envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement


Spisy Treści

Szanowni Państwo
Jednym z najbardziej dokuczliwych problemów na rynku instalacji budowlanych (ale nie tylko) jest niewątpliwie niedobór odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Sprawa ta nabrzmiewała od lat, m.in. w związku z problemami szkolnictwa zawodowego w Polsce, a dziś już dotyka niemal każdego, kto w mniejszym lub większym zakresie prowadzi działalność gospodarczą na tym polu. Dlatego tak cenne są wszelkie inicjatywy mogące poprawić stan rzeczy podejmowane przez markowych producentów, jak np. firmy Bosch, GROHE, Viessmann, Geberit, czy stowarzyszenia branżowe. Chodzi o różnorakie formy ich współpracy ze szkołami i uczelniami technicznymi lub tworzenie własnych ośrodków szkoleniowych, by popularyzować najnowocześniejszą wiedzę techniczną z zakresu instalacji, zarówno na poziomie teoretycznym, jak i praktycznym. Docelowo ułatwia to młodym ludziom start w zawodzie i zdobycie odpowiednich kwalifikacji, dając lepsze perspektywy całej branży. Nie mniej ważne są też wszelkie inicjatywy szkoleń i warsztatów kierowane do osób już funkcjonujących w zawodzie.

Kolejną kwestią, która może istotnie utrudniać działalność zawodową na rynku instalacji (projektantów, wykonawców, inspektorów, serwisantów, ale i producentów), są częste zmiany przepisów prawnych i norm odnoszących się do naszej branży. Z interpretacją wymagań miewają kłopoty nawet najlepsi fachowcy i najwięksi producenci. W tym zakresie istotnym wsparciem może być współpraca w ramach stowarzyszeń branżowych, które – w razie wątpliwości – nierzadko zwracają się o odpowiednią wykładnię przepisów do ustawodawców oraz wypracowują wspólne standardy. My pokusiliśmy się natomiast o przygotowanie miniprzewodnika po świecie norm, który prezentujemy w tym wydaniu „PI”.

Jest jeszcze jeden „gorący” temat – duże i nagłe podwyżki cen na rynku materiałów budowlanych, surowców i transportu. Jak w tej sytuacji zachować odpowiednie zyski z działalności gospodarczej, gdy umowy na realizację są już podpisane? Jak znaleźć satysfakcjonujący kompromis w rozmowach z klientem? O tym również mogą Państwo przeczytać w tym wydaniu „Polskiego Instalatora”.

Zapraszam do lektury
Joanna Jania, redaktor naczelna „Polskiego Instalatora”

Z ŻYCIA BRANŻY

 • V Konferencja Rynku Urządzeń Grzewczych, Sanitarnych, Instalacji, Wentylacji i Klimatyzacji
 • Edukacja zawodowa dla lepszego jutra – program szkoleniowy GIVE – GROHE
 • Klimatyzacja w zabytkach – szkolenie z udziałem wojewódzkiego konserwatora zabytków –Thermosilesia
 • Powstał nowoczesny kalkulator retencji wody opadowej – Dorken Delta
 • Produkty i technologie

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

 • Pakiety fotowoltaiczne Inisol POWER SET od De Dietrich – BDR Thermea Poland
 • Warsztaty instalatora OZE. Małe instalacje fotowoltaiczne: uwaga na błędy na etapie montażu! – Konrad Grabowski, Viessmann
 • Trendy w magazynowaniu energii elektrycznej. Magazynowanie energii elektrycznej z fotowoltaiki i nie tylko. Akumulatory zasadowe – Rafał Burzyński

Instalacje grzewcze

 • Zawory grzejnikowe o innowacyjnej konstrukcji serii ESKIMOS. Cieknie zawór i co dalej? – Tomasz Bamburak, ARKA
 • Podłączenie grzejników: rozwiązania systemowe, zestawy podłączeniowe – Damian Muniak
 • Technika montażu a zdrowie instalatora – Viega

WENTYLACJA I KLIMATYZACJA

 • Rozwiązania dla wentylacji, klimatyzacji i ogrzewnictwa wobec wzrostu cen w sektorze budowlanym – Maciej Danielak
 • Komfort rekuperacji z oryginalnymi filtrami Zehnder! – Zehnder

INSTALACJE SANITARNE

 • Zawory regulacyjne podstawą bezpiecznej i higienicznej instalacji wodnej – SCHELL
 • Zabezpieczenie przed „cofką”: typy urządzeń przeciwzalewowych – Andrzej Świerszcz

PRAWO I FINANSE

 • Polskie Normy – (nie)obowiązkowość stosowania – Damian Muniak

Szanowni Państwo
W tym wydaniu sporo miejsca poświęcamy tematyce instalacji ogrzewczych i urządzeniom zapewniającym zaopatrzenie w energię cieplną budynków. Pokusiliśmy się m.in. o prezentację wybranych wątków z najnowszego poradnika PORT PC „Pompy ciepła w istniejących budynkach”, który został w całości opublikowany tuż przed wakacjami. Warto zwrócić uwagę na tę publikację, ponieważ wnosi ona istotny wkład w praktyczną wiedzę w omawianym zakresie. Przedstawione w poradniku argumenty – poparte danymi z wieloletnich badań monitoringowych pomp ciepła, które zainstalowano w już istniejących, starszych budynkach (niektórych bardzo leciwych i nie poddanych większym zabiegom termomodernizacyjnym) – niewątpliwie pomogą rozwiać szereg wątpliwości związanych ze stosowaniem tej technologii przy modernizacjach.

W numerze znajdą Państwo również przegląd ofert w zakresie najnowszych gazowych kotłów kondensacyjnych znanych na naszym rynku marek. Mamy nadzieje, że zaprezentowane parametry techniczne tych urządzeń będą dla Państwa ułatwieniem przy doborze źródła ciepła do konkretnych uwarunkowań. Artykuł towarzyszący przeglądowi w prosty i praktyczny sposób wyjaśnia zawiłości procesu kondensacji oraz jak to jest ze sprawnością gazowych kotłów kondensacyjnych (parametry i sposób ich obliczania). Poruszyliśmy również tematy usuwania zanieczyszczeń w instalacjach ogrzewczych oraz regulacji temperatury wielopętlowych układów ogrzewania podłogowego – oczywiście, również w kontekście ich sprawności.

Wyeksponowanie tematyki grzewczej nie jest przypadkowe – lada chwila wkraczamy w kolejny sezon grzewczy, a ogólne tendencje na rynku, w tym zachęty i presje finansowe, skłaniają wielu klientów do poszukiwania optymalnych na dziś – pod względem ekonomicznym i ekologicznym – rozwiązań w zakresie zaopatrywania budynków w energię i jej wykorzystywania. I choć w ostatnich latach świat technologii grzewczych obfituje w zmiany i wyzwania, to w obecnych, nieprzewidywalnych czasach, warto docenić jego swoistą przewidywalność.

Zapraszam do lektury Joanna Jania, redaktor naczelna „Polskiego Instalatora”

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

 • Pompy ciepła w istniejących budynkach – fakty i mity – opracowanie na podstawie poradnika PORT PC
 • Powietrzne pompy ciepła: monoblok kontra split – Viessmann
 • Zastosowanie pompy ciepła w budynku modernizowanym – BDR Thermea Poland
 • Warsztaty instalatora OZE. Małe instalacje fotowoltaiczne: uwaga na błędy na etapie projektowania instalacji! – Konrad Grabowski, Viessmann

Instalacje grzewcze

 • Wokół kondensacji – co warto wiedzieć o nowoczesnych kotłach gazowych? – Rafał Burzyński
 • Gazowe kotły kondensacyjne – przegląd
 • Płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe: armatura współpracująca. Regulacja temperatury ogrzewania podłogowego: układy z wieloma pętlami grzewczymi – Damian Muniak 
 • Zawory Calido serii Eryk do podłączania kotłów wiszących – Arka
 • Zanieczyszczenia stałe w instalacji ogrzewczej – jak się ich pozbyć? – Damian Muniak

INSTALACJE SANITARNE

 • Odwadnianie dachu z Geberit Pluvia III. Hałas od instalacji podciśnieniowej – Zuzanna Łepkowska, Geberit
 • Kiedy dochodzi do powstania „cofki” w kanalizacji? – Andrzej Świerszcz

Z ŻYCIA BRANŻY

 • Targi INSTALACJE w kwietniu 2022 roku
 • Produkty i technologie

Szanowni Państwo

W naszym otoczeniu wreszcie zapachniało wiosną, bo dzięki wyższym temperaturom i zrzuceniu „ochraniaczy” na zewnątrz odczuliśmy przypływ energii oraz pełnię zapachów rozkwitającej roślinności. Jednak w branży budowlanej i instalacyjnej już w marcu, pomimo dość długo utrzymującej się nieprzyjemnej aury (i dosłownie i w przenośni), widać było w wielu obszarach intensywne, wiosenne ożywienie. Dobrym wynikom sprzedaży i przyrostowi zleceń, niestety, towarzyszy także stały przyrost cen, spowodowany m.in. droższymi surowcami oraz zakłóceniami dostaw. Jest to jedna z przyczyn obaw o kondycję branży w kolejnych miesiącach. Wszystkich zainteresowanych zgłębieniem tematu zachęcam do zapoznania się z raportami SPIUG za cały 2020 r. oraz I kw. br., które tradycyjnie zostały udostępnione na stronie stowarzyszenia.

Już niebawem poznamy także bardziej szczegółowe podsumowania i prognozy dla rynku pomp ciepła i fotowoltaiki. 17 czerwca br. odbędzie się kolejny, IX Kongres PORT PC, a 26 maja Instytut Energetyki Odnawialnej opublikuje całościowy raport z rynku fotowoltaiki w Polsce. Jako redakcja patronujemy obu tym przedsięwzięciom i serdecznie zapraszamy zarówno do udziału w Kongresie, jak i do zapoznania się z raportem IEO. Raport w węższym zakresie, dla rynku mikroinstalacji PV za 2020 r., przygotowało już Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV.

Wydanie „PI”, które oddajemy w Państwa ręce, jest kolejnym, w którym poświęciliśmy uwagę perspektywom rozwoju branży grzewczej w kontekście polityki unijnej związanej z „Europejskim Zielonym Ładem”. Oczywiste jest, że ma to istotne przełożenie na wyzwania zawodowe i uwarunkowania, w których funkcjonują producenci urządzeń grzewczych (i branż pokrewnych), dystrybutorzy, projektanci instalacji i wykonawcy. Niewątpliwie będzie też generować popyt na określone rozwiązania, czego trudno nie zauważyć, gdy spojrzy się na rynek powietrznych pomp ciepła czy fotowoltaiki. Co z innymi technologiami? Co z tzw. czystym wodorem, w którym wiele osób z branży grzewczej również pokłada nadzieje? Konkretną odpowiedź na te pytania znajdą Państwo w wywiadzie z dr Markiem Miarą z Instytutu Fraunhofera ISE w Niemczech. Mam nadzieję, że wywiad ten rozwiewa wątpliwości, choć zapewne nie kończy dyskusji.

Zapraszam do lektury
Joanna Jania, redaktor naczelna „Polskiego Instalatora”

Z ŻYCIA BRANŻY

 • Raport: „Rynek Mikroinstalacji Fotowoltaicznych Polska’20” – SBF Polska PV
 • Branża instalacyjno-grzewcza w Polsce: I kw. 2021 r. – raport SPIUG
 • 30-lecie aquatherm-Polska Jacek Ligaszewski
 • Złoty medal Targów ENEX dla kotłów Vitodens 100-W/111-W
 • Certyfikat Passive House Institute dla pomp ciepła Panasonic
 • Saule Technologies na mapie Polskiego Funduszu Rozwoju
 • Premia dla instalatora od Kessel
 • Smart home w polskich domach – raport Oferteo.pl
 • IX Kongres PORT PC „Pompy ciepła na fali renowacji”!
 • Produkty i technologie

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII 

 • „Zielone” ogrzewnictwo a wykorzystanie wodoru – realny scenariusz na przyszłość. Wywiad z dr Markiem Miarą – Joanna Jania
 • Od czego zależy koszt eksploatacji pompy ciepła? – BDR Thermea Poland
 • Warsztaty instalatora OZE. Instalacja fotowoltaiczna na trzech połaciach dachu – Konrad Grabowski, Viessmann

INSTALACJE WEWNĘTRZNE 

 • Wymagania higieniczne dla urządzeń HVAC – przepisy i normy – Damian Muniak
 • Bezpieczna kąpiel z Geberit Rapid – Geberit

INSTALACJE GRZEWCZE

 • Automatyka grzewcza i nie tylko: cyfrowe hobby instalatora – Rafał Burzyński
 • Płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe: armatura współpracująca. Układy regulacji temperatury grzejnika podłogowego i temperatury w pomieszczeniu – Damian Muniak

INSTALACJE SANITARNE

 • Grohe Rapid SLX – z myślą o przyszłości – Grohe
 • Specjalne i nietypowe rozwiązania konstrukcyjne spłuczek do zabudowy – Andrzej Świerszcz
 • Spłuczki podtynkowe do zadań specjalnych – Geberit

PRAWO I FINANSE 

 • Masz prawo do mediacji – adw. Małgorzata Stępień

Szanowni Państwo
Lato to dla wielu z nas tradycyjnie okres wakacji i urlopów – od pracy, nauki, codziennych obowiązków, wyzwań i zmartwień. Dla wielu jest to jednak również czas wytężonej pracy na budowach i przy modernizacjach. Jak będzie w tym roku? – No cóż, niedawno dosięgła nas dość nieoczekiwana informacja, że już z początkiem przyszłego roku możemy się spodziewać „wygaszenia” dotychczasowego systemu opustów, czyli stosunkowo korzystnej dla prosumentów formy rozliczeń energii elektrycznej oddawanej do sieci i z niej pobieranej, na rzecz innego, znacznie mniej atrakcyjnego dla inwestorów modelu kupna i sprzedaży energii. Wynika to z przekazanej na początku czerwca br. do konsultacji publicznych propozycji nowelizacji ustawy o prawie energetycznym i odnawialnych źródłach energii. Zresztą branża ma odnośnie tego projektu także sporo innych zastrzeżeń.

Wróćmy jednak do tzw. systemu opustów. Zmiana objęłaby nowych prosumentów, istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że firmy realizujące mikroinstalacje fotowoltaiczne będą przeżywać do końca tego roku prawdziwe oblężenie. Podobnie jak producenci i dystrybutorzy. Czy znajdą więc czas na urlop? Mimo wszystko, mam nadzieję, że tak, oraz że silny głos branży przyniesie oczekiwany efekt – w postaci odpowiedniej modyfikacji propozycji zmian w ustawie. Swoje stanowisko w tej sprawie wyraziło m.in. Porozumienie Branżowe na rzecz Efektywności Energetycznej POBE, skupiające obecnie już 11 organizacji branżowych i przekazało je Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

W każdym razie dotychczasowy system rozliczeń energii dla prosumentów i tak najbliższych latach odejdzie do przeszłości. To dodatkowy bodziec do tego, aby możliwie jak najwięcej energii wyprodukowanej we własnym zakresie zużywać na bieżąco, np. tworząc odpowiedni układ współpracy domowej fotowoltaiki z pompą ciepła, a także przyjrzeć się bliżej możliwościom magazynowania energii elektrycznej w miejscu jej wytwarzania. W wydaniu znajdą Państwo artykuły poświęcone obu tematom. Jeden z nich inicjuje nasz nowy cykl dotyczący trendów w magazynowaniu energii elektrycznej.

Zapraszam do lektury Joanna Jania,
redaktor naczelna „Polskiego Instalatora”

Z ŻYCIA BRANŻY

 • IX Kongres PORT PC już za nami
 • Raport IEO „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2021”
 • Nie zabierajcie nam nagle systemu opustów! – stanowisko Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV
 • Produkty i technologie

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

 • Warsztaty instalatora OZE. Wymuszenie pracy pompy ciepła współpracującej z instalacją fotowoltaiczną – Konrad Grabowski, Viessmann
 • Trendy w magazynowaniu energii elektrycznej. Magazynowanie energii elektrycznej z fotowoltaiki i nie tylko. Akumulatory kwasowe – Rafał Burzyński

Instalacje grzewcze

 • Hybrydowe układy ogrzewcze z kolektorami słonecznymi – nowe możliwości dla branży i użytkowników – Janusz Starościk
 • Zawory n-drogowe. O co tu chodzi? – Damian Muniak
 • Siłowniki zaworów regulacyjnych w instalacjach grzewczo-chłodzących – Maciej Danielak

WENTYLACJA I KLIMATYZACJA

 • Komfort termiczny nie tylko latem – z klimatyzacją Vitoclima 300 S od Viessmann – Viessmann
 • Instalacje HVAC w budynkach biurowych – Andrzej Romanowski Wymiennik entalpiczny Zehndera – na straży ciepła i wilgotności – Zehnder

INSTALACJE SANITARNE

 • Podciśnieniowe odwadnianie dachu z Geberit Pluvia. Efektywna powierzchnia zlewni dachowych – Małgorzata Jabłońska-Jędra, Geberit
 • Co warto wiedzieć o stosowaniu miedzi w instalacjach? – Andrzej Świerszcz
 • Antykamienne zawory kulowe Calido S40 PRO – Tomasz Bamburak, Arka
 • Bezdotykowe baterie wyznaczają nowe standardy w przestrzeni publicznej – Schell

Szanowni Państwo
Bezdyskusyjny jest istotny wzrost popularności w Polsce technologii pomp ciepła, zwłaszcza w segmencie pomp ciepła powietrze-woda, a także instalacji fotowoltaicznych (szczególnie prosumenckich). Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła przygotowała niedawno podsumowanie dla rynku pomp ciepła za 2020 rok, wskazując na istotne czynniki, które go kreują, wynikające m.in. z polityki klimatycznej Unii Europejskiej, a teraz także z założeń Polityki Energetycznej Polski 2040. Instytut Energetyki Odnawialnej pracuje z kolei nad nową edycją raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, planując jego udostępnienie w czerwcu br.

Popularność, popularnością, nie każdy jednak jest zwolennikiem przyszłego monopolu jakiejkolwiek technologii na rynku grzewczym, nawet jeśli bliskie są mu idee neutralności klimatycznej. Wskazywane są potencjalne ograniczenia dla radykalnej elektryfikacji ogrzewnictwa, a także alternatywne możliwości zaopatrywania budynków w „zieloną” energię – jak choćby przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury gazowej, kotłów gazowych i „zielonych” gazów, w tym wodoru. Aby pokazać Państwu możliwie jak najszerszy zakres argumentacji w tych kwestiach, pokusiliśmy się o zestawienie w tym wydaniu obszernego wywiadu z Pawłem Lachmanem, prezesem PORT PC, na temat rozwoju technologii pomp ciepła, co m.in. pozwala pokonać niektóre z ograniczeń, ze stanowiskiem zwolenników równoległego wdrażania alternatywnych technologii – w artykule Janusza Starościka, prezesa Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych. Dlaczego ważne jest rzetelne przeanalizowanie tematu? – Ponieważ wciąż trwają prace nad różnymi dokumentami unijnymi i krajowymi, które być może doprecyzują, jakie technologie i urządzenia będą istotne w ogrzewnictwie w kolejnych latach. Wywiad z Pawłem Lachmanem dopełniliśmy przeglądem technicznym pomp ciepła powietrze-woda. W tym wydaniu znajdą również Państwo ciekawe artykuły m.in. na temat rozwoju automatyki kotłowej, efektywności pomp obiegowych, klimakonwektorów oraz najnowszych technologii służących do neutralizacji patogenów znajdujących się w powietrzu wewnątrz pomieszczeń.

Zapraszam do lektury
Joanna Jania, redaktor naczelna „Polskiego Instalatora”

Z ŻYCIA BRANŻY

 • Raport IEO: „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2021”
 • „Polska strategia wodorowa”– analiza Forum Energii
 • Bądźmy gotowi na wykorzystanie w ogrzewnictwie „zielonych” gazów, w tym wodoru – Janusz Starościk
 • Pakiet potrójnych korzyści – EKOOSZCZĘDNI. Nowa akcja od Viessmann! – Viessmann
 • Warto wiedzieć – Nowy system etykietowania AGD
 • Produkty i technologie

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

 • Dbajmy o zrównoważony rozwój rynku pomp ciepła. Wywiad z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu PORT PC – Joanna Jania
 • Pompy ciepła powietrze-woda – przegląd – Daikin, De Dietrich, Haier, Hitachi, Rotenso, Viessmann
 • Pompy ciepła – co nowego na rynku? Hybrydowe Multi Systemy Aquami już w drugim półroczu 2021 r. – Rotenso
 • Od czego zależy koszt pompy ciepła? – BDR Thermea Poland

Instalacje grzewcze

 • Energooszczędne pompy obiegowe w instalacjach ogrzewczych – Damian Muniak
 • Circula – pompy nowej generacji – Arka 29 Automatyka grzewcza i nie tylko: regulatory cyfrowe i standardy komunikacji – Rafał Burzyński

WENTYLACJA I KLIMATYZACJA

 • Klimakonwektory – współpraca z różnymi źródłami ciepła – Maciej Danielak
 • Urządzenia wspomagające walkę z koronawirusem – Andrzej Świerszcz

 

pi