envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa45Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest coraz częściej stosowana w domach jednorodzinnych i niewątpliwie w najbliższych latach tendencja ta będzie się wzmacniać. To efekt rosnących wymagań związanych z efektywnością energetyczną budynków mieszkalnych, ale też wzrostu świadomości inwestorów w zakresie kosztów eksploatacji i komfortu użytkowego. Na naszym rynku nie brakuje więc rozwiązań, niekiedy technologicznie bardzo zaawansowanych, które można wykorzystać do rekuperacji w małych domach. Jak spośród nich wybrać te, które najlepiej spełnią oczekiwania inwestorów? – Odpowiedź można znaleźć w najnowszej ofercie firmy Vasco.

49Rekuperatory przeznaczone do domów jednorodzinnych stawiają szczególne wyzwania przed konstruktorami tych urządzeń. Oczywiste jest wymaganie wysokiej efektywności odzysku ciepła i niezawodności działania przed długie lata. Jednak konstruktorzy Vasco jako swoje główne cele przyjęli także założenia szczególnie ważne w domach jednorodzinnych: system wentylacyjny ma pracować bardzo cicho, a przy tym ma być łatwy i przyjazny w obsłudze, co można osiągnąć m.in. dzięki prostocie rozwiązań. Tak stworzono rekuperatory nowej generacji Vasco DX.
Rekuperatory DX(E) 4, DX(E) 5, DX(E) 6 mają wydajność odpowiednio: 400, 480 i 570 m3/h (150 Pa) i są obecnie najlepszą propozycją Vasco dla wszystkich domów jednorodzinnych.
Ofertę dopełnia program 6-letniej gwarancji Vasco Silent Ventilation. To dodatkowy atut dla inwestorów i instalatorów, który ‒ bez ponoszenia dodatkowych kosztów ‒ daje pewność bezawaryjnej, wieloletniej eksploatacji pod stałą opieką wykonawcy-serwisanta.

Vasco DX to nowy standard rekuperatorów do domów jednorodzinnych, który łączy wysoką wydajność i efektywność z nadzwyczaj cichą pracą. Dzięki możliwości montażu w pionie lub poziomie są one odpowiednie do wszystkich domów.

Argumenty inwestorów i sposób na pełny komfort
Inwestorzy, którzy decydują się zamontować w swoim domu wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, najczęściej w pierwszym rzędzie myślą o oszczędnościach na ogrzewaniu. Kolejnym argumentem jest komfort w zakresie jakości powietrza w budynku. Chodzi zarówno o oczyszczanie powietrza zewnętrznego dzięki wbudowanym w rekuperator filtrom (zatrzymującym np. cząstki smogu i  pyłki roślinne), jak i o odpowiednią, dostosowaną do bieżących potrzeb, intensywność wymiany powietrza wewnętrznego na świeże, o niskiej zawartości CO2 . Wielu inwestorów, którzy zamieszkali w nowym domu z rekuperacją po raz pierwszy, właśnie odczucie świeżości i rześkości powietrza podaje jako swoje główne, pozytywne doświadczenie.

Wszytko to są plusy wentylacji mechanicznej, jednak dla wielu użytkowników minusem bywa hałas dobiegający z anemostatów nawiewnych. Może on wynikać z wielu przyczyn, np. błędów wykonawczych czy dobrania niewłaściwych przekrojów kanałów, ale jednak początek problemów z dźwiękiem w układzie wentylacji zawsze zaczyna się w rekuperatorze, w którym pracują non-stop wentylatory tłoczące powietrze. Dlatego inżynierowie Vasco postanowili stworzyć taki rekuperator, który – spełniając na najwyższym poziomie wszystkie wcześniej wymienione oczekiwania inwestorów – jednocześnie do absolutnego minimum sprowadzi poziom dźwięku wysyłanego do kanału nawiewu, a więc do sypialni, salonu czy gabinetu. Efekt okazał się fenomenalny: emisja dźwięku do kanału nawiewu jest rekordowo niska (co pokazuje tabela na rys. 1), nawet dla rekuperatora DX6 (E) o maksymalnym wydatku 570 m3/h.
46
Rys. 1. Przykładowe wyniki pomiarów mocy akustycznej dla serii DXUwaga! Przy porównywaniu poziomów dźwięku należy pamiętać, że dla akustyki przyjmuje się skalę w dB algorytmiczną, co oznacza, że różnica o 3 dB jest odczuwana przez słuch człowieka jako dwa razy głośniej, a 6 dB ‒ cztery razy głośniej. Ponadto moc akustyczna określa sumę dźwięków emitowanych przez źródło i jest zasadniczo inną cechą niż ciśnienie akustyczne również podawane w dB(A). W żadnym wypadku wartości mocy i ciśnienia nie mogą być bezpośrednio porównywane, bo dotyczą zupełnie innego podejścia do badania dźwięku

Jak osiągnięto rekordowo niski poziom głośności?
W generacji DX zastosowano wydajne wentylatory firmy ebm-papst z charakterystyczną spiralną obudową optymalizującą strumień powietrza. Ważną rolę dla płynności przesyłu dużej ilości powietrza odgrywa także specjalnie ukształtowana siatka nazwana flowgrid na wlocie do wentylatora, odpowiednio modulująca strumień powietrza.

