envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement


4Ekologiczne systemy grzewcze cieszą się coraz większym zainteresowaniem jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań. Ich popularność nie wynika jedynie z większej troski o środowisko naturalne. Wybór urządzeń wykorzystujących OZE może być podyktowany różnymi potrzebami.

Do nowych domów
Inwestorzy, którzy budują dom, muszą wziąć pod uwagę wiele kryteriów, m.in. przepisy, mające na celu ograniczenie wpływu na środowisko naturalne systemów grzewczych. Liczą też na zminimalizowanie kosztów eksploatacyjnych. Nie dziwi więc rosnące zainteresowanie urządzeniami wykorzystującymi OZE, w tym pompami ciepła.

5Choć koszty inwestycji w pompę ciepła są wyższe niż np. przy montażu kotłów kondensacyjnych, to koszty jej eksploatacji mogą być znacznie niższe. Gdy inwestor ma działkę o powierzchni min. 120% powierzchni domu, który będzie ogrzewany, warto go zainteresować pompą gruntową. W przypadku nowej inwestycji wykonanie prac ziemnych jest łatwiejsze, a posiadanie kolektora poziomego nie wyklucza późniejszego zagospodarowania ogrodu. W planach można uwzględnić trawy, byliny czy krzewy z płytko usytuowanym systemem korzeniowym. Alternatywą dla pompy gruntowej jest pompa powietrzna. Może być ona instalowana w dowolnej lokalizacji, w każdym typie zabudowy oraz w budynkach, w których już istnieje system grzewczy.

7Do systemów modernizowanych
Co jakiś czas właściciele domów przeprowadzają remonty w celu poprawy energooszczędności budynku poprzez jego ocieplenie, wymianę okien czy też zmianę sposobu ogrzewania. Dobrym rozwiązaniem będzie wówczas zastosowanie powietrznej pompy ciepła, która może pracować samodzielnie lub współpracować z istniejącym źródłem ciepła. Pozwoli to obniżyć koszty eksploatacji systemu c.o. i c.w.u. oraz zagwarantuje domownikom wysoki komfort użytkowy. Znaczenie ma również szybki i łatwy montaż pompy ciepła.

Dbając o budżet i ekologię
Instalując pompę ciepła, można obniżyć koszty ogrzewania nawet o ponad 50% w stosunku do spalania gazu lub oleju opałowego. Jest to zatem dobra inwestycja finansowa. Ponadto urządzenie to pozwala istotnie ograniczyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery. W miejscu eksploatacji pompy ciepła nie są emitowane żadne zanieczyszczenia. Z kolei w elektrowniach wytwarzających prąd wykorzystywany do jej zasilania stosuje się dziś podczas spalania paliw kopalnych takie technologie, które znacząco ograniczają tę emisję.

6Komfortowe użytkowanie
Nowoczesne urządzenia grzewcze takie jak pompy ciepła mają wiele zalet. Odpowiednio dobrane do powierzchni i charakterystyki obiektu są nie tylko tanim źródłem ciepła, ale też bezobsługowym, zapewniając komfort użytkowy. Nie wymagają dostarczania i składowania paliwa lub rozpalania płomienia i czyszczenia komory spalania. Pozwalają zaoszczędzić miejsce w domu i dowolnie zaaranżować pomieszczenie techniczne. Pracują cicho i są proste w obsłudze. Sterowanie nimi sprowadza się do zaprogramowania żądanej temperatury w pomieszczeniach przy wykorzystaniu regulatorów pokojowych. Z poziomu konsoli sterowniczej urządzenia De Dietrich możliwe jest ustalenie harmonogramów pracy pompy ciepła. System można też zaprogramować za pomocą dodatkowego modułu De Dietrich Home Control oraz dedykowanej aplikacji w smartfonie. Warto też pamiętać, że pompy ciepła, powszechnie wykorzystywane do celów grzewczych, mogą też latem efektywnie chłodzić pomieszczenia lub ogrzewać wodę w basenie. 


 

pi