środa, czerwiec 26, 2019

Najnowsze wydanie
Nr 05/2019

Okladka PI 05 2019 internet

Instalacje OZE

Raport NIK o OZE i najnowsze dane GUS wezwaniem do poważnej refl eksji i pilnych działań

8Jeżeli instytucje państwa działają prawidłowo, raport NIK pod obiecującym tytułem „Rozwój sektora odnawialnych źródeł energii", pod którym kryją się mniej obiecujące ustalenia, nie powinien pozostać bez echa i szerszej refleksji na przyszłość. Chodzi zarówno krótką perspektywę do 2020 roku, kiedy Polska ma się rozliczyć ze zobowiązań międzynarodowych w zakresie OZE jak i tę dalszą, w której powinna się dokonać gruntowna reforma energetyki i wzmocnienie instytucji państwa, aby zapobiec kumulacji podobnych problemów już w najbliższej przyszłości (w latach 2021-2030).

Niestety, raport został opublikowany w połowie listopada, w momencie niesprzyjającym takiej właśnie refleksji. Nie tylko zdecydowana większość społeczeństwa, ale nawet znaczna cześć uczestników rynku nigdy do niego nie dotrze.

Więcej...

Odnawialne źródła energii dla dużych obiektów na przykładzie Centrum Jana Pawła II w Krakowie

16Odnawialne źródła energii znajdują obecnie szerokie zastosowanie w domach jednorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej oraz budownictwie wielorodzinnym. Wielkość obiektu nie jest tu wielkością kluczową. Wyposażenie oraz funkcja obiektu ma znaczenie, jakie źródła energii odnawialnej warto zastosować. Można jednak wyróżnić grupy obiektów szczególnie predysponowanych do zastosowania odnawianych źródeł energii.

Praktycznie wszystkie typowe obiekty wymagają energii elektrycznej oraz ciepła. Do tej grupy możemy zaliczyć budynki mieszkalne jednorodzinne oraz budynki wielorodzinne. Są także obiekty, które wymagają chłodzenia. Do tej grupy należy zaliczyć hotele, placówki służby zdrowia oraz budynki biurowe.

Więcej...

System M – pompy ciepła nowej generacji

Dimplex to urządzenia, które zapewniają doskonałą kontrolę temperatury. Nasz nowy System M to pompy ciepła do grzania i chłodzenia Dimplex nowej generacji, których modułowa konstrukcja jest wręcz unikalna i wyznacza nowe standardy na rynku pomp ciepła. Można powiedzieć, że opracowaliśmy pompę ciepła całkowicie na nowo! Te nowe urządzenia wyróżniają się małymi gabarytami, doskonałym wzornictwem i wydajnością, oferują cichą pracę i komfort. Są one bardzo wszechstronne i spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.26

Więcej...

Ciepła woda z powietrznej pompy ciepła do c.w.u.

24

Uzyskanie ciepłej wody użytkowej może przebiegać na wiele różnych sposobów. Jednym z korzystniejszych dla użytkownika rozwiązań, jest montaż niezależnej pompy ciepła do podgrzewania c.w.u. Urządzenie poza realizacją swojego głównego zadania, posiada także wiele innych zalet, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego źródła c.w.u.

Niezależność w cenie
Wybierając urządzenie z myślą o dostępności c.w.u., najczęściej zwracamy uwagę na jego wydajność i koszty, zarówno inwestycyjne jak i eksploatacyjne. Nie bez znaczenia jest też prostota obsługi, jak również możliwość montażu w budynkach modernizowanych.

Więcej...

Powietrzna pompa ciepła w domu pasywnym

 

21Zmiana standardów budownictwa oraz nowe technologie spopularyzowały w ostatnich latach innowacyjne rozwiązania ekologiczne. Świadomość inwestorów rośnie, a współczesne trendy zmierzają w kierunku, nie tylko ograniczenia kosztów inwestycyjnych, ale i zminimalizowania zużycia energii w trakcie eksploatacji domu. Przykładem takiej koncepcji jest budownictwo pasywne, które wykorzystuje do ogrzania obiektów m.in. powietrzne pompy ciepła.

Domy pasywne są domami energooszczędnymi, jednak budowanymi z myślą o biernym pozyskiwaniu energii z otoczenia. Biorąc pod uwagę ich znakomite właściwości izolacyjne nie wymagają dostarczania dużej ilości ciepła.

Więcej...

Ogrzewanie elektryczne – czy współpraca z systemem fotowoltaicznym ma sens?

20

Od dłuższego czasu ogrzewanie elektryczne jest uznawane za nieekonomiczne i nieekologiczne. Ocena ta jest właściwa, biorąc pod uwagę cenę energii elektrycznej oraz fakt, że jest ona doprowadzana do mieszkania/domu z dużymi stratami. Prąd wytwarzany bezpośrednio w miejscu wykorzystania pozwala na eliminację strat przesyłowych oraz stworzenie pewnej „niezależności" od dostawcy energii elektrycznej. Czy współpraca instalacji fotowoltaicznej z ogrzewaniem elektrycznym jest zatem korzystna i sensowna?

Fakt, że ceny prądu zarówno w Polsce, jak i na świecie będą stale rosły, jest niepodważalny. Pytanie natomiast, ile procent rocznie może wzrastać cena energii elektrycznej? Na podstawie dotychczasowych trendów szacuje się, że możemy spodziewać się przyrostu cen energii elektrycznej o 3÷4% w skali roku. Rozważając zastosowanie instalacji fotowoltaicznej, należy oczywiście w analizie założyć te przyrosty cen energii elektrycznej.

Więcej...

Nowoczesna, powietrzna pompa ciepła WPL Classic od STIEBEL ELTRON

Pompa ciepła WPL classic to nowość od STIEBEL ELTRON. Monoblokowa, inwerterowa pompa ciepła typu powietrze-woda, która w swojej kompaktowej obudowie oferuje aż trzy funkcje: ogrzewanie, chłodzenie pomieszczeń oraz podgrzewanie wody użytkowej.

55

Więcej...

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem