envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











raport wiatrW 7. edycji raportu szczegółowo przedstawiono i przeanalizowano dotychczasowy model wsparcia oparty na zielonych certyfikatach oraz nowy model przetargowy. Opisano również stan rynku, uwarunkowania prawne, możliwości dotacyjne i ryzyka, jakie czekają na deweloperów i inwestorów w tej branży.

Jak wynika z raportu Polska jest na 9. miejscu w Europie pod względem ilości zainstalowanych farm wiatrowych i na 5. pod względem nowych przyłączeń.

Najwięcej mocy było w instalacjach znajdujących się w województwie zachodniopomorskim; na koniec czerwca 2014 r. było to 1 154,2 MW, pomorskim - 459,8 MW i wielkopolskim -454,2 MW. Najmniej - w woj. lubelskim 2,2 MW. Największy udział w wytwarzaniu energii z wiatru w 2014 r. miała PGE (37,9 proc.) Tauron (10,8 proc.), Enea (8,9 proc.) EDF (8,8 proc.).

Sytuacja w energetyce wiatrowej w Polsce rozwija się stabilnie. Moc farm wiatrowych w kraju wyniosła 4,1 GW na koniec czerwca 2015 roku, dla porównania całkowita moc zainstalowana w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wyniosła ok. 38,1 GW. Polska energetyka w coraz większym stopniu zmniejsza zależność od tradycyjnych paliw kopalnych, jednak nadal konwencjonalne elektrownie wykorzystujące węgiel kamienny i brunatny odpowiadały za wytworzenie 86% produkcji energii elektrycznej w 2014 roku. - powiedział Łukasz Leśniewski z PAIiIZ.

Raport można pobrać ze strony www.tpa-horwath.pl/pl/p/publikacjetpa-horwath.pl/pl/p/publikacje 

Żródło: TPA Horwath


 

pi