sobota, czerwiec 23, 2018

 Najnowsze wydania

 EKO
Schowek02TRH
I&M 2/2017

PI 1/2018

okładkaPI01

001 Okladka IM02 2017

Wentylacje i klimatyzacja

Czujniki jakości powietrza

30Współczesny człowiek większość czasu spędza w pomieszczeniach zamkniętych: w domu, samochodzie, pociągu, biurze czy zakładzie pracy, gdzie narażony jest na działanie zapachów i zanieczyszczeń powietrza. Od dawna znane są źródła tych zanieczyszczeń – część z nich wytwarzają osoby przebywające w pomieszczeniach, inne są emitowane przez elementy wyposażenia, takie jak meble, materiały podłogowe, farby, kleje itp. Zdarza się też, że to sama instalacja wentylacyjna jest źródłem zanieczyszczeń lub doprowadza je do pomieszczeń, czerpiąc zanieczyszczone powietrze z zewnątrz.

Więcej...

Systemy detekcji pożaru

26Zadaniem urządzeń służących do detekcji pożaru jest szybkie wykrycie zarzewia i zaalarmowanie ludzi przebywających w zagrożonym obszarze. Głównym celem tego systemu jest usprawnienie ewakuacji budynku i powiadomienie Straży Pożarnej. Sprawna ewakuacja i wczesny przyjazd załóg strażackich zmniejsza szkody i ilość ofiar pożaru.

Więcej...

Rozwiązania oddymiania atrium hotelowego, sklepowego…

23

Atria i pasaże stanowią atrakcyjny wizualnie, praktyczny i modny element architektury wewnętrznej wielu obiektów użytkowych. Najczęściej tego typu przeszklone przestrzenie stanowią reprezentacyjne wejście do wysokiej klasy hoteli, biur oraz stanowią główną arterię komunikacyjną nowoczesnych galerii handlowych. Z takiej właśnie lokalizacji i przeznaczenia wynikają jednak dodatkowe obowiązki w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.

Więcej...

Urządzenia strumienicowe – kierunki rozwoju technologii

58Zagadnienia wprowadzenia nowych technologii w chłodnictwie, klimatyzacji i pompach ciepła nabierają aktualnie szczególnego znaczenia. Urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne – z uwagi na powszechność ich wykorzystywania (z wyraźną tendencją wzrostową) – stały się istotnym obciążeniem nie tylko dla globalnego zużycia energii, ale i środowiska naturalnego. Nowe kierunki rozwoju technologii strumienicowej mogą być szansą na pokonanie obecnych problemów.

Więcej...

Niewidoczne systemy HVAC

Niektóre budynki muszą być przede wszystkim ogrzewane, inne – klimatyzowane. Zależy to od warunków zewnętrznych, wewnętrznych, ale również od klasy energetycznej obiektu. Wszystkie muszą być jednak wentylowane, co wynika z wymagań higienicznych. Sprecyzowanie i pogodzenie oczekiwań z tych zakresów jest istotne, aby użytkownikom stworzyć komfortowe warunki wewnętrzne w pomieszczeniach zarówno podczas pracy, jak i poza nią.53

Więcej...

Eliminacja zanieczyszczeń w instalacjach c.o. - Filtry siatkowe i separatory zanieczyszczeń

47W artykule chciałbym przybliżyć problem zanieczyszczeń w instalacjach centralnego ogrzewania. Ze skutkami błędów i zaniedbań w tym zakresie spotykamy się właściwie na co dzień. Dlatego warto poznać najnowsze rozwiązania techniczne, które trwale eliminują ten problem. Przez wzgląd na potrzeby nowoczesnych instalacji grzewczych ich stosowanie jest koniecznością.

Więcej...

Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne a zużycie energii

36Można wymienić szereg czynników, które mają wpływ na zużycie energii przez instalację wentylacyjno-klimatyzacyjną. Sama centrala ma w tym przypadku istotne znaczenie, dlatego warto pod tym kątem ją oceniać. W artykule przedstawiono aktualną klasyfikację central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych pod względem cech przesądzających o zużyciu energii oraz rozważania dotyczące doboru mniejszych prędkości przepływu powietrza przez centrale i ich wpływu na działanie urządzeń i zużycie energii.

Na zużycie energii przez instalację wentylacji i klimatyzacji duży wpływ ma ukształtowanie sieci przewodów oraz dobór urządzeń i elementów stanowiących jej wyposażenie. Czynnikiem bardzo liczącym się w ogólnym bilansie energetycznym instalacji jest także pobór energii przez wentylatory central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, które zawierają we wspólnej obudowie wszystkie niezbędne urządzenia do uzdatniania powietrza. Może on stanowić w skali roku 30-40% ogólnego zużycia energii przez instalację [1].

Więcej...

homeWyszukiwarka

Repowermap

homeTagi

homeReklama

20180321banner hvac200x400

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem