niedziela, czerwiec 16, 2019

Najnowsze wydanie
Nr 05/2019

Okladka PI 05 2019 internet

Wentylacje i klimatyzacja

Wentylacja naturalna – rozwiązania, przykłady, ograniczenia

53Najstarszym i wciąż najbardziej popularnym rodzajem wentylacji budynków mieszkalnych, stosowanym od lat, jest wentylacja naturalna. Wentylacja naturalna, zwana też grawitacyjną, wykorzystuje przede wszystkim zjawisko zwane efektem kominowym, a więc powstawanie ciągu powietrza w kanale wentylacyjnym na skutek różnicy gęstości powietrza zewnętrznego i wewnętrznego.

Różnica gęstości spowodowana jest różnicą temperatury na zewnątrz i wewnątrz domu. Ruch powietrza powstaje również na skutek różnicy ciśnienia wywołanej działaniem wiatru na budynek.

Więcej...

Odprowadzenie spalin z urządzeń grzewczych w świetle obowiązującego prawa

51O odprowadzaniu spalin z urządzeń grzewczych mówi się mało, choć jest to wyjątkowo ważna kwestia. Czynność ta ma na celu ochronę pomieszczeń oraz przebywających w nich osób przed szkodliwym i powodującym problemy zdrowotne działaniem spalin. Jak wyglądają obecne regulacje prawne, których w kwestii odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych należy przestrzegać?

12 kwietnia 2002 r. wyszło rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. To w nim znajdują się szczegółowe wytyczne dotyczące odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych, które prowadzą do jednej konkluzji – każde z nich musi mieć sprawną instalację odprowadzającą spaliny na zewnątrz danego budynku.

Więcej...

Filtracja w urządzeniach bezpośredniego odparowania (Split, Multisplit)

68bZe względu na coraz większe zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego musi być ono przed dostarczeniem do pomieszczeń wentylowanych lub klimatyzowanych właściwie oczyszczone, zależnie od oczekiwań użytkowników pomieszczeń oraz od wymagań związanych z bezpieczeństwem wynikającym z przeznaczenia pomieszczeń.

W powietrzu zewnętrznym oraz tym znajdującym się w pomieszczeniach unoszą się ogromne ilości mikrocząsteczek zwanych alergenami. Wywołują one u ludzi reakcje alergiczne (uczuleniowe), takie jak katar, łzawienie oczu, choroby skór, a w skrajnych przypadkach zaburzenia związane z układem oddechowym, czyli np. astmę. O ile oczywiste jest działanie alergenów w środowisku zewnętrznym, szczególnie wiosną czy latem, kiedy powietrze jest aż „gęste" od pyłków roślinnych, o tyle wiele osób nie zdaje sobie sprawy z mnogości alergenów znajdujących się w mieszkaniach i wszelkiego rodzaju budynkach. Do alergenów zalicza się nie tylko pyłki roślin, pleśnie czy grzyby, ale też dym papierosowy, sierść zwierząt oraz przede wszystkim kurz i roztocza. Wobec coraz szczelniejszych domów, problemem staje się suche powietrze, które zawierając w sobie szczególnie cząstki kurzu i roztoczy, powoduje dolegliwości układu oddechowego, gardła oraz nieżyt nosa. Na tego typu szkodliwe działanie narażeni są szczególnie właśnie alergicy oraz astmatycy. Aby poprawić jakość powietrza wewnętrznego ilość tych wszystkich zawieszonych w powietrzu cząsteczek powinna być zredukowana do minimum.

Więcej...

Czynności przeglądu i czyszczenia jednostek zewnętrznych i wewnętrznych Cz. 2. Sposób wykonania

71W jaki sposób i dlaczego należy czyścić i konserwować urządzenia klimatyzacyjne oraz jaki ma to wpływ na parametry techniczne i żywotność urządzeń wchodzących w skład systemu klimatyzacji, a także na otaczające nas środowisko.

Jak się to robi?
Przed przystąpieniem do przeglądu na samym początku należy porozmawiać z użytkownikiem na temat pracy urządzeń, czy nie zauważył żadnych nieprawidłowości w trakcie użytkowania. Jeżeli klient nie ma zastrzeżeń, można uruchomić jednostkę wewnętrzną i sprawdzić poszczególne funkcje klimatyzatora oraz czy przynoszą one pożądany efekt. Po wstępnych oględzinach wyłączamy klimatyzator i przystępujemy do wykonywania przeglądu.

Więcej...

Czy warto zmodernizować komin przy wymianie na kocioł nowej generacji na paliwo stałe?

Problem zanieczyszczania powietrza w Polsce obecny jest od dłuższego czasu. Patrząc na statystyki, plasujemy się na 24. miejscu na świecie pod względem średniego rocznego stężeniu pyłu PM 2,5. Rząd i samorządy starają się zaradzić sytuacji, m.in. wprowadzając w najbardziej zanieczyszczonych województwach uchwały antysmogowe, zakazując tym samym palenia węglem czy korzystania ze starych kotłów. Zgodnie z nowym rozporządzeniem użytkownicy są zobligowani do wymiany kotłów na te nowocześniejsze, piątej klasy. Co jednak z kominem, czy w tym wypadku należy go poddać modernizacji?81
Dokładnie rok temu ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Wprowadziło ono normy emisyjne, jakie muszą spełniać nowo sprzedawane kotły na węgiel i drewno. Realizacja uchwały ma doprowadzić do poprawy jakości powietrza w danym regionie, a tym samym przyczynić się do poprawy zdrowia mieszkańców i zapewnić im większy komfort życia. Rodzi to jednak wiele komplikacji nie tylko dla firm z branży węglowej, ale i dla użytkowników.

Więcej...

Zalety centralnej wentylacji

69Nowoczesne domy jednorodzinne są dziś często wyposażone w systemy centralnej wentylacji. Są wręcz podstawowym elementem nowych budynków pasywnych i energooszczędnych, bo doskonale wpisują się w ich potrzeby.

Każdy z nas docenia świeże i czyste powietrze. Na zewnątrz o takie coraz trudniej, gdyż problem zanieczyszczenia środowiska staje się z roku na rok poważniejszy. Nic zatem dziwnego, że wielu z nas budując dom decyduje się na takie rozwiązania, które będą miały realny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych.

Więcej...

Instalacja wentylacyjno-spalinowa w budownictwie mieszkaniowym w kontekście zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla

64Najbardziej powszechnym niebezpieczeństwem związanym z eksploatacją kominów jest problem zaczadzeń. Rangę problemu potwierdzają statystyki przedstawiane na stronie www.straz.gov.pl, według których w sezonie grzewczym 2017/2018 miały miejsce 4343 zdarzenia związane z tlenkiem węgla. W wyniku tych zdarzeń 2659 osób zostało poszkodowanych, a 71 poniosło śmierć. Znaczenie problemu podkreślają także kampanie prowadzone przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej pn. „Czad i ogień" lub przed kilkoma laty „Nie dla czadu".

Skąd się bierze czad?
Tlenek węgla (CO) potocznie nazywany czadem powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw w urządzeniach grzewczych. Zjawisko to powstaje, gdy mamy do czynienia z dostarczaniem zbyt małej ilości tlenu potrzebnego do procesu spalania. Najczęściej zdarza się tak, gdy ilość powietrza nawiewanego do paleniska urządzenia grzewczego jest zbyt mała. 

Więcej...

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem