środa, luty 21, 2018

 Najnowsze wydania

 EKO
Schowek02TRH
I&M 2/2017

PI 8/2017

001 Okładka PI08

001 Okladka IM02 2017

Zmiana wydawcy banner

Wentylacje i klimatyzacja

Urządzenia strumienicowe – kierunki rozwoju technologii

58Zagadnienia wprowadzenia nowych technologii w chłodnictwie, klimatyzacji i pompach ciepła nabierają aktualnie szczególnego znaczenia. Urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne – z uwagi na powszechność ich wykorzystywania (z wyraźną tendencją wzrostową) – stały się istotnym obciążeniem nie tylko dla globalnego zużycia energii, ale i środowiska naturalnego. Nowe kierunki rozwoju technologii strumienicowej mogą być szansą na pokonanie obecnych problemów.

Więcej...

Niewidoczne systemy HVAC

Niektóre budynki muszą być przede wszystkim ogrzewane, inne – klimatyzowane. Zależy to od warunków zewnętrznych, wewnętrznych, ale również od klasy energetycznej obiektu. Wszystkie muszą być jednak wentylowane, co wynika z wymagań higienicznych. Sprecyzowanie i pogodzenie oczekiwań z tych zakresów jest istotne, aby użytkownikom stworzyć komfortowe warunki wewnętrzne w pomieszczeniach zarówno podczas pracy, jak i poza nią.53

Więcej...

Eliminacja zanieczyszczeń w instalacjach c.o. - Filtry siatkowe i separatory zanieczyszczeń

47W artykule chciałbym przybliżyć problem zanieczyszczeń w instalacjach centralnego ogrzewania. Ze skutkami błędów i zaniedbań w tym zakresie spotykamy się właściwie na co dzień. Dlatego warto poznać najnowsze rozwiązania techniczne, które trwale eliminują ten problem. Przez wzgląd na potrzeby nowoczesnych instalacji grzewczych ich stosowanie jest koniecznością.

Więcej...

Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne a zużycie energii

36Można wymienić szereg czynników, które mają wpływ na zużycie energii przez instalację wentylacyjno-klimatyzacyjną. Sama centrala ma w tym przypadku istotne znaczenie, dlatego warto pod tym kątem ją oceniać. W artykule przedstawiono aktualną klasyfikację central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych pod względem cech przesądzających o zużyciu energii oraz rozważania dotyczące doboru mniejszych prędkości przepływu powietrza przez centrale i ich wpływu na działanie urządzeń i zużycie energii.

Na zużycie energii przez instalację wentylacji i klimatyzacji duży wpływ ma ukształtowanie sieci przewodów oraz dobór urządzeń i elementów stanowiących jej wyposażenie. Czynnikiem bardzo liczącym się w ogólnym bilansie energetycznym instalacji jest także pobór energii przez wentylatory central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, które zawierają we wspólnej obudowie wszystkie niezbędne urządzenia do uzdatniania powietrza. Może on stanowić w skali roku 30-40% ogólnego zużycia energii przez instalację [1].

Więcej...

Optymalne ogrzewanie i wentylacja budynków logistycznych

34Budynki logistyczne, takie jak hale magazynowe czy centra logistyczne, budowane są przede wszystkim w celu osiągnięcia sukcesu biznesowego. Oczywiste jest zatem, że bieżąca sytuacja energetyczna skłania inwestorów z sektora przemysłowego i właścicieli takich budynków do poszukiwania możliwie najbardziej energooszczędnych metod ogrzewania i wentylacji hal przemysłowych i magazynowych. Duże znaczenie mają też kwestie zapewnienia odpowiednich warunków komfortu. Jakie rozwiązania warto wówczas brać pod uwagę?

Więcej...

Wysokie wymagania czystości powietrza – wytyczne, normy i rozwiązania

Danielak rys. 3Specjalne rozwiązania w zakresie wentylacji i klimatyzacji stosuje się w pomieszczeniach czy strefach, które ze względu na swoją specyfikę wymagają powietrza wolnego od zanieczyszczeń stałych, gazowych lub bakterii i substancji czynnych. Rozwiązania są dobierane indywidualnie, m.in. zależnie od analizy źródeł zanieczyszczeń zewnętrznych i wewnętrznych, dostępnych metod przeciwdziałających powstawaniu zanieczyszczeń, jak i możliwości ich usuwania.

Więcej...

Wentylacja w obiektach modernizowanych. Dwie realizacje – dwa różne podejścia

Schowek01gaabiZmodernizowane budynki komercyjne stanowią coraz szerszą grupę obiektów w naszym kraju. Ich lokalizacja – zazwyczaj bardzo korzystna – sprawia, że zyskują nowe życie w momencie, gdy ich funkcjonalność zostaje zaadaptowana do obecnych standardów rynkowych. Taka zmiana pozwala im konkurować na równych zasadach z nowo budowanymi obiektami. Trzeba jednak przyznać, że przebudowa istniejących obiektów, zwłaszcza w zakresie dopasowania systemów instalacyjnych do nowych wymogów, bywa nie lada wyzwaniem projektowym i wykonawczym.

Więcej...

homeWyszukiwarka

homeNewsletter

Repowermap

homeTagi

homeReklama

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem