envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Grupa BDR Thermea, wiodący producent intel18igentnych rozwiązań w zakresie urządzeń grzewczych, przygotowuje się do pierwszych praktycznych testów kotłów na czysty wodór do zastosowań komercyjnych. Jest to kolejny ważny krok w planie transformacji energetycznej BDR Thermea po udanych testach kotłów wodorowych do użytku domowego, które firma prowadzi w Europie od 2019 r.

Kotły na czysty wodór umożliwią użytkownikom komercyjnym wykorzystanie niesamowitego potencjału wodoru niezależnie od tego, czy są używane samodzielnie, czy w konfiguracji hybrydowej z pompą ciepła.
Cieszymy się, że możemy odegrać znaczącą rolę w transformacji energetycznej. „Zielony” wodór to jeden ze sposobów na dekarbonizację większych budynków. Dzięki wodorowi można magazynować energię odnawialną przez dłuższy czas i pomóc w uniknięciu dużych obciążeń sieci w momentach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Ponieważ budynki komercyjne znacząco przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla w Europie, ich przejście na rozwiązania neutralne pod tym względem ma kluczowe znaczenie – mówi Emilia Cabral, dyrektor Centrum Kompetencji BDR Thermea ds. Rozwiązań Komercyjnych.

Po szeroko zakrojonych testach, które odbyły się w centrum badawczo-rozwojowym w Apeldoorn w Holandii, Grupa BDR Thermea przygotowuje prototypy urządzeń do testów w całej Europie. Pierwsze z nich mogą być uruchomione do końca 2022 r. Zademonstrowane zostaną różne możliwości użycia kotła wodorowego, np. wdrożenie go w miejscach lokalnego wytwarzania wodoru wraz z rozwiązaniami do przechowywania czy w konfiguracji hybrydowej z pompą ciepła, w której kocioł wodorowy stanowiłby źródło szczytowe. Testy te to dobra okazja dla wszystkich zainteresowanych stron – od przedsiębiorstw po dostawców energii elektrycznej, rządy i właścicieli budynków – aby dowiedzieć się więcej o potencjale wodoru w ogrzewaniu.

Elastyczne rozwiązanie
Użytkownicy komercyjni poszukują elastycznych i przyszłościowych rozwiązań wolnych od paliw kopalnych, przyglądając się różnym opcjom i scenariuszom na przyszłość.
Pracujemy obecnie nad przygotowaniem pełnej gamy kotłów do zastosowań komercyjnych, które będą przystosowane do spalania 100% wodoru. Większość kotłów w naszym obecnym portfolio jest przygotowana do spalania gazu z 20% domieszką wodoru, ale chcemy zaproponować zestawy, które pozwolą zmienić te urządzenia w kotły mogące spalać 100% wodór – mówi Emilia Cabral. – Pozwoli to użytkownikom komercyjnym przygotować się do zmiany paliwa z pełną elastycznością – dodaje. Również pompy ciepła z portfolio BDR Thermea odgrywają znaczącą rolę w dekarbonizacji dużych budynków. Układ hybrydowy łączący kocioł na czysty wodór i pompę ciepła pozwala czerpać korzyści z obu urządzeń. A biorąc pod uwagę zdolność magazynowania energii wodoru, kocioł może zastąpić pompę ciepła w momentach szczytowego zapotrzebowania.

Rola czystych gazów w transformacji energetycznej
Istnieje wiele scenariuszy dekarbonizