Spowolnienie na polskim rynku pomp ciepła tym razem zbiegło się więc z kiepską kondycją polskiego budownictwa i całej branży grzewczej, ale przyczyny problemów trzeba szukać głębiej – przede wszystkim w gwałtownym obniżeniu konkurencyjności kosztów eksploatacji pomp ciepła powietrze-woda w stosunku do pozostałych technologii ogrzewania budynków.
  • Czy zatem w 2024 r. polski rynek pomp ciepła ma szansę na ponowne wzrosty? Jakie czynniki mogą determinować jego rozwój, zakładając, że znane dziś relacje cen energii elektrycznej oraz paliw kopalnych, drewna i pelletu w tym roku nie ulegną już większym zmianom?

salus premiera 1080x1080Globalne marki AFRISO i SALUS Controls nawiązały partnerstwo handlowe. Dzięki porozumieniu z producentem inteligentnej automatyki sterującej AFRISO poszerzyło portfolio produktów służących poprawie komfortu cieplnego i oszczędnej pracy instalacji grzewczych. Elektroniczne systemy sterowania ogrzewaniem marki SALUS Controls będą dostępne dla polskich klientów za pośrednictwem kanałów dystrybucji AFRISO.

Urządzenia SALUS Controls stanowią uzupełnienie rozwiązań AFRISO służących do regulacji instalacji grzewczych. Już z początkiem marca znane instalatorom i użytkownikom rozwiązania SALUS Controls będą szeroko dostępne na polskim rynku. AFRISO swoim klientom zapewnia także pełne wsparcie techniczne oraz opiekę serwisową dla automatyki sterującej SALUS Controls.

SALUS Controls jest częścią międzynarodowej grupy Computime Group Limited posiadającej 50 lat doświadczenia w innowacyjnych projektach z zakresu elektroniki sterującej. Łatwe w obsłudze automatyczne systemy SALUS Controls, w tym smart home, obejmujące m.in.: sterowanie temperaturą oraz domową elektroniką, wspierają użytkowników w ograniczaniu kosztów zużycia energii na potrzeby ogrzewania, klimatyzacji, czy oświetlenia budynków.

Termin zgłoszeń mija w dniu 8 marca, a szczegóły poniżej i pod adresem:
www.podyplomowe.agh.edu.pl/oferta-studiow-podyplomowych/geotermia.

Geotermia


 

pi