envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Instalacje grzewcze

4Ze względu na rosnące koszty energii, optymalizacja jej zużycia w budynkach staje się ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Skutecznym rozwiązaniem, poprawiającym wydajność systemów grzewczych nawet o 15% jest równoważenie hydrauliczne. Jego prawidłowe wdrożenie może stanowić pewne wyzwanie dla instalatorów, zwłaszcza w eksploatowanych już obiektach. Firma Taconova oferuje szeroką gamę produktów z tego obszaru, charakteryzujących się łatwym i szybkim montażem. Co jednak powinni wiedzieć wykonawcy i projektanci instalacji na temat równoważenia hydraulicznego? Oto kilka istotnych wskazówek.

18 12Rozpoczynamy cykl poświęcony projektowaniu instalacji HVAC. Prezentować będziemy zagadnienia teoretyczne, ale także praktyczne aspekty ich realizacji. Analizy prezentować będziemy na znanych i powszechnie używanych aplikacjach wspomagających projektowanie instalacji HVAC, a także na analizach rzeczywistych przypadków, relacji z uruchomień i regulacji instalacji w obiektach budowalnych, itp. Cykl rozpoczynamy od omówienia podstaw definiowania ogólnych parametrów wejściowych do projektowania instalacji ogrzewczych, na przykładzie programu Sankom Audytor SET 7.2. 

9 02Rynek kotłów kondensacyjnych wciąż zmierza w kierunku maksymalnej redukcji śladu węglowego – w związku z zieloną transformacją oraz coraz większą świadomością inwestorów. Jednym ze sposobów na dostarczanie ekologicznego ciepła jest produkowanie urządzeń zasilanych wodorem. Jak rozwija się technologia związana z kotłami, które docelowo mają być zasilane „paliwem przyszłości”?

131 01Pompa obiegowa to kluczowy element większości systemów grzewczych. To właśnie ona wprawia w ruch wodę w obiegu grzewczym, zapewniając w ten sposób optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Wielu właścicieli domów nie zdaje sobie jednak sprawy z licznych wad przestarzałych urządzeń, takich jak ograniczona możliwość sterowania, brak elektronicznej regulacji wydajności, a także zwiększony pobór energii elektrycznej.

18 12W artykule omówiono wpływ stosowania środków przeciwzamrożeniowych na parametry cieplno-hydrauliczne instalacji ogrzewczej z grzejnikami konwekcyjnymi. Dokonano porównawczej analizy teoretycznej i obliczeniowej pomiędzy sytuacją stosowania wody, jako czynnika grzewczego, oraz wodnego roztworu glikolu etylenowego i propylenowego. Wskazano, że stosowanie środków przecizamrożeniowych i ich roztworów w miejsce wody powodować może obniżenie mocy cieplnej grzejników, wzrost oporów hydraulicznych oraz, wynikowo, wzrost kosztów eksploatacyjnych instalacji i spadek jej sprawności.

18 12Dobór wielkości grzejnika to jedno z podstawowych zagadnień przy projektowaniu instalacji ogrzewczej do budynku. Ma decydujący wpływ na warunki komfortu cieplnego w danym pomieszczeniu. Ponadto wpływa na koszty eksploatacyjne instalacji. Z tych powodów ważne jest, aby dobór ten przebiegł prawidłowo, w oparciu o uzasadnione i wiarygodne dane wejściowe i z użyciem uznanych praktyk inżynierskich oraz algorytmów obliczeniowych.

18 12Dobór zaworu termostatycznego i głowicy, która nim steruje, jest równie ważny jak dobór prawidłowej wielkości i typu grzejnika, w równym stopniu decydując o warunkach komfortu cieplnego, temperaturze w danym pomieszczeniu i równowadze cieplnej w całym budynku, a ponadto o kosztach eksploatacji instalacji i jej równowadze hydraulicznej.


 

pi