envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Drodzy Czytelnicy i Przyjaciele Polskiego Instalatora
W tym roku mijają 32 lata, kiedy mój tata – Władysław Polesiński powołał do życia czasopismo Polski Instalator.
Był to czas ogromnych przemian polityczno-gospodarczych w Polsce, więc okoliczności dla założenia branżowego tytułu dla praktyków były idealne. Sukces gwarantowany od początku. Reklamodawcy i prenumeratorzy chcieli współpracować z Polskim Instalatorem, a kolejni redaktorzy naczelni: Marian Rubik, Krzysztof Łoskot, Małgorzata Tomasik, Anna Rolewicz, Beata Stępień-Niedźwiedź, Anna Witkowska oraz Joanna Jania dbali o wysoki poziom czasopisma, zapraszając do współpracy najlepszych specjalistów z branży instalacji sanitarnych, gazowych, grzewczych, klimatyzacyjnych oraz OZE.
I tak przez lata, PI był obecny na zmieniającym się polskim rynku, przetrwał hossy i bessy. W związku z rozwojem Internetu oraz cyfryzacji szukaliśmy nowych dróg dotarcia do czytelnika i upowszechniania rzetelnej wiedzy technicznej w branży. Obecna sytuacja ekonomiczna w kraju również nie ułatwia nam funkcjonowania, jednak nie poddajemy się i działamy.
Branża się zmienia, stawiamy czoła wyzwaniom. Sytuacja w kraju i na świecie narzuca nam tempo koniecznych zmian w zakresie przechodzenia na OZE, zadbanie o naszą planetę i niezależność źródeł energii i dlatego nadal pragniemy dostarczać czytelnikom aktualnych informacji z naszej branży.
Przed tymi wszystkimi zadaniami staje nowy Redaktor Naczelny, Pan Damian Muniak, nasz dotychczasowy wieloletni autor, znający doskonale branżę i aktywnie w niej działający. Życzę mu wraz z całym naszym zespołem powodzenia, trzymamy mocno kciuki za sukces na nowym stanowisku. Jestem przekonana, że Polski Instalator dostaje szansę na nowe otwarcie i modernizację, którą przechodzi cała branża.
Jednocześnie w tym miejscu, chciałabym bardzo podziękować Pani Joannie Jani za prawie 10-letnią współpracę z Wydawnictwem i prowadzenie tytułu. Ostatnia dekada była niezwykle trudna dla Polskiego Instalatora, niemniej tytuł przetrwał, dzięki Pani ciężkiej pracy, pomysłom i współpracy ze środowiskiem.
Przyszedł czas na zmiany, ale pozostaje Pani w branży, będziemy współpracować i na nowej ścieżce zawodowej życzę wraz z zespołem powodzenia i samych sukcesów.

Katarzyna Polesińska
Prezes Grupy Wydwniczej

Szanowni Państwo
W pierwszych słowach tego „wstępniaka” chciałbym przywitać się z Czytelnikami, jako nowy redaktor naczelny „Polskiego Instalatora”. Przez lata związany byłem z tym tytułem, wpierw jako czytelnik, później także jako autor artykułów z zakresu techniki ogrzewczej i sanitarnej, projektowania instalacji HVAC, a także z zakresu kwestii prawnych, dotyczących tego typu wyrobów.
„Polski Instalator” jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w branży wydawniczej HVAC i – w mojej ocenie – obecnie jednym z najlepszych czasopism, które ponadto nie zatraciło swojego niezależnego i fachowego charakteru na rzecz pełnienia funkcji tablicy reklamowej, jak to nierzadko ma miejsce z innymi tytułami i w różnych branżach. Wysoki poziom merytoryczny, aktualność podawanych informacji i różnorodna tematyka to niewątpliwie zasługa osób związanych z czasopismem – tak pracowników redakcji, jak i autorów artykułów oraz firm współpracujących, którzy wspólnie kształtowali profil czasopisma w ostatnich latach. Podejmując się nowej roli czuję zatem nobilitację, ale także wagę tego wyzwania, zwłaszcza w kontekście szybko obecnie zachodzących zmian w naszej branży, dyktowanych głównie dynamicznie zmieniającym się otoczeniem prawnym i wymaganiami w zakresie energochłonności budynków, niskoemisyjności, technologii OŹE i elektryfikacji ogrzewnictwa mieszkaniowego.
W tym też kontekście w tym wydaniu poruszamy m.in. tematy źródeł ciepła w budownictwie zeroemisyjnym, użycia pompy ciepła na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej, zagadnienia warunków komfortu cieplnego w pomieszczeniach oraz tematykę wymiennikowych stacji mieszkaniowych. Prezentujemy też reportaż z XI Kongresu PORT PC zatytułowanego „Pompy ciepła w energetyce prosumenckiej”.
I chociaż okres wakacyjny za pasem, to w świetle trudnej obecnie sytuacji w branży budowlanej, przekładającej się na kondycję firm z branży HVAC, a także ilość zleceń robót montażowo-instalacyjnych, ciekawie zapowiadają się już najbliższe miesiące i kwartały. Rusza bowiem program rządowy „Pierwsze Mieszkanie”, którego jednym z głównych punktów jest kredyt hipoteczny z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania. Większa, w założeniu, dostępność środków finansowych na zakup nieruchomości daje nadzieję na ożywienie w branży i nabranie oddechu finansowego wszystkich jej uczestników. Mając więc nadzieję, że nie skończy się to tak, jak poprzedni mieszkaniowy program rządowy, możemy zawołać – niech się mury pną do góry! Oby tylko nie na kolejnych granicach naszego państwa.

Damian Muniak
Redaktor naczelny Polskiego Instalatora

Z ŻYCIA BRANŻY

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

  • Źródła energii w budownictwie zeroemisyjnym - Konrad Grabowski 
  • Jak podgrzewać CWU za pomocą pomp ciepła - Rafał Burzyński

INSTALACJE GRZEWCZE

INSTALACJE SANITARNE

  • PIONIER – energooszczędny zawór zwrotny artykuł firmy ARKA
  • Technologie bezwykopowe obecnie - Andrzej Świerszcz

INSTALACJE ELEKTRYCZNE

  • Certyfikowane kable przeciwpożarowe firmy SSB-Electronic GMBH do budynków użyteczności publicznej i zastosowań kolejowych artykuł firmy SSB Electronic GMBH 

Produkty i technologie


 

pi