envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Uznanie dla pomp ciepła w Polsce stale rośnie, pon37 11ieważ coraz bardziej przekonujemy się do zalet takich rozwiązań – nie tylko z powodu sytuacji energetycznej na świecie, ale również z przyczyn technologicznych. Bezobsługowe, przyjazne środowisku urządzenia zastępują dotychczasowe kotły gazowe czy na węgiel, a wiodący producenci wciąż udoskonalają technologię pomp ciepła, wzbogacając swoją ofertę. W 2022 r. w ofercie firmy LG Electronics znajdziemy m.in. nowoczesne, wysokoefektywne i komfortowe pompy ciepła Therma V Split, Monobloc czy Hydrosplit, które pracują w oparciu o ekologiczny czynnik R32.

Najważniejszym argumentem przemawiającym za pompami ciepła jest fakt, iż nie zużywają one paliw kopalnych, a do ogrzewania domu wykorzystują energię elektryczną, przy czym w głównej mierze – energię odnawialną, pozyskiwaną np. z powietrza zewnętrznego. Zarówno na polskim, jak i na europejskim rynku największą popularnością cieszą się pompy typu powietrze-woda, które są tańsze i łatwiejsze w montażu niż np. pompy gruntowe czy wodne. Ponadto sama eksploatacja pompy ciepła jest tańsza niż kotłów na gaz bądź węgiel. Jakie jeszcze są korzyści? Przede wszystkim brak emisji spalin, większe bezpieczeństwo czy sterowanie automatyczne. Wreszcie – znacznie niższe koszty ogrzewania.

! Firma LG, jako wiodący dostawca systemów HVAC, ma w swoim portfolio produktów grzewczych szeroką gamę wysoce energooszczędnych i zaawansowanych systemów powietrznych pomp ciepła. Misją LG jest zapewnienie właściwego rozwiązania grzewczego dla każdego budynku, niezależnie od wymagań.

Inwes38 11tycja na przyszłość
Oczywiście, inwestycja w pompę ciepła bywa droższa niż w tradycyjny system grzewczy, ale wcale tak nie musi być. Przykład? – Warto odnieść się do instalacji z kotłami grzewczymi. Tu potrzeba najczęściej oddzielnego, odpowiednio wyposażonego pomieszczenia, które podnosi koszt budowy domu. Niezbędny jest również komin. Spore wydatki ponoszone są też na przyłącze gazowe. Z kolei przy zasilaniu kotła paliwem stałym, trzeba przewidzieć miejsce na jego składowanie, co także czyni budowę domu bardziej wymagającą. Wszystko to przestaje być zaś potrzebne, gdy decydujemy się na pompę ciepła.

Największym atutem pomp ciepła są jednak niższe niż dla innych źródeł ciepła rachunki za ogrzewanie, a to dzięki znaczącemu wykorzystaniu OZE. Przykładowo, w przypadku pomp ciepła firmy LG około 25% energii to zasilanie elektryczne, reszta zaś, czyli aż 75%, pozyskiwana jest z zewnątrz przy optymalnych warunkach zewnętrznych. Generalnie przyjmuje się, że koszt zakupu i instalacji pompy ciepła zwraca się już po kilku sezonach grzewczych. Obecnie, z uwagi na rosnące ceny gazu, węgla i innych tradycyjnych źródeł energii, okres ten dodatkowo się skrócił. Co więcej: przy połączeniu pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, koszty związane z c.o. lub przygotowaniem c.w.u. minimalizowane są do symbolicznej opłaty. Nie dziwi zatem rosnąca popularność pomp ciepła, a niektórzy wręcz mówią o rewolucji w systemach grzewczych, która dzieje się na naszych oczach.

Wydajność pod kontrolą
Aby maksymalnie wykorzystać potencjał pompy ciepła (i jeszcze więcej zaoszczędzić na ogrzewaniu), przy wykonywaniu instalacji z pompą ciepła należy przede wszystkim unikać poniższych błędów:

  • niewłaściwe wyliczenie zapotrzebowania budynku na ciepło OZC,
  • niedowymiarowanie pompy ciepła (moc urządzenia nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na ciepło),
  • przewymiarowanie pompy ciepła (niestabilna praca i ryzyko awarii),
  • nieprawidłowo dobrane górne źródło ciepła, czyli instalacja grzewcza w domu.

Jeśli chodzi o wspomniane górne źródło ciepła, z pompami ciepła szczególnie dobrze współpracuje ogrzewanie podłogowe.

Pompa ciepła plus ogrzewanie pod39 11łogowe
Za wyborem ogrzewania podłogowego niewątpliwie przemawiają względy finansowe. Dzięki dużej powierzchni grzewczej, ten rodzaj ogrzewania wymaga zasilania czynnikiem o niższej temperaturze (30–35°C) niż tradycyjne grzejniki, a mniejsza różnica temperatury między dolnym źródłem ciepła (powietrze z otoczenia) i górnym (instalacja grzewcza) przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne pompy ciepła. Szacuje się, że w instalacji z ogrzewaniem podłogowym pompa ciepła osiąga o 30% większą wydajność niż we współpracy z tradycyjnymi grzejnikami. Ponadto, tego rodzaju ogrzewanie wykazuje najbardziej zbliżony rozkład temperaturowy do profilu idealnego.

Nowoczesne pompy ciepła LG Therma V
Oferta firmy LG Electronics doskonale wpisuje się w najnowsze trendy na rynku urządzeń grzewczych. W 2022 r. firma dostarcza na polski rynek m.in. nowoczesne pompy ciepła Therma V Monobloc, Hydrosplit czy Split, wykorzystujące ekologiczny czynnik chłodniczy R32 (o niskim współczynniku GWP) oraz wyposażone w wyjątkową sprężarkę R1 firmy LG.
Atutem tych urządzeń jest wysoka wydajność ogrzewania nawet w niskiej temperaturze:

  • pompy ciepła Therma V Monobloc S uzyskują 100% wydajności do temperatury zewnętrznej aż -15°C,
  • pompy ciepła Therma V Hydrosplit i Split uzyskują 100% wydajności do temperatury -7°C.

T40 11herma V wyróżniają się również szerokim zakresem pracy oraz zmniejszonym poziomem hałasu. Dodatkowo, zaawansowana technologia zastosowana w serii pozwoliła jeszcze bardziej ułatwić użytkowanie pomp ciepła. Produkty mogą być wyposażone w opcjonalny moduł Wi-Fi, a dzięki aplikacji LG ThinQ na smartfony użytkownicy mogą monitorować pracę i zdalnie sterować pompami ciepła oraz uzyskiwać informacje o zużyciu energii. Z perspektywy instalatorów dużą zaletą jest m.in. integracja elementów hydraulicznych, co zdecydowanie ułatwia montaż urządzeń.

41 11Therma V R32 Monobloc S – Silence Supreme. Jest to druga generacja monobloków LG na czynnik R32. Jak sugerują słowa „silence” oraz „supreme”, Monobloc S charakteryzuje się niskim poziomem hałasu oraz najlepszą wydajnością w serii Therma V. Scalenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej w jedno urządzenie umożliwia połączenie pompy ciepła z instalacją wewnętrzną jedynie rurami wodnymi, co eliminuje potrzebę instalacji rur chłodniczych. Ponadto wewnątrz jednostki są umieszczone elementy hydrauliczne, takie jak płytowy wymiennik ciepła, zbiornik wyrównawczy, pompa wody, czujnik przepływu, czujnik ciśnienia, zawór odpowietrzający i zawór bezpieczeństwa. R32 Monobloc S zapewnia doskonałą wydajność grzewczą, szczególnie w niskich temperaturach otoczenia.

Therma V R32 Hydrosplit. W tym przypadku, z uwagi na specyfikę (innowacyjność) rozwiązania oraz względy bezpieczeństwa, rozdzielono jednostkę wewnętrzną i jednostkę zewnętrzną, łącząc je tylko rurami wodnymi. Wymiennik ciepła znajduje się w jednostce zewnętrznej, co zmniejsza ryzyko wycieku czynnika chłodniczego w pomieszczeniu. Szybka i łatwa instalacja pompy ciepła jest możliwa dzięki wbudowanym elementom hydraulicznym jednostki wewnętrznej, takim jak pompa wody, zbiornik wyrównawczy i odpowietrznik. W ofercie LG dostępne są dwie wersje urządzenia: ze zintegrowanym zbiornikiem c.w.u. lub bez.

42 11Therma V R32 Split. Z kolei w tym modelu jednostka wewnętrzna i zewnętrzna są odseparowane; obie jednostki łączy tylko czynnik chłodniczy. Elementy po stronie wodnej, takie jak płytowy wymiennik ciepła, naczynie wzbiorcze czy pompa wody, znajdują się w jednostce wewnętrznej. Ponadto, wszystkie przewody wodne związane z ogrzewaniem zlokalizowane są wewnątrz budynku, dzięki czemu ryzyko zamarznięcia wody jest zminimalizowane w odniesieniu do warunków zewnętrznych.
Split został zaprojektowany specjalnie dla nowo budowanych i remontowanych domów. W portfolio firmy LG dostępne są dwie wersje urządzenia: ze zintegrowanym zbiornikiem c.w.u. lub bez.


 

pi