envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Rosoła 10a
02-786 Warszawa

PI www

47Nowoczesne systemy klimatyzacyjne to zaawansowane technologicznie rozwiązania, które coraz częściej spełniają wiele funkcji – nie służą tylko chłodzeniu, ale także ogrzewaniu pomieszczeń, podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej, nawilżaniu i osuszaniu powietrza. Czy są tym, czego potrzebujesz?

Rozwój technologii klimatyzacyjnych i wprowadzanie na rynek nowych systemów, zwiększa zapotrzebowanie na funkcjonalnie zaprojektowane urządzenia chłodnicze.

48Konsumenci stają się użytkownikami świadomymi swoich potrzeb – oczekują, że systemy, które wybiorą będą bardzo proste w obsłudze, niezawodne, funkcjonalne, oszczędne w użytkowaniu, ale również w pełni zautomatyzowane. Realną konkurencją dla konwencjonalnych rozwiązań dla domów i mieszkań stają się systemy VRF, które spełniają wiele zadań – odpowiadają za klimatyzację, ogrzewanie pomieszczeń a nawet podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Na rozwiązania, które jeszcze niedawno dedykowane były obiektom komercyjnym i biurowym, może teraz zdecydować się każdy.

System VRF – elastyczna i energooszczędna innowacja
Kompleksowe systemy VRF (ang. Variable Refrigerant Flow) wykorzystują ciągłą zmianę ilości czynnika chłodniczego krążącego w całym układzie, co odróżnia je od pozostałych rynkowych rozwiązań systemów split. Dzięki możliwości zastosowania wielu jednostek zewnętrznych i wewnętrznych w obrębie jednego systemu, są najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem klimatyzacyjnym dostępnym na rynku. – Pozwalają na osiągnięcie najwyższych standardów komfortu, jednocześnie dbając o środowisko – dzięki odzyskowi ciepła w trakcie chłodzenia wytworzona energia nie jest marnowana, tylko przekazywana na potrzeby ogrzewania. To darmowa
energia, która pozytywnie przekłada się na koszty użytkowania i eksploatacji budynku. Wartym uwagi jest zaprojektowany do zastosowań domowych system TMV Home od Tosot, działający w oparciu o technologię VRF, ale rozbudowany o możliwość ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz na potrzeby ogrzewania podłogowego. Sprawdzi się w obiektach o powierzchni do 250 m2 w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym czy pasywnym, małych budynkach komercyjnych, a także rewitalizowanych budynkach starszego typu – mówi Sylwia Lenik Product Manager Tosot Air Conditioning Systems. Tego typu układy posiadają też szeroki wybór systemów sterowania – od podstawowych pilotów po inteligentne sterowniki, które zapewniają pełną funkcjonalność, tym samym zwiększając kontrolę nad parametrami urządzenia.

Jednostki wewnętrzne, które zachwycą twoich gości
Urządzenia VRF stają się coraz powszechniejszym rozwiązaniem, ze względu na swoją elastyczność pracy i możliwości projektowania rozległych i skomplikowanych systemów klimatyzacyjnych. Dzięki odpowiedniemu połączeniu jednostek wewnętrznych i zewnętrznych, możemy zapewnić komfort w każdym z objętych instalacją pomieszczeń. W ramach systemów modułowych VRF, możemy wybierać spośród aż ośmiu jednostek zewnętrznych, które można dowolnie łączyć. Wraz z możliwością wykorzystania wielu jednostek wewnętrznych – ściennych, kanałowych, kasetonowych,
przypodłogowo-sufitowych, konsol, a nawet jednostek świeżego powietrza – daje to nieograniczone możliwości projektowe. Dzięki temu, możliwe jest zachowanie walorów estetycznych budynku i dopasowanie instalacji wewnętrznej do aranżacji różnego typu pomieszczeń. Zmniejszone gabarytowo urządzenia wymagają coraz mniej przestrzeni instalacyjnej – nie potrzebują osobnych pomieszczeń technicznych i nie obciążają konstrukcji budynku.
System bazuje na czynniku chłodniczym R410A. Wyposażone w pompę ciepła, agregaty zewnętrzne działają w oparciu o wysokiej sprawności sprężarki inwerterowe ALL DC (z odpornością na przegrzanie), wydajny silnik permasywny, złocone lamele skraplacza oraz wewnętrznie rowkowane
przewody. Wykorzystując energię z powietrza, agregatom wystarczy tylko 1 kW energii elektrycznej, aby dostarczyć do budynku ponad 4 kW ciepła. To darmowa energia, która pozytywnie przekłada się na koszty użytkowania i eksploatacji budynku – ponad 80% energii cieplnej produkowanej przez system TMV Home jest pozyskiwane z odzysku ciepła. Integralną częścią systemu jest także hydro-box, przekazujący ciepło z jednostki zewnętrznej do systemu c.w.u. lub ogrzewania podłogowego oraz izolowane zbiorniki buforowe o pojemności od 200 do 400 litrów.

49Technologia VRF nie tylko w biurowcach
Dotychczasowe możliwości technologiczne i założenia projektowe systemów klimatyzacyjnych, wykluczały zastosowanie systemów VRF w budynkach mieszkalnych lub małych obiektach komercyjnych. Ich przeznaczenia upatrywano głównie w obiektach o dużej powierzchni, gdzie wiele pomieszczeń wymaga doprecyzowanego mikroklimatu – obiektach biurowych, handlowych obiektach komercyjnych, szpitalach lub hotelach. – Budownictwo i technologie wciąż idą do przodu. Zmieniają się możliwości projektowe instalacji i formy oraz przeznaczenia budynków.


TMV Home jest wyposażony w system odzysku ciepła, dzięki czemu energia wytwarzana w trybie chłodzenia pomieszczeń jest automatycznie wykorzystywana do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. To oszczędność przy jednoczesnym dbaniu o środowisko

Priorytetem dla naszej marki jest rozwój i nadążanie za zmianami, usprawnianie urządzeń i spełnianie oczekiwań użytkowników. Dlatego, zaprojektowaliśmy innowacyjny system VRF – TMV Home, który każdy z nas może wykorzystać w swoim domu. – dodaje Sylwia Lenik z Tosot Air Conditioning Systems. Proponowane przez TOSOT rozwiązanie łączy w sobie kilka funkcji, które zapewniają jednocześnie klimatyzację, ogrzewanie pomieszczeń oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Tylko w tym systemie jedno urządzenie może pracować w pięciu różnych trybach:

  • chłodzić pomieszczenia i podgrzewać ciepłą wodę użytkową,
  • ogrzewać pomieszczenia i podgrzewać c.w.u.,
  • tylko chłodzić,
  • tylko ogrzewać pomieszczenia,
  • tylko podgrzewać c.w.u.

Z systemów VRF marki Tosot możemy korzystać w domach jednorodzinnych, budownictwie mieszkalnym, domkach letniskowych i małych przestrzeniach komercyjnych. Dodatkowym atutem jest fakt, że może współpracować z panelami słonecznymi. To zintegrowany, wysokowydajny i oszczędny układ, zawierający w sobie jednocześnie zalety systemów klimatyzacji VRF oraz energooszczędnego ogrzewania pompą ciepła, na potrzeby c.w.u. czy ogrzewania podłogowego.
TMV Home jest wyposażony w system odzysku ciepła, dzięki czemu energia wytwarzana w trybie chłodzenia pomieszczeń jest automatycznie wykorzystywana do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. To oszczędność przy jednoczesnym dbaniu o środowisko. System gotowy jest do pracy w każdych warunkach, niezależnie od pogody i temperatury panującej na zewnątrz, tym samym gwarantując komfort przebywania w pomieszczeniach przez cały rok. Zakres pracy urządzenia w trybie chłodzenia wynosi od -5 do +50°C, a w trybie grzania od -15 do +24 °C. Komfort korzystania z systemu zapewniają także dodatkowe funkcjonalności, w tym m.in. automatyczne sterowanie temperaturą wody, które nie dopuszcza do nadmiernego wychłodzenia lub przegrzania pomieszczenia, niezależne sterowanie ogrzewaniem podłogowym i dwa tryby oszczędzania energii elektrycznej oraz różne warianty sterowania.


Opracowanie redakcyjne na podstawie materiałów
firmy Tosot


 

pi