środa, grudzień 12, 2018

    Najnowsze wydanie


    PI 5/2018

Okładka

 

Narzędzia

BIM w projektowaniu instalacji wodno-kanalizacyjnych

34

BIM to termin, który coraz częściej pojawia się w rozmowach o przyszłości branży projektowo budowlanej na świecie, choć pierwszy raz usłyszano o nim dopiero w latach 2002/2003. Dla osób, które do tej pory wykonywały projekty za pomocą programów CAD 2D, będzie lub nawet już jest najbardziej radykalną i fascynującą rewolucją w tworzeniu rysunków projektowych. Podnosi on zdecydowanie wymagania wobec projektanta, ponieważ pozwala na etapie projektu stworzyć realistyczny model budynku, zawierający szereg jego elementów. Model umożliwia symulowanie wielu rozwiązań i daje możliwość przeprowadzania ich analizy.

Więcej...

Samochody z zabudową – wizytówka warsztatu

Zabudowy rys. 1Firma posiadająca samochód ze specjalistyczną zabudową i oklejony własnymi reklamami wzbudza zaufanie klientów. Co więcej, korzystanie z samochodu wyposażonego w specjalistyczną zabudowę skraca czas wykonania usługi.

Więcej...

Czym jest, czym może być BIM?

bimKoncepcja BIM, jako projektowanie wielobranżowe przy wykorzystaniu inteligentnego, wirtualnego budynku, jest jedną z największych technologicznych innowacji ostatniej dekady. Nie tylko w zakresie projektowania, ale całej inwestycji. W najbliższej przyszłości prawdopodobnie stanie się powszechnym narzędziem projektowym na świecie.

Więcej...

Modernizujemy warsztat narzędziowy. Nowości dla instalatora

Zaciskarka Pressgun 5 fi rmy ViegaProducenci systemów instalacyjnych i producenci narzędzi wprowadzają na rynek wiele rozwiązań mających wspomagać pracę instalatorów. Śledzenie nowości w tej niezwykle szybko rozwijającej się dziedzinie to wyzwanie dla każdego, kto profesjonalnie zajmuje się instalacjami. Jednak czas i pieniądze zainwestowane w pozyskanie dobrych narzędzi i naukę ich obsługi z pewnością zwrócą się z nawiązką.

Więcej...

ArCADia - polski system programów branżowych ściśle współpracujących ze sobą

Rynek oprogramowania dla branż instalacyjnych przez długie lata oparty był głównie na programach obliczeniowych, praktycznie stanowiących rozbudowany kalkulator. Z czasem zaczęto wprowadzać proste programy rysunkowe oparte na formacie DWG. Tymczasem na rynku architektonicznym istniało już wiele produktów, które korzystały z najnowszych technologii modelowania informacji o budynku BIM. Firma ArCADiasoft zaczęła pracę nad systemem BIM już w 2005 roku. Najpierw powstał moduł architektoniczny, a następnie w kolejne moduły wspomagające prace projektowe.

Więcej...

Zintegrowane projektowanie instalacji

W nowych i modernizowanych budynkach już wkrótce instalacje wewnętrzne będą odgrywać czołową rolę. Powszechnie będzie się je projektować i wykonywać w sposób ograniczający zużycie energii ze źródeł pierwotnych nieodnawialnych, z naciskiem na wykorzystanie energii wtórnej, przy uwzględnieniu wzajemnego wpływu instalacji na siebie i klimat wewnętrzny w budynku. Niezbędne stanie się tzw. zintegrowane projektowanie.

Więcej...

Termografia i termowizja. Kamery termowizyjne na rynku wtórnym oraz praktyczna ocena ich jakości

Kontynuując temat rozpoczęty w poprzednim artykule, kiedy porównywaliśmy cztery kamery termowizyjne z różnych przedziałów cenowych pod kątem ich wykorzystania, tym razem zajmiemy się kwestią oceny jakości kamery termowizyjnej, a także odpowiemy na pytania – jakie znaczenie ma doświadczenie wykonującego pomiar i czy kupowanie kamery na rynku wtórnym jest bezpieczne?

Więcej...

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeReklama

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem