envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Rosoła 10a
02-786 Warszawa

PI www

Instalacje grzewcze

11Victrix Zeus 25 marki Immergas to wiszący kocioł dwufunkcyjny zapewniający najwyższy komfort użytkowania przy minimalnych kosztach inwestycyjnych. Z powodzeniem zadowoli użytkowników mieszkań i małych domów, którzy potrzebują ciepłej wody użytkowej na poziomie wyższym niż z kotła przepływowego.

7Sytuacja w branży i gospodarce w I kwartale 2019 roku była kontynuacją trendu z poprzednich kwartałów 2018 roku. Odnotowano znaczne wzrosty sprzedaży w większości grup produktowych w branży instalacyjno-grzewczej, chociaż te wzrosty nie były już tak spektakularne jak w niedalekiej przeszłości.

Według zebranych z rynku opinii, osiągnięty wynik mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie dające się we znaki problemy z zatrudnieniem – głównie z powodu braku fachowców w wykonawstwie. W I kwartale 2019 roku, w dalszym ciągu umacniał się rynek wymian starych urządzeń grzewczych na nowe.

21Firma Arco, hiszpański producent zaworów do wody, gazu i ogrzewania, jest niekwestionowanym liderem w branży instalacyjnej, od 45 lat nieustannie wyznaczającym trendy i kierunki rozwoju tego sektora, oraz stale wprowadzającym na rynek nowe, innowacyjne produkty.

Seria Art
Zdecydowaną nowością jest linia produktowa Art – wykonana z najwyższej jakości surowca, jakim jest mosiądz europejski o bardzo niskiej zawartości ołowiu i innych zanieczyszczeń. Linię Art charakteryzuje nowoczesne wzornictwo i wysoka jakość wykonania.
Wśród produktów należących do tej linii na wyróżnienie zasługuje zawór czerpalny Vintage.

16W artykule omówiono tematykę stosowania aluminiowych grzejników członowych w wodnych instalacjach grzewczych, porównując ich cechy użytkowe z innymi typami grzejników i wskazując przewagi oraz ograniczenia. Omówiono także zagadnienie stosowania tego typu grzejników w instalacjach wykonanych z rur miedzianych, jako temat podnoszony często w praktyce i związany z pewnymi kontrowersjami oraz nieaktualnym stanem wiedzy. Piąta, ostatnia część cyklu dotyczyć będzie właśnie tych mitów.

W świadomości dużej części instalatorów, a co za tym idzie – osób planujących budowę/modernizację instalacji grzewczej – często jeszcze żywy jest pogląd, że grzejniki aluminiowe nie nadają się do pracy z miedzianym systemem rurowym i połączeń takich należy unikać z uwagi na niebezpieczeństwo degradacji elementów instalacji. 

12Gazowe przepływowe podgrzewacze wody to urządzenia, które podgrzewają wodę użytkową w systemie przepływowym. Są to urządzenia wiszące, instalowane zazwyczaj w łazienkach lub na strychu. Ich nowoczesne wersja to urządzenie wykorzystujące również energię skroplenia pary wodnej, czyli gazowy podgrzewacz kondensacyjny.

Termy gazowe podgrzewają wodę bieżącą (c.w.u.) lub wodę bieżącą oraz wodę grzewczą (c.o.). Pełnić mogą zatem dwie funkcje: przygotowania ciepłej wody użytkowej lub przygotowania wody użytkowej oraz grzewczej. Dość częstym rozwiązaniem w budynkach wielorodzinnych jest rozdział na centralne przygotowanie wody grzewczej oraz rozproszone – ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że w każdym mieszkaniu znajdować się może przepływowy podgrzewacz wody użytkowej. W przypadku większego zapotrzebowania na ciepłą wodę dodatkowo instalowany jest zbiornik buforowy.

Kotły grzewcze są jednymi z najbardziej skomplikowanych urządzeń technicznych w budownictwie. Pracują w bardzo ciężkich i zmiennych warunkach, w których temperatury w komorach spalania przekraczają ponad 1000°C. Koszt paliwa, niezbędnego do wytworzenia energii grzewczej przez kotły, należą do najistotniejszych kosztów jakie ponosimy, utrzymując budynki, w których mieszkamy i pracujemy.

W artykule omówiono tematykę stosowania aluminiowych grzejników członowych w wodnych instalacjach grzewczych, porównując ich cechy użytkowe z innymi typami grzejników i wskazując przewagi oraz ograniczenia. Omówiono także zagadnienie stosowania tego typu grzejników w instalacjach wykonanych z rur miedzianych, jako temat podnoszony często w praktyce i związany z pewnymi kontrowersjami oraz nieaktualnym stanem wiedzy. Czwarta część cyklu dotyczyć będzie rozważań nt. wyboru pomiędzy grzejnikiem aluminiowym a „podłogówką".

Wśród grzejników konwekcyjnych (umownie tak są nazywane), tzn. aluminiowych grzejników członowych, stalowych grzejników płytowych i płytowo-konwektorowych, grzejników konwektorowych, żeliwnych grzejników członowych, grzejników z rur gładkich i ożebrowanych, najrozsądniejszym wyborem są aluminiowe grzejniki członowe.


 

pi