envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Doradca energetyczny

Montaż pompy ciepła stanowi obecnie jedno z najważniejszych działań, które możemy podjąć w celu zwiększenia efektywności energetycznej i komfortu użytkowania budynku. Pompa ciepła jest bowiem zaawansowanym technologicznie urządzeniem o trzy do pięciokrotnie wyższej efektywności w przekazywaniu ciepła niż np. kocioł gazowy. To trwałe i praktycznie bezobsługowe rozwiązanie, które pozwala przez wiele lat cieszyć się komfortem cieplnym i użytkowym przy znaczącym obniżeniu kosztów ogrzewania. Co więcej – korzystnie wpływa na nasze zdrowie i środowisko naturalne dzięki redukcji emisji szkodliwych substancji do otoczenia.Pompa ciepła typu p w z jednostką zewnętrzną

Pompa ciepła typu powietrze-woda z jednostką zewnętrzną; grafika pochodzi ze strony Bundesverband
Wärmepumpe (BWP) e.V.

grafika MDI CZ IICo zrobić, by ogrzewanie naszego domu pompą ciepła było maksymalnie ekonomiczne? Jak zadbać o wysoki komfort cieplny, nie powodując wywindowania rachunków za energię elektryczną? – Jednym z podstawowych warunków jest odpowiednia obsługa pompy ciepła. Korzystnie wpłynie to zarówno na wydajność, jak i żywotność tego urządzenia. Niektórych zasad związanych z eksploatacją źródła ciepła będziemy jednak musieli nauczyć się od nowa, bo zdecydowanie różnią się one od tych stosowanych przy kotłach.

Ogólne wskazówki po instalacji
Pierwszych praktycznych informacji na temat obsługi pompy ciepła zainstalowanej w naszym domu powinien udzielić nam wykonawca − warto więc, jeśli sam tego nie zrobi, poprosić go o konkretne wskazówki i sugestie. Kolejne wnioski wyciągniemy najpewniej sami, obserwując zachowanie pompy ciepła w trakcie jej codziennego użytkowania. To samoczynne, inteligentne urządzenie, które niejako „uczy się” optymalnej pracy w naszym domu, w rzeczywistych warunkach, w jakich funkcjonuje. Wszelkie wątpliwości najlepiej konsultować z fachowcem w ramach wsparcia posprzedażowego.

7Ocenia się, że systemy HVAC (ang. Heating, Ventilation, Air Conditioning) pochłaniają nawet ponad 40% energii dostarczonej do budynków. Poprawne zaprojektowanie instalacji HVAC, a później efektywne ich użytkowanie zapewnia znaczne oszczędności kosztów eksploatacji. Wskazane działania nie mogą jednak wpływać negatywnie na samo funkcjonowanie systemu i obniżać komfortu użytkowania. Dlatego też potrzebna jest pełna integracja systemów HVAC z automatyką budynkową.

59Wygodne sterowanie urządzeniami w domu, w tym inteligentne i zdalne sterowanie systemem HVAC od wielu lat jest dostępne. Ostateczny rozwój systemów smart-home, jak i ich popularność daleki jest od zakończenia. Połączony, skojarzony „smart home" nie jest nową koncepcją, ale ogólny rozwój techniki i świata wirtualnego sprawia, że możliwości są coraz większe i dosięgają praktycznie każdego aspektu naszego życia.

Smart home składa się z wielu elementów: z paneli operacyjnych (np. ekranów dotykowych lub smartfonów) sterujących pracą urządzeń końcowych tzw. aktorów takich jak zawory grzejnikowe, włączniki świateł, żaluzji. Poprzez czujniki mierzone są różne parametry, takie jak temperatura, światło i przykładowo sprawdzane jest, czy warunki komfortu są spełnione, czy światło się świeci –
zarządzane jest zużycie energii. Gdy przykładowo czujnik wykaże, że światło się świeci (niepotrzebnie) wówczas poprzez przekaźniki je wyłączy.

poczwtekUrządzenia hybrydowe to rozwiązania stosunkowo nowe, jednak na tyle sprawdzone, że nie ma powodów, aby się ich obawiać. Decydując się na system składający się z nowoczesnego kotła olejowego i powietrznej pompy ciepła, zyskać można naprawdę wiele, a płynące z tego korzyści będą odczuwalne niemal od razu.


 

pi