envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Rosoła 10a
02-786 Warszawa

PI www

actiblocOstatnie lata przyniosły w Polsce znaczący rozwój indywidualnych systemów oczyszczania ścieków bytowych na terenach, na których brak jest dostępu do zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Inwestorzy mają bardzo duży wybór, bo producenci prześcigają się w rozwiązaniach bardziej lub mniej profesjonalnych. Często powstaje dylemat, co wybrać?

Actibloc – pewne oczyszczalnie biologiczne!

ACTIBLOC® LTi firmy Sotralentz jest nowoczesną, indywidualną oczyszczalnią ścieków pracującą w trybie automatycznym, w technologii niskoobciążonego osadu czynnego w systemie SBR (sekwencyjny reaktor biologiczny). Oczyszczalnia spełnia surowe wymagania rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie jakości ścieków i jest idealnym rozwiązaniem na tereny, gdzie brak jest dostępu do zbiorczej sieci kanalizacyjnej – dla domów jednorodzinnych, niewielkich firm, hoteli lub campingów, również tych, które znajdują się na działkach o małej powierzchni. Actibloc to także bardzo małe koszty eksploatacyjne związane ze zużyciem prądu elektrycznego (najmniejsza oczyszczalnia zużywa ok. 0,62 kWh/dobę!) oraz wywozem osadów (częstotliwość od roku do dwóch, zależnie od obciążenia ściekami).

Budowa i zasada działania. Praca oczyszczalni Actibloc odbywa się w dwóch zbiornikach: osadniku (50% całkowitej objętości), gdzie dopływające ścieki surowe oczyszczane są mechanicznie, oraz w reaktorze biologicznym z osadem czynnym (pozostałe 50%), gdzie zachodzi biologiczne oczyszczalnie ścieków. Charakterystyczna dla systemów SBR jest praca urządzenia, podzielona na fazy składające się na cykl działania reaktora SBR. Na wstępie ścieki z obiektu, poprzez system kanalizacyjny, dopływają do osadnika wstępnego. Jego funkcją jest oddzielanie i zatrzymywanie osadów, ciał stałych i elementów pływających, a także wyrównanie nierównomiernych zrzutów. Działanie reaktora podzielone jest natomiast na cztery sześciogodzinne cykle dobowe, a każdy cykl – na pięć automatycznie następujących po sobie faz: 1) napełnianie (podawanie ścieków z osadnika do bioreaktora SBR); 2) napowietrzanie ścieków (oczyszczanie biologiczne); 3) sedymentacja; 4) odpompowanie ścieków oczyszczonych; 5) recyrkulacja osadów z bioreaktora do osadnika wstępnego.

Sterowanie. Sterownik oczyszczalni to układ mikroprocesorowy, wyposażony w podręczną klawiaturę i wyświetlacz LCD z komunikatami w języku polskim. Układ ten steruje pracą elektrozaworów odpowiedzialnych za realizację faz oczyszczania, czyli załączanie podawania powietrza do pomp mamutowych oraz dyfuzorów napowietrzających. Sprawuje też wiele funkcji kontrolno-serwisowych. Kontroluje za nas czas pracy sprężarki czy elektrozaworów, przypominając o zbliżającym się serwisie oraz sprawdza na bieżąco pracę całego systemu, a w razie wystąpienia błędu – powiadamia o tym przez sygnał dźwiękowy (błąd jest zapisywany w pamięci urządzenia). Sterownik MicroBloc może być doposażony w moduły: do dozowania koagulantu, do współpracy z inteligentnym budynkiem oraz do komunikacji przez SMS.

Dostarczane wyposażenie. Oczyszczalnia dostarczana na działkę inwestora jest kompletna. Przywożone są dwa zbiorniki (osadnik + bioreaktor), zestaw sterujący w zewnętrznej skrzynce z fundamentem, węże powietrzne 4 x 5 mb (oznaczone kolorami ułatwiającymi odpowiednie połączenie) wraz z opaskami zaciskowymi oraz rury PVC do połączeń między zbiornikami. Do całości dołączona jest książka montażu i eksploatacji oczyszczalni z opisem prawidłowego montażu i użytkowania systemu.

Oczyszczalnia ACTIBLOC® LTi to:

  • Wysoka skuteczność oczyszczania, potwierdzona badaniami wg normy PN-EN 12566-3.
  • Niewielka powierzchnia wykopu – najmniejsza oczyszczalnia to zaledwie 6,5 m2.
  • Przyjazna i łatwa w obsłudze automatyka – automatyczna funkcja urlopowa, funkcje serwisowo-kontrolne.
  • System SBR – sekwencyjny reaktor biologiczny gwarantujący wysoką skuteczność oczyszczania.
  • Korzystny cykl serwisowania i szybki dostęp do Serwisu Fabrycznego oraz sieci serwisantów regionalnych.
  • Sekwencyjne dozowanie ścieków – płynna praca oczyszczalni, brak zaburzenia procesów biologicznych, stabilny efekt oczyszczania.
  • Własna retencja buforowa – pozwala na przetrzymanie dużego zrzutu ścieków i cykliczne dozowanie do bioreaktora.
  • Elektroniczny system zarządzania serwisem urządzenia – bezpłatna elektroniczna usługa powiadamiania o akcjach serwisowych.
  • 10-letnia gwarancja – bezpieczeństwo i komfort użytkowania (szczegóły w warunkach gwarancji).

Autor: Artur Stadnik

Artykuł sponsorowany

Sotralentz logo

SOTRALENTZ Sp. z o.o.
ul. Unii Europejskiej 26, 96-100 Skierniewice
tel. 46 834 86 50/60, faks 46 833 25 05
www.sotralentz.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

pi