envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











asystent prosumenta Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował aplikację „Asystent Prosumenta”, która wspiera potencjalnego prosumenta w podejmowaniu decyzji i wdrażaniu mikroinstalacji.

Polega ona na weryfikacji warunków wejściowych, analiz potrzeb użytkownika, propozycji optymalnego rozwiązania, wyliczenia efektu ekonomicznego, parametrów technicznych, możliwego wsparcia finansowego dla inwestycji, kalkulacji korzyści finansowych (min. z 5 typów źródeł – fotowoltaika, mikroturbiny wiatrowe, pompy ciepła, kolektory, kotły na biomasę).

Uzupełnieniem Asystenta jest wizualizator prosumenckiego budynku:

  • animacja wybranego budynku, w którym zastosowane są urządzenia energetyki prosumenckiej. Będzie to model przestrzenny, w dużym stopniu fotorealistyczny, oglądany od zewnątrz,
  • wizualizacja dwóch pomieszczeń, w których widoczne są urządzenia prosumenckie.

Aplikacja wizualizatora sprawia, że dom prosumencki staje się dla użytkownika dostępny przestrzennie. Za pomocą ruchów myszką lub klawiaturą komputera możliwe jest zobaczenie domu od zewnątrz i wewnątrz (dwa najważniejsze pomieszczenia) oraz sprawdzenia wszystkich zastosowanych technologii OŻE. Ponadto użytkownik „ręcznie” może dokonać obrócenia budynku o 360 stopni w przestrzeni oraz obejrzeć domu z góry. Każde urządzenie energetyki prosumenckiej jest „gorącym punktem”, którego kliknięcie udostępni użytkownikowi podstawowe informacje na temat wybranego rozwiązania technicznego w formie krótkiego artykułu kontekstowego oraz filmu instruktażowego (wersja dłuższa).Ponadto aplikacja jest wyposażona w menu w postaci ikonografii (każda ikona to inny „gorący punkt”), która pozwoli po kliknięciu automatycznie przenieść się użytkownikowi do informacji na temat wybranej technologii mikrogeneracji energii. 
Aplikacja powstała w ramach projektu "Pogoda dla Prosumenta", realizowanego przez Oddział Terenowy Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość w Świdnicy, dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: NFOŚiGW


 

pi