envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











viessmann1Kompaktowa pompa ciepła powietrze-woda Vitocal 060-A w obudowie niewiele większej od 250-litrowego zasobnika, oprócz zasobnika, mieści także moduł pompy ciepła, intuicyjny regulator oraz grzałkę elektryczną lub wężownicę do współpracy z instalacją solarną albo kotłem grzewczym.

Pompa ciepła Vitocal 060-A bardzo dobrze sprawdza się zarówno w nowo budowanych obiektach, jak i poddawanych modernizacji. Urządzenie, zależnie od modelu, do przygotowania c.w.u. wykorzystuje energię zawartą w powietrzu zewnętrznym (do -5°C) albo wewnętrznym (obiegowym). Temperatura wody, jaką można uzyskać w typowym cyklu pracy, to 62°C. Ze względu na to, że jedynym ubocznym efektem pracy pompy ciepła jest suche i chłodne powietrze, Vitocal 060-A z powodzeniem może być stosowana również w pomieszczeniach, gdzie wymagane jest chłodzenie lub usunięcie wilgoci, na przykład w piwnicach na wino lub komorach chłodniczych z artykułami spożywczymi. Pompa łączy w sobie cechy, które zapewniają oszczędną eksploatację, wysoki komfort użytkowy i bezpieczeństwo, a także różnorodność konfiguracji z innymi urządzeniami oraz trwałość. Jej ekonomiczna praca to m.in. efekt sterowania czasowego – w taką funkcjonalność jest ona standardowo wyposażona – umożliwiającego podgrzewanie wody w porach obowiązywania tańszej, drugiej taryfy elektrycznej.
Vitocal 060-A jest dostępna w dwóch modelach:

  • WWK – z grzałką elektryczną,
  • WWKS – z wężownicą do współpracy z drugim źródłem ciepła (instalacja solarna, kocioł grzewczy).

Wiele możliwości regulacji

viessmann2
2. Budowa pompy ciepła Vitocal 060-A: 1 – sprężarka o wysokiej wydajności z wbudowanym osuszaczem; 2 – wielkopowierzchniowy parownik zapewniający efektywną wymianę ciepła i efektywne odszranianie; 3 – dodatkowy osuszacz; 4 – moduł obsługowy regulatora; 5 –zasobnik ciepłej wody 250 l z zabezpieczoną przed korozją emalią ceraprotect; 6 – grzałka elektryczna z anodą magnezową (typ WWK wstępnie zainstalowany, typ WWKS wyposażenie dodatkowe); 7 – wężownicowy wymiennik ciepła (typ WWKS); 8 – zewnętrzny skraplacz

Vitocal 060-A jest wstępnie zaprogramowana fabrycznie i tym samym od razu gotowa do pracy. Ustawienia fabryczne mogą być jednak indywidualnie zmieniane za pomocą modułu sterowania regulatora. W prosty i łatwy sposób można więc zmienić wymaganą temperaturę c.w.u. oraz zaprogramować czas pracy w zależności od zapotrzebowania na wodę lub zmiennej ceny prądu w ciągu dnia wynikającej z obowiązującej taryfy. Można także ustawiać różne programy robocze: Eco, Auto, Boost lub Urlop albo zmieniać program czasowy sterujący podgrzewem wody. Dodatkowo, w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na ciepłą wodę, autoryzowany specjalista może zmienić profil rozbioru c.w.u. z L na XL.

System SG Ready

Pompa Vitocal 060-A może pracować w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych (SmartGrid). System SG Ready daje możliwość jej podłączenia do instalacji wytwarzających energię elektryczną na potrzeby budynku, np. do instalacji fotowoltaicznej. Rozwiązanie takie pozwala na zasilanie pompy ciepła energią pochodzącą ze słońca, a także na zredukowanie poboru energii elektrycznej z sieci i obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Koszt przygotowania c.w.u.

