envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











36a


Jest to obiekt zrealizowany w Polsce w standardzie pasywnym – budynek mieszkalny, a jednocześnie doświadczalny, będący owocem współpracy między Studiem Z 500 oraz firmą MultiComfort. Koszty realizacji obiektu były tylko o ok. 13% wyższe w porównaniu z budową typowego budynku. W ten sposób projektanci i wykonawcy udowodnili, że standard pasywny staje się coraz bardziej dostępny w Polsce.


Budynek ten powstał w Boruszowicach w pobliżu Tarnowskich Gór. Bezpośrednie sąsiedztwo stanowią zabudowane działki, a sam opisywany dom jest usytuowany z odchyleniem 30° od kierunku północ – południe. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 119 m2. Dom zamieszkuje czteroosobowa rodzina.

Prefabrykowany budynek

Dom został wykonany w prefabrykowanej technologii drewnianej wypełnionej materiałem izolacyjnym. W tej technologii konstrukcję nośną stanowią słupy i belki drewniane, a sztywność poprzeczną zapewniają płyty OSB lub P5. W tej konstrukcji wykonano zarówno przegrody zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Budynek wykonano bez podpiwniczenia, z podłogą na gruncie.

Technologia prefabrykowana drewniana nie jest jeszcze rozpowszechniona w naszym kraju. Do budowy domów jednorodzinnych wybiera się zazwyczaj tradycyjne konstrukcje murowane, które w przekonaniu wielu osób charakteryzują się większą trwałością i wytrzymałością. W rzeczywistości dom w technologii drewnianej może przetrwać nawet kilkaset lat. Sekret tkwi w bardzo dobrej warstwie termoizolacji prefabrykowanych elementów drewnianych oraz odpowiednim ich zabezpieczeniu przed działaniem czynników zewnętrznych, szczególnie wilgoci, która najbardziej zagraża trwałości konstrukcji z drewna. Faktem jest, że niezabezpieczone konstrukcje drewniane szybko ulegają uszkodzeniom, a ich trwałość jest ograniczona. W przypadku jednak prawidłowego zabezpieczenia konstrukcji drewnianych (prefabrykowanych i szkieletowych) przed wilgocią, drewno bardzo długo zachowuje swe właściwości.

Technologie prefabrykowane mają nawet pewną przewagę nad szkieletowymi. Zdarza się bowiem bardzo często, że wykonawcy nie wykazują należytej staranności i dokładności podczas prac lub materiały są nieodpowiednio przechowywane na placu budowy, co potem wpływa na trwałość konstrukcji. Bywa i tak, że materiały budowlane są już dostarczane na plac budowy z wadami, np. drewno było niewystarczająco długo sezonowane. Powstałe wskutek tego wady konstrukcji ujawniają się później, podczas eksploatacji budynku.

36b

Idealne dla domu pasywnego

Technologie prefabrykowane idealnie sprawdzają się w budynkach pasywnych, które przecież wymagają szczególnej precyzji wykonania. Prefabrykaty wytwarzane są w odpowiednich, kontrolowanych warunkach w zakładach produkcyjnych, gdzie dużo łatwiej zapewnić optymalne warunki niż pod gołym niebem. Elementy takie przygotowywane są na zlecenie, „pod” konkretny projekt; opuszczając fabrykę mają już zamontowaną właściwą warstwę izolacji termicznej oraz paro- i wiatroizolacji, a także zainstalowane okna (w opisywanym budynku użyto certyfikowanych okien pasywnych Sokółka Gold Line o współczynniku przenikania ciepła dla całego okna Uw = 0,8 W/m2K). Następnie prefabrykaty są montowane na przygotowanej uprzednio płycie fundamentowej.

Wartość (średnia) współczynnika U przegród zewnętrznych wynosi w przypadku omawianego domu 0,085 W/m2K.Technologia prefabrykowana ma jeszcze jedną zaletę – cały proces budowy obiektu jest prostszy i szybszy, a budynek może być w pełni zrealizowany w ciągu zaledwie kilku tygodni. Tak właśnie było w przypadku budynku MultiComfort.

Warto dodać, że budynek otrzymał certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego w Darmstadt.

37

...pełna wersja artykułu w PI 12/12


 

pi