envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











IMG 337725 maja odbyła się coroczna konferencja zorganizowana przez grupę Bosch, na której podsumowano 2015 rok. Na spotkanie zaproszono przedstawicieli mediów, w tym redakcję Polskiego Instalatora.

 

 

Pomimo utrzymującej się umiarkowanej koniunktury gospodarczej, w 2015 roku Grupa Bosch osiągnęła rekordowe w swojej historii obroty w wysokości 70,6 mld euro, czyli o 44% wyższe niż w roku 2014. Powodem tak dynamicznego rozwoju było, poza wysokim organicznym wzrostem, przejęcie całości udziałów spółek BSH Hausgeräte oraz Automotive Steering.

W ubiegłym roku otworzono kampus badawczy Bosch w Renningen, który jest nazywany „Europejskim Standford”. Ośrodek pełni rolę centrum łączącego punkty badawcze na całym świecie z poszczególnymi działami firmy. Prowadzone są w nim prace nad oprogramowaniem dla koncepcji Internetu rzeczy, technologią czujników, automatyką, technologią akumulatorową czy doskonaleniem układów napędowych i wspomagających. 
Ośrodek badawczy w Renningen, na którego budowę Bosch przeznaczył 310 mln EUR, należy do najważniejszych inwestycji koncernu ostatnich lat. 
W sumie w 2015 roku inwestycje koncernu wyniosły 4,1 mld EUR. Znaczące zwiększenie tej kwoty w porównaniu z poprzednimi latami nie jest jedynie wynikiem konsolidacji, ale świadomą decyzją biznesową, dzięki której możemy elastycznie reagować na zmieniające się warunki rynkowe oraz aktualne potrzeby przedsiębiorstwa.

Grupa Bosch wprowadziła do sprzedaży pierwsze produkty w obszarze Smart Home, takie jak czujniki drzwi i okien czy inteligentne termostaty, a kolejne pojawią się jeszcze w tym roku. Należy do nich czujka dymu o rozszerzonej funkcjonalności, którą podczas urlopu można zaprogramować w taki sposób, aby automatycznie uruchamiała alarm w przypadku otwarcia okna.
Dzięki przejęciu całości udziałów w spółce BSH Hausgeräte rozszerzyliśmy ofertę dla klientów końcowych.

Przemysł 4.0 jest kolejnym obszarem, w którym Bosch spodziewa się znaczącego wzrostu obrotów. Coraz większa integracja produkcji pozwala na podniesienie wydajności i efektywności energetycznej. Tutaj Bosch opiera się przede wszystkim na doświadczeniach wdrażania rozwiązań Przemysłu 4.0 w swoich 250 fabrykach, co pozwala na oferowanie sprawdzonych, a jednocześnie innowacyjnych aplikacji również klientom zewnętrznym. Należy do nich Production Performance Manager, który w czasie rzeczywistym wizualizuje dane produkcyjne i samodzielnie inicjuje proces konserwacji maszyn. Dzięki stosowaniu rozwiązań Przemysłu 4.0, Bosch planuje do 2020 roku uzyskać w swoich fabrykach 1 mld EUR oszczędności oraz 1 mld EUR dodatkowych obrotów.  Podobnych oszczędności, po zastosowaniu aplikacji Bosch, mogą spodziewać się klienci zewnętrzni. 

Bosch utrzymuje w naszym kraju silną pozycję, co potwierdził osiągając w 2015 roku obrót w wysokości 4,6 mld złotych. Przejęcie całości udziałów w dużej i dynamicznie rosnącej organizacji BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego z pięcioma zakładami produkcyjnymi i pozycją lidera na rynku sprzętu AGD znacznie zwiększyło skalę działalności koncernu i spowodowało rekordowy, 73-procentowy wzrost obrotów. Pomijając efekt konsolidacji, Bosch zanotował wzrost na poziomie 5,3%.

Po konsolidacji z BSH, Bosch dołączył do największych spółek w naszym kraju pod względem obrotów oraz liczby pracowników. Bosch zatrudnia obecnie 4 600 osób i jest jednym z najbardziej cenionych pracodawców w naszym kraju, co potwierdza przyznany firmie już po raz trzeci certyfikat Top Employers Polska, który otrzymują przedsiębiorstwa o najwyższych standardach w zakresie kultury organizacyjnej, warunków pracy oraz możliwości rozwoju zawodowego.

Wszystkie działy handlowe firmy Robert Bosch w Polsce odnotowały w 2015 roku wzrost obrotów powyżej rynku.

Grupa Bosch w Polsce aktywnie wspiera działania mające na celu promowanie nowoczesnej edukacji technicznej, między innymi oferując programy edukacyjne dla gimnazjów i szkół średnich oraz prowadząc merytoryczną dyskusję z Ministerstwem Edukacji Narodowej o możliwościach poprawy szkolnictwa zawodowego w Polsce. Od sześciu lat gimnazjaliści biorą udział w Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha, której celem jest popularyzacja kierunków technicznych jako dalszej ścieżki kształcenia. W programie dotychczas wzięło udział ponad 7 500 uczniów z Warszawy i Wrocławia.
Ponadto od dwóch lat dział Termotechniki Bosch prowadzi program Junkers Szkoli we współpracy ze szkołami średnimi kształcącymi na kierunkach: technik gazownictwa i technik urządzeń sanitarnych, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów w zakresie nowoczesnych urządzeń i systemów grzewczych.


 

pi