Pompa ciepła zapewnia ekologiczne, bezobsługowe, czyste i bezpieczne przygotowanie c.w.u. W porównaniu z urządzeniami na paliwa konwencjonalne koszt przygotowania c.w.u. przez Vitocal 060-A jest najniższy. Na rysunku nr 4 przedstawiono średni miesięczny koszt przygotowania ciepłej wody dla 4-osobowej rodziny. Do analizy przyjęto dzienne zapotrzebowanie c.w.u. na poziomie 200 litrów. Z analizy wynika, że najdroższe jest przygotowanie ciepłej wody za pomocą energii elektrycznej (155 zł), a najtańsze, poniżej 50 zł, za pomocą pompy ciepła Vitocal 060-A. W porównaniu do kotła na gaz ziemny pompa ciepła pozwala na oszczędności rzędu 40%.

viessmann3   viessmann44
3. Regulator pompy ciepła Vitocal 060-A z możliwością pracy pompy ciepła w kilku trybach. Eco – praca tylko z wykorzystaniem pompy ciepła; Auto – automatyczne sterowanie drugim źródłem ciepła; Boost – wysoki komfort c.w.u. (jednoczesna praca pompy i dodatkowego źródła ciepła); – funkcja „urlop” z definicją ilości dni; – praca według zdefiniowanych czasów łączeniowych.    4. Średni miesięczny koszt przygotowania ciepłej wody dla 4-osobowej rodziny przez różne źródła ciepła, przy dziennym zapotrzebowaniu c.w.u. na poziomie 200 l

 

Charakterystyka Vitocal 060-A

  • Pompa ciepła do przygotowywania c.w.u., do zastosowań w budownictwie nowym i modernizowanym; moc na potrzeby c.w.u. – 1,5 kW.
  • Dostępne są modele z grzałką elektryczną (WWK) lub wężownicą do współpracy z drugim źródłem ciepła (WWKS), a także do pracy na powietrzu obiegowym albo na powietrzu zewnętrznym (do -5°C).
  • Urządzenie przygotowane do pracy w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych (SmartGrid) oraz do zasilania samodzielnie wytworzoną energią elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych.
  • Wysoka wydajność zarówno w trybie pracy na powietrzu obiegowym, jak i zewnętrznym.
  • Wysoki współczynnik COP = 3,33 (wg EN 16147 przy A15/W10-55) oraz najwyższa klasa efektywności energetycznej A.
  • Indywidualne dopasowanie wydajności c.w.u. (podgrzew do 62°C) przez moduł pompy ciepła przy temperaturze powietrza powyżej 3°C.
  • Możliwość wyboru profilu rozbioru ciepłej wody L lub XL.
  • Cicha praca – moc akustyczna poniżej 56 dB (A) (wg EN 12102).
  • Grzałka elektryczna montowana „na sucho” (brak kontaktu grzałki z wodą minimalizuje ryzyko porażenia prądem).
  • Proste uruchomienie dzięki wstępnie zamontowanej jednostce i fabrycznym ustawieniom regulatora.
  • Możliwość transportowania na leżąco, króćcami przyłączeniowymi do dołu.
Zastosowanie pompy ciepła Vitocal 060-A
rys. 5 Viessmann MS 00566   rys. 6 Viessmann MS 00725
Gospodarstwa domowe: piwnice, zimowe ogrody, strychy, poddasza   Agroturystyka: magazyny żywności, piwniczki z winem, poddasza, zimowe ogrody
     
rys. 7 bring-in-the-sheaves-1227779   rys. 8 Viessmann MS 01877
Rolnictwo: pomieszczenia gospodarcze np. stajnie, magazyny paszy i zbóż   Hale przemysłowe: główne pomieszczenia hal i pomieszczenia z pracującymi silnikami

 

viessmann logo

Viessmann sp. z o.o.
ul. Karkonoska 65, 53-015 Wrocław
tel. 71 36 07 100
infolinia: 801 0801 24
www.viessmann.pl

 

Artykuł sponosorowany


 

pi