envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











spotkanie marszalkowW dniach 21-23 czerwca 2016 roku w Podzamczu k. Ogrodzieńca odbył się Konwent Marszałków Województw RP. W przyjętym stanowisku samorządowcy wskazują, że ustawa antysmogowa jest niewystarczająca, by skutecznie ograniczyć tzw. niską emisję oraz są za wprowadzeniem norm jakości dla paliw stałych oraz kotłów o mocy do 1 MW.

Według danych Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami oraz dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest tzw. niska emisja, a także tzw. emisja liniowa. Odpowiedzialne za nią są przede wszystkim lokalne kotłownie oraz paleniska domowe, gdzie stosuje się nieefektywne techniki spalania niskiej jakości paliw stałych, a także stosowanie do opalania ciężkiego oleju opałowego.

Nowelizacja Prawa ochrony środowiska z września ubiegłego roku, daje sejmikom województw możliwość wprowadzenia w drodze uchwały ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, gdzie następuje spalanie paliw. Brakuje jednak norm jakościowych dla paliw i kotłów.

Problematykę regulacji norm jakościowych paliw oraz norm emisyjnych dla kotłów małej mocy do 1 MW podejmuje również Krajowy Program Ochrony Powietrza do roku 2020 (z perspektywą do 2030) ogłoszony przez Ministra Środowiska 9 września ubiegłego roku. Potrzebne są jednak konkretne regulacje dotyczące norm.
Samorządowcy stwierdzili w swoim stanowisku, iż z wielu względów, głównie społecznych, technicznych i ekonomicznych, nie jest możliwa całkowita eliminacja spalania węgla, trzeba jednak starać się wyeliminować najgorszej jakości paliwa i kotły.

Z danych wynika, że wykorzystanie mułów węglowych w indywidualnych gospodarstwach domowych powoduje wzrost krajowej emisji zanieczyszczeń o ok. 8 proc. Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, w 2012 r. do indywidualnych gospodarstw domowych oraz małych firm i warsztatów trafiło ponad 788,3 tys. ton mułów węglowych o niskiej wartości energetycznej i wysokiej zawartości popiołu. Spowodowało to drastyczny wzrost emisji zanieczyszczeń, zwłaszcza pyłu i innych szkodliwych związków.

Trzecie spotkanie Marszałków Województw RP


 

pi