47
Rys. 2. Wentylatory ebm-papst

W przeciwieństwie do rozwiązań najczęściej stosowanych w branży, wentylatory w generacji DX nie są umieszczone wprost przed kanałem nawiewu do pomieszczeń, lecz pomiędzy czerpnią a wymiennikiem. Dzięki temu powietrze, a przez to także dźwięk, przechodzi w pierwszej kolejności przez wymiennik ciepła, który równocześnie działa tłumiąco, obniżając poziom dźwięku o 10 dB przed wprowadzeniem powietrza do pomieszczeń mieszkalnych. Warto przy tym wspomnieć, że do serii DX został opracowany nowy wymiennik przeciwprądowy „Octogon”, znacznie większy od wymienników przewidywanych najczęściej do rekuperatorów w tym rzędzie wydajności. Celem było uzyskanie dodatkowego tłumienia dźwięku, przy utrzymaniu wysokiego odzysku ciepła, ponieważ normalnie umieszczenie wentylatorów po stronie „wewnętrznej” jest korzystniejsze energetycznie.


48
Rys. 3. Wentylatory w generacji DX nie są umieszczone wprost przed kanałem nawiewu do pomieszczeń, lecz pomiędzy czerpnią a wymiennikiem, co umożliwia dodatkowe tłumienie dźwięku

Wreszcie kluczowe znaczenie dla cichej pracy rekuperatorów generacji DX ma to, że ich cała wewnętrzna konstrukcja wykonana jest z EPP (spieniony polipropylen), materiału o dużej wytrzymałości, izolacyjności termicznej i zdolności do tłumienia wibracji. Oddziałuje to na kulturę pracy centrali wentylacyjnej na dwa sposoby:

  • po pierwsze sam materiał EPP tłumi wibracje wentylatorów oraz wibracje powodowane przez strumień powietrza; jest to fundamentalna różnica w stosunku do konstrukcji z blach stalowych, które są najczęściej wykorzystywane do budowy rekuperatorów;
  • po drugie, dzięki temu, że wytłoczki z EPP są produkowane w procesie wtłaczania masy do indywidualnie zaprojektowanych form, inżynierowie Vasco mogli utworzyć wewnątrz rekuperatora kanały do transportu powietrza o optymalnych przekrojach i kształcie z aerodynamicznego punktu widzenia; w efekcie uzyskali płynny przepływ bez powstawania turbulencji, czyli zawirowań, które mogłyby być przyczyną hałasu wewnątrz urządzenia. 

6 lat gwarancji: wymóg i pewność serwisu
Wentylacja z rekuperacją w domach jednorodzinnych nie była dotychczas w Polsce standardowym rozwiązaniem i trudno się dziwić, że wielu klientów obawia się, czy bezproblemowo poradzą sobie z eksploatacją takiego systemu. Jednocześnie praktyka pokazuje, że często zapominają o niezbędnych czynnościach konserwacyjnych, co powoduje deregulację układu. W efekcie odzysk ciepła jest niższy, układ zużywa więcej energii, jakość powietrza nie jest satysfakcjonująca, a klienci są mniej zadowoleni z inwestycji. Dlatego też bardzo dobrym dopełnieniem oferty rekuperatorów DX jest program 6-letniej gwarancji Vasco Silent Ventilation. Jest to oferta firmy Vasco Group Sp. z o.o. będącej gwarantem oraz Autoryzowanych Instalatorów VSV, którzy są wykonawcami systemu według wytycznych Vasco i prowadzą jego okresowe konserwacje – na rzecz klientów, nabywców systemu. Udział w programie nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych opłat. Program Vasco Silent Ventilation gwarantuje nabywcom, że gdy wystąpią nieprawidłowości w działaniu urządzeń, to ich naprawa/wymiana zostanie zorganizowana na koszt Vasco. Warunkiem po stronie nabywców jest zadbanie o prawidłowy projekt i montaż systemu wentylacyjnego (zgodnie z wytycznymi Vasco), a następnie poddawanie go regularnej konserwacji. W realizacji tych zadań uczestniczą Autoryzowani Instalatorzy VSV (wybierani przez klientów z listy i działający lokalnie), dla których niewątpliwie korzystna będzie możliwość nawiązania stałej, długookresowej współpracy z klientami i zabezpieczenie zleceń. Program działa dokładnie tak jak w przypadku nowego samochodu, z tym że koszty konserwacji rekuperatora są znacznie mniejsze niż koszty przeglądu samochodu. Firma Vasco na swojej stronie internetowej https://vasco.eu/pl/6-lat-gwarancji-vasco-silent- ventilation przedstawiła zalecenia dla inwestorów, którzy chcą dołączyć do programu Vasco Silent Ventilation, oraz kolejne etapy współpracy z Autoryzowanym Instalatorami VSV w ramach tego programu.

vasco logoVasco Group Sp. z o.o.
www.vasco.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

pi