środa, czerwiec 26, 2019

Najnowsze wydanie
Nr 05/2019

Okladka PI 05 2019 internet

Doradca energetyczny

Smart home – kierunki rozwoju, wady i zalety

59Wygodne sterowanie urządzeniami w domu, w tym inteligentne i zdalne sterowanie systemem HVAC od wielu lat jest dostępne. Ostateczny rozwój systemów smart-home, jak i ich popularność daleki jest od zakończenia. Połączony, skojarzony „smart home" nie jest nową koncepcją, ale ogólny rozwój techniki i świata wirtualnego sprawia, że możliwości są coraz większe i dosięgają praktycznie każdego aspektu naszego życia.

Smart home składa się z wielu elementów: z paneli operacyjnych (np. ekranów dotykowych lub smartfonów) sterujących pracą urządzeń końcowych tzw. aktorów takich jak zawory grzejnikowe, włączniki świateł, żaluzji. Poprzez czujniki mierzone są różne parametry, takie jak temperatura, światło i przykładowo sprawdzane jest, czy warunki komfortu są spełnione, czy światło się świeci –
zarządzane jest zużycie energii. Gdy przykładowo czujnik wykaże, że światło się świeci (niepotrzebnie) wówczas poprzez przekaźniki je wyłączy.

Więcej...

Zarządzanie instalacjami HVAC - Jak obniżyć zużycie energii w budynku i zarazem zachować wysoki komfort użytkowania?

7Ocenia się, że systemy HVAC (ang. Heating, Ventilation, Air Conditioning) pochłaniają nawet ponad 40% energii dostarczonej do budynków. Poprawne zaprojektowanie instalacji HVAC, a później efektywne ich użytkowanie zapewnia znaczne oszczędności kosztów eksploatacji. Wskazane działania nie mogą jednak wpływać negatywnie na samo funkcjonowanie systemu i obniżać komfortu użytkowania. Dlatego też potrzebna jest pełna integracja systemów HVAC z automatyką budynkową.

Więcej...

Kocioł olejowy i powietrzna pompa ciepła – taki układ się opłaca!

poczwtekUrządzenia hybrydowe to rozwiązania stosunkowo nowe, jednak na tyle sprawdzone, że nie ma powodów, aby się ich obawiać. Decydując się na system składający się z nowoczesnego kotła olejowego i powietrznej pompy ciepła, zyskać można naprawdę wiele, a płynące z tego korzyści będą odczuwalne niemal od razu.

Więcej...

Nowa pompa ciepła Vitocal 100-S – Efektywność, oszczędność kosztów, bezpieczeństwo

poczatekn gsaPompa ciepła Vitocal 100-S jest atrakcyjnym cenowo urządzeniem grzewczym z właściwą firmie Viessmann wysoką jakością wykonania i efektywnością. Rozwiązanie wyróżnia się łatwym i szybkim montażem oraz możliwością zdalnego sterowania. Pompa Vitocal 100-S bardzo dobrze sprawdza się m.in. w nowych budynkach z ogrzewaniem niskotemperaturowym.

Więcej...

Zastosowanie technologii sorpcyjnych w spalarniach odpadów

malicki 2 17Proces termicznej utylizacji odpadów umożliwia odzyskiwanie ciepła zarówno w postaci wysokotemperaturowej, jak i niskotemperaturowej. Źródła ciepła o niskiej temperaturze dotychczas były jednak pomijane w procesach odzyskiwania energii użytecznej. Dopiero rozwój i dostępność na rynku krajowym technologii sorpcyjnych zachęcił do ich efektywnego wykorzystywania. Przyjrzyjmy się, jakie konkretnie rozwiązania mogą być wówczas brane pod uwagę.

Więcej...

Słoneczne systemy ciepłownicze w praktyce – warsztaty SDHp2m

warsztaty 2 17.216 marca br. w Muzeum Warszawskiej Pragi odbyły się warsztaty dla ciepłowników, zorganizowane przez Instytut Energetyki Odnawialnej w ramach projektu SDHp2m „Słoneczne systemy ciepłownicze w praktyce”. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Pragi Północ Wojciech Zabłocki. Partnerem warsztatów był Arcon-Sunmark.

Więcej...

Inwestycja w przyszłość – ZUO pod Kielcami

ZUO 2 17.1W Promniku pod Kielcami powstał najnowocześniejszy w Polsce zakład unieszkodliwiania odpadów (ZUO), który pod względem technologicznym wyprzedza europejskie wymagania w zakresie ochrony środowiska. Istotny wkład we wdrożone rozwiązania ma firma Schneider Electric.

Więcej...

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem