envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Kominy– Poprawa jakości powietrza w Polsce wymaga działań systemowych. W Ministerstwie Środowiska działa Komitet Sterujący ds. „Krajowego Programu Ochrony Powietrza”. W jego ramach współpracujemy m.in. z Ministrem Energii nad standardami dla paliw stosowanych w domowych piecach oraz Ministrem Rozwoju nad standardami dla tych pieców. Te działania to konieczność – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska, podczas konferencji prasowej dotyczącej problemu smogu w Polsce.

Minister zaznaczył, że hasło, które przyświeca działaniom resortu środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza to „Dobre paliwo w dobrym kotle”. Resort środowiska chce, aby rozporządzenia dotyczące norm jakości dla nowych kotłów grzewczych i norm jakości dla paliw stałych zaczęły obowiązywać przed jesiennym sezonem grzewczym.

Przepisy dotyczące kotłów mają wyeliminować ze sprzedaży tzw. kopciuchy, które nie spełniają podstawowych norm w zakresie emisji pyłu i innych szkodliwych związków. Zgodnie z propozycją Ministerstwa Rozwoju , od 2018 r. nie będzie można sprzedawać lub montować w Polsce kotłów na paliwa stałe, które nie będą miały najwyższej, piątej klasy parametrów emisyjnych. Nowe restrykcje będą dotyczyły kotłów o mocy do 500 kW, czyli takich, które są stosowane w domowych kotłowniach.

Zgodnie z nowymi przepisami, sprzedawca będzie musiał informować konsumenta o jakości i rodzaju sprzedawanego węgla, a do obrotu nie będzie można wprowadzać węgla niesortowanego oraz węgla niespełniającego norm jakościowych.
Zdaniem Ministra Środowiska wprowadzenie norm na jakość paliw pozwali ukrócić możliwość produkcji paliw stałych opartych o muł węglowy. Nowe rozwiązania powinny przyczynić się też do ograniczenia importu złej jakości węgla ze wschodu.
Według szefa resortu jednym ze sposobów na poprawę jakości powietrza w Polsce jest także inwestycja w energię odnawialną, jaką jest geotermia.

Obecny na konferencji prezes NFOŚiGW Kazimierz Kudaj, przypomniał, że NFOŚiGW inwestuje miliardy złotych ze środków krajowych i unijnych w poprawę jakości powietrza w Polsce. Wymienił tu programy wsparcia rozwoju odnawialnych źródeł energii (geotermia, biomasa, energia słoneczna) i sieci ciepłowniczych, a także poprawy efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej.
– Ze środków krajowych prowadzimy obecnie nabory na kwotę ok. 5 mld zł. Finansujemy m.in. prace badawczo-rozwojowe nad czystymi paliwami w ramach programu Gekon. Oferujemy także program wdrożeniowy dla nowych technologii – Sokół. Ze środków tych finansujemy także inne działania poprawiające jakość powietrza – mówił prezes Kujda.

Źródło: Ministerstwo Ochrony Środowiska


 

pi