envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











oze d11 marca 2015 r. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Odnawialnych Źródłach Energii. Wejdzie ona w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Część przepisów, m.in. dotyczących nowych form wsparcia wytwórców energii z OZE (rozdział 4) zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Ustawa pozwoli uzyskać do 2020 r. 15% udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii.

 

Ustawa o OZE została uchwalona przez Sejm 20 lutego br. Podczas głosowania przyjęto m.in. słynną poprawkę prosumencką wprowadzającą taryfy gwarantowane dla osób wytwarzających energię elektryczną na własny użytek. Dzięki ustawie prosumenci będą mogli sprzedawać do sieci nadwyżki energii z instalacji do 10 kW po cenie gwarantowanej przez 15 lat od dnia oddania instalacji do użytku. Właściciele instalacji o mocy do 3 kW otrzymają gwarancję sprzedaży energii po cenie ok. 75 gr/kWh, zaś w przedziale 3-10 kW po cenie do 70 gr/kWh, w zależności od technologii OZE.

W celu wsparcia producentów energii z OZE, ze szczególnym uwzględnieniem generacji rozproszonej, opartej o lokalne zasoby OZE, ustawa wprowadza m.in. instytucję sprzedawcy zobowiązanego. Oznacza to, że zakład energetyczny działający na danym terenie ma obowiązek zakupu wytworzonej energii z OZE i biogazu rolniczego w instalacjach odnawialnego źródła energii.

Jedną z podstawowych zmian wobec obecnie obowiązujących przepisów dot. wspierania OZE jest wprowadzenie systemu aukcji dla podmiotów, które produkują zieloną energię. Zgodnie z systemem aukcyjnym, który od 1 stycznia 2016 r. zastąpi dotychczasowy system wsparcia dla energii odnawialnej (tzw. zielone certyfikaty), inwestorzy, których projekty wygrają aukcje, bo zaoferują najbardziej atrakcyjną cenę energii, otrzymają prawo do odsprzedaży jej do sieci po stałej cenie. Po zmianach do 2020 r. w budżecie ma pozostać 20 mld zł.

Dodatkowo wprowadza nową instytucję – Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej (OREO), którego siedziba ma być w Bytomiu. Zadaniem OREO ma być finansowanie ujemnego salda powstającego w wyniku różnicy cen płaconych przez zakłady energetyczne wytwórcom energii działającym na postawie wygranych aukcji oraz bieżących cen energii na giełdzie.

OZE to jeden z priorytetów polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej. Jej celem jest m.in. 20% udział tych źródeł w finalnym zużyciu energii. Dla Polski ten cel jest nieco niższy i wynosi średnio 15,5%. Dziś jest to ponad 11%.


 

pi