Instalacje grzewcze
Zawory bezpieczeństwa w instalacjach ogrzewczych. Część 2: Przykłady doboru
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne
W poprzedniej części cyklu (Polski Instalator, 4-5/2024, [1]). omówiłem wymagania formalne dotyczące zaworów bezpieczeństwa, podstawy teoretyczne zasady działania i doboru tych urządzeń, a także zaprezentowałem zależności obliczeniowe pozwalające je dobierać. W tej części skupię się na omówieniu wybranych przykładów doboru i obliczeń zgodnie z tamtymi wytycznymi.
Dobór zaworu bezpieczeństwa dla kotła wodnego
W przypadku kotłów wodnych niskotemperaturowych dobór zaworu bezpieczeństwa odbywa się przy założeniu najbardziej niekorzystnej sytuacji, tj. takiej, w której cała moc kotła wykorzystywana jest do odparowania wody w nim zawartej. Zatem obliczenia przepustowości dla kotła wodnego przeprowadza się jak dla wypływu pary wodnej nasyconej, a nie wody w stanie ciekłym.
Kalkulator kosztów ogrzewania budynków – III kwartał 2024 r.
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne
Jest już dostępna najnowsza aktualizacja kalkulatora POBE, która pozwala porównać koszty ogrzewania budynków jednorodzinnych i przygotowania w nich ciepłej wody użytkowej w III kwartale 2023 r. Kalkulator uwzględnia powszechnie stosowane źródła ciepła i systemy grzewcze oraz zróżnicowany standard energetyczny budynków. Podstawą dokonywanej co kwartał aktualizacji są zmieniające się ceny paliw i energii dla gospodarstw domowych.
Jak pokazuje kalkulator POBE, na niedawnej zmianie cen energii elektrycznej i gazu ziemnego dla gospodarstw domowych (wprowadzonej od 1 lipca br.) zdecydowanie skorzystały pompy ciepła. Wyraźnie wzrosła konkurencyjność tej technologii – szczególnie względem kotłów na gaz ziemny, ale także w odniesieniu do kotłów na paliwa stałe, pomimo że ceny węgla, drewna czy granulatu drzewnego (pelletu) pozostają relatywnie niskie.
Jak skutecznie chronić instalację?
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne
O tym jak ważna jest ochrona instalacji, nie trzeba przekonywać żadnego specjalisty, mającego z nią na co dzień do czynienia. Niezależnie od jej rodzaju, usuwanie zanieczyszczeń pomoże Ci uniknąć awarii poszczególnych elementów – takich jak pompy obiegowe, zawory strefowe czy wymienniki ciepła. Niesprawność wybranych podzespołów prowadzi do spadku wydajności i efektywności ogrzewania, a w konsekwencji również do kosztownych napraw. Jak zatem skutecznie chronić instalację…?
Akademia Projektanta. Instalacje ogrzewcze. Część II – zarys wstępu do podstaw. Definiowanie danych ogólnych w programie Sankom Audytor SET 7.2, część II
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne
W poprzedniej, pierwszej części cyklu (Polski Instalator 1-2/2024 [1]), omówiłem kilka pierwszych zakładek, jakie należy zdefiniować w danych ogólnych w programie Audytor SET 7.2, rozpoczynaj pracę nad projektem instalacji ogrzewczej. W tej części będziemy kontynuować, zamykając ten wątek i tym samym zamykając nasz „zarys wstępu do podstaw”.
▶ Kolejna zakładka ma nazwę „Armatura”. Dane, jakie należy w niej uzupełnić, pokazano na rysunku 1.
Zawory bezpieczeństwa w instalacjach ogrzewczych. Część 1: Funkcja, zasada pracy, parametry, procedury i kryteria doboru
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne
W cyklu omówiłem tematykę doboru zaworów bezpieczeństwa do instalacji ogrzewczych. Podałem wymagania formalne i wskazówki praktyczne, a także przywołałem zapisy normatywne. Rozważania teoretyczne uzupełnia kilka przykładów obliczeniowych, pokrywających większość przypadków, jakie można spotkać w rzeczywistości. W pierwszej części skupimy się na omówieniu podstaw teoretycznych zasady działania i doboru tych urządzeń. W kolejnych częściach zaprezentujemy procedurę ich doboru, prezentując przykłady obliczeniowe, a także narzędzia komputerowe, ułatwiające ten proces.
System WLHP, czyli pętla wodna z pompą ciepła – co to jest i do czego służy?
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne
Co to jest pętla wodna z pompą ciepła (WLHP)
WHLP to skrót od Water Loop Heat Pump – czyli system grzania i chłodzenia dla budynków w oparciu o małe pompy ciepła. Ten system jest już znany na świecie od ponad 50 lat.
Układ WLHP (rys 1) składa się przede wszystkim ze źródła ciepła (np. kocioł gazowy), źródła „chłodu” (np. wieża chłodnicza) oraz małych pomp ciepła. Wszystkie te urządzenia znajdują się na jednej pętli – są wpięte w jeden układ. Pompy ciepła typu powietrze/woda transportują ciepło, lub chłód wygenerowane w pomieszczeniach do wody płynącej w pętli. W zależności od tego, czy pompa ma za zadanie obniżyć, czy podwyższyć temperaturę w pomieszczeniu, to odpowiednio dostarcza energii cieplnej do pętli, lub „chłodzi” tą wodę.
Systemy hybrydowe jako odpowiedź na potrzebę transformacji energetycznej
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne
Jako odpowiedzialny producent działający w branży grzewczej wiemy, że stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych jest procesem nieuniknionym i dodatkowo ściśle i coraz bardziej restrykcyjnie regulowanym przepisami unijnymi dotyczącymi energochłonności i emisyjności budynków, ale najważniejsze, żeby został on przeprowadzony w sposób zrównoważony i zapewniający bezpieczeństwo energetyczne odbiorcom. Równie ważne jest przejście do miksu energetycznego, który pozwoli uniknąć monopolu jednej technologii. Taki monopol mogłoby spowodować m.in. zaburzenia w dostawach wybranych urządzeń i problemy w zapewnieniu dostatecznej ilości nośników energii do ich zasilania.