envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Szanowni Państwo
Okres wakacyjny już za nami. Za nami też uciążliwe upały, jakie towarzyszą nam co roku, od dłuższego już czasu, a w tym roku, dodatkowo, skutkujące w niektórych krajach klęskami żywiołowymi i ekologicznymi na niespotykaną dotąd skalę. No właśnie – zmiany klimatyczne, jakie zachodzą na naszej planecie, to fakt oczywisty już chyba dla każdego i trudno temu zaprzeczać, jak jeszcze kilka-kilkanaście lat temu robili to politycy i liderzy różnych państw, głównie czołowych emitentów gazów cieplarnianych i trucicieli naszej planety. Średnioroczne temperatury podnoszą się i już teraz głośno mówi się o tym, że są one najwyższe odkąd oficjalnie prowadzi się tego typu pomiary. Zmiany te widać nie tylko w okresie letnim, ale też – a może przede wszystkim – w okresie zimowym. Temperatury są coraz wyższe, dni z projektową (tj. najniższą dla danej strefy) temperaturą jest coraz mniej, a czasem w ogóle te temperatury się nie pojawiają.

Jak faktycznie zmieniły się one na terenie naszego kraju w ostatnich kilkudziesięciu latach i jakie może to rodzić skutki dla naszej branży?

Z tymi informacjami możemy się zapoznać zaglądając do raportów z projektów SKP2000 i TLM2000, których konkluzje przytaczamy również w tym wydaniu czasopisma. Raporty te w założeniu powinny przełożyć się w przyszłości na zmiany regulacji prawnych dotyczących obliczeń niektórych wskaźników energetycznych budynków (z uwagi na zaktualizowane zewnętrzne temperatury projektowe i inne parametry powietrza), a te na parametry dobieranych urządzeń – głównie źródeł ciepła, chłodu, grzejników, klimakonwektorów, armatury współpracującej, itp.

Oprócz tego w tym numerze prezentujemy zagadnienia związane z neutralizacją odorów kanalizacyjnych. Niemal każdy zetknął się z tym problemem i warto wiedzieć, czy można sobie z nim poradzić i jakie rozwiązania należy zastosować. W ślad za tym prezentujemy pokrewny temat, związany z nowymi trendami w wyposażeniu łazienek, gdyż w tym segmencie produktowym zmiany rynkowe postępują dość dynamicznie.

Nie mogło też zabraknąć pomp ciepła, jako urządzeń, które ciągle wiodą prym w zakresie wyników sprzedażowych i ciągle są języczkiem uwagi klientów. W tym dziale dwa ciekawe tematy, w tym aspekt użycia pomp ciepła do podgrzewania wody basenowej. W końcu, jak mówi przysłowie – kto zabroni biednemu bogato żyć!?

Damian Muniak
Redaktor naczelny Polskiego Instalatora

Z ŻYCIA BRANŻY

INSTALACJE GRZEWCZE

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

  • Dodatkowe funkcje pompy ciepła – grzanie basenu, chłodzenie oraz zwiększenie autokonsumpcji Konrad Grabowski
  • Jak podgrzewać CWU za pomocą pomp ciepła, część II Rafał Burzyński

INSTALACJE SANITARNE

  • Toalety publiczne. Nowe trendy w wyposażeniu Andrzej Świerszcz
  • Techniki neutralizacji odorów kanalizacyjnych Andrzej Świerszcz

PRODUKTY I TECHNOLOGIE

  • Kolektory słoneczne firmy De Dietrich
  • Funkcjonalne rozwiązania łazienkowe firmy VIEGA
  • Kotły kondensacyjne BAXI firmy De Dietrich

 

pi