czwartek, grudzień 14, 2017

 Najnowsze wydania

 EKO
Schowek02TRH
I&M 2/2017

PI 7/2017

001 Okladka PI07

001 Okladka IM02 2017

Zmiana wydawcy banner

Wentylacje i klimatyzacja

Wysokie wymagania czystości powietrza – wytyczne, normy i rozwiązania

Danielak rys. 3Specjalne rozwiązania w zakresie wentylacji i klimatyzacji stosuje się w pomieszczeniach czy strefach, które ze względu na swoją specyfikę wymagają powietrza wolnego od zanieczyszczeń stałych, gazowych lub bakterii i substancji czynnych. Rozwiązania są dobierane indywidualnie, m.in. zależnie od analizy źródeł zanieczyszczeń zewnętrznych i wewnętrznych, dostępnych metod przeciwdziałających powstawaniu zanieczyszczeń, jak i możliwości ich usuwania.

Więcej...

Wentylacja w obiektach modernizowanych. Dwie realizacje – dwa różne podejścia

Schowek01gaabiZmodernizowane budynki komercyjne stanowią coraz szerszą grupę obiektów w naszym kraju. Ich lokalizacja – zazwyczaj bardzo korzystna – sprawia, że zyskują nowe życie w momencie, gdy ich funkcjonalność zostaje zaadaptowana do obecnych standardów rynkowych. Taka zmiana pozwala im konkurować na równych zasadach z nowo budowanymi obiektami. Trzeba jednak przyznać, że przebudowa istniejących obiektów, zwłaszcza w zakresie dopasowania systemów instalacyjnych do nowych wymogów, bywa nie lada wyzwaniem projektowym i wykonawczym.

Więcej...

Wentylacja decentralna - skuteczne rozwiązanie dla budynków nowych i modernizowanych

Schowek021Dzięki dynamicznemu rozwojowi rynku urządzeń wentylacyjnych pojawia się coraz więcej możliwości zainstalowania wentylacji mechanicznej oraz rekuperacji w obiektach, w których do tej pory nie było to wykonalne. Wartym polecenia rozwiązaniem dla większości wielorodzinnych budynków mieszkaniowych jest wentylacja decentralna.

Więcej...

Nieszczelność powietrznych instalacji, a zużycie energii

Schowek01Po 2019 r. dyrektywy unijne będą wymuszały projektowanie budynków tzw. zero energetycznych (nnZEB – nearly zero-energy buildings) lub pasywnych. W obiektach takich szczególną uwagę należy zwrócić na obliczenia strat ciepła i krotności wymian powietrza na godzinę. Jeśli budynek pasywny lub energooszczędny z wysokosprawnym odzyskiem ciepła ma nieszczelności, wówczas jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania może wzrosnąć ponad ustalony poziom.

Więcej...

Przepływ strumieni powietrza a systemy jego dystrybucji

danielak3 2 17Współczesny człowiek prawie 90% swojego czasu spędza w pomieszczeniach zamkniętych. Bardzo ważne jest więc, aby panowały tam zdrowe, komfortowe warunki środowiska wewnętrznego. Jak je zapewnić, jeśli jednocześnie chce się zachować najwyższe wymagania w zakresie energooszczędności budynków?

Więcej...

Problem rozprzestrzeniania się zapachów w budynkach z lokalami usługowymi

budynek wikProblem rozprzestrzeniania się niepożądanych zapachów w budynkach mieszkalnych i biurowych, w których na parterze znajdują się obiekty usługowe, a zwłaszcza gastronomiczne, występuje stosunkowo często. Dla wielu mieszkańców i najemców tych budynków jest on szczególnie dokuczliwy. Spróbujmy zatem zdiagnozować to zjawisko, zwracając uwagę na wymogi projektowania instalacji wentylacyjnej, a także realia projektowe.

Więcej...

Akustyka w wentylacji i klimatyzacji Czy dobrze rozumiesz podstawowe pojęcia?

akustykaAby właściwie dobierać urządzenia i elementy wentylacyjne czy klimatyzacyjne, trzeba mieć podstawową wiedzę w zakresie terminologii akustycznej – właśnie temu zagadnieniu poświecono artykuł. Nie przedstawia on kompleksowej wiedzy dotyczącej zagadnień akustycznych, lecz tę jej część, która, zdaniem autora, jest niezbędna inżynierowi zajmującemu się wentylacją i klimatyzacją.

Więcej...

homeWyszukiwarka

homeNewsletter

Repowermap

homeTagi

homeReklama

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem