envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Szanowni Państwo
Mija rok od początku inwazji Rosji na Ukrainę i nawet osoby, które twierdzą, że nie interesują się polityką, szczególnie tą globalną, muszą przyznać, że polityka, bez względu na ich postawę, wkroczyła w ich życie i modeluje je w różnych obszarach. Reperkusje rosyjskiej polityki to m.in. problem z surowcami i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, dotykający zwłaszcza te kraje Europy, które dotychczas były mocno uzależnione od importu paliw z Rosji, w tym, niestety, Polskę. To również znaczące podwyżki cen energii pozyskiwanej z paliw kopalnych, windujące koszty utrzymania budynków, biur, sklepów i zakładów, które – bez względu na okoliczności – musimy zaopatrywać w ciepło lub chłód. To wreszcie, w konsekwencji, wzrost cen usług, transportu i produkcji. Nie chodzi jednak tylko o koszty.

Plan, niezbędny do minimalizacji (a docelowo – eliminacji) zagrożeń związanych z rosyjską inwazją, przedstawiony przez Komisję Europejską w postaci REPowerEU, oznacza konieczność istotnych zmian w sferze mentalnej – w podejściu społeczeństwa, przedstawicieli różnych branż i polityków do kwestii efektywności energetycznej, zaopatrzenia w energię i wykorzystania OZE. Tylko w ten sposób możemy mieć wpływ zarówno na ceny energii i nasze bezpieczeństwo energetyczne, jak i na jakość naszego życia. Szczególnie duże wyzwania i zmiany czekają nas w obszarze technologii stosowanych w budownictwie i instalacjach.

Gotowość na zmiany jest wyraźnie widoczna w strategiach wiodących producentów czy działaniach stowarzyszeń branżowych. Ważne jest jednak, aby równolegle zmieniała się świadomość użytkowników oraz szeroko pojętego środowiska instalatorów i projektantów. Tutaj potrzebne jest duże zaangażowanie w kampanie informacyjne oraz bliska współpraca w zakresie edukacji i szkoleń.

Jak na razie, choć takie programy jak „Czyste Powietrze”, „Mój Prąd” czy „Moje Ciepło”, przynoszą stosunkowo dobre efekty, to nadal zarówno wśród użytkowników, jak i wśród osób zajmujących się zawodowo instalacjami zbyt często preferuje się tradycyjne, dobrze znane rozwiązania. Pokazują to m.in. wyniki ankiet, które przedstawiamy w tym wydaniu, chociaż, co warto zaznaczyć, widać też zmiany w świadomości.

Zapraszam do lektury
Joanna Jania, redaktor naczelna „PI”

Z ŻYCIA BRANŻY

  • Co wkrótce czeka nasz rynek fotowoltaiki? – Bartłomiej Jaworski, Eaton
  • Wiatraki, atom, czy dotacje? Jak Polacy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne? – badanie Columbus Energy S.A.
  • Rok 2022 – rokiem pomp ciepła w Polsce – raport PORT PC
  • Jak Polacy modernizowali swoje instalacje grzewcze w 2022 roku? – badanie Oferteo.pl
  • Turbiny wodne – energia ze ścieków
  • Produkty i technologie

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Instalacje grzewcze

INSTALACJE SANITARNE

  • Przyłącza do misek ustępowych w nowym i starym budownictwie – Andrzej Świerszcz

 

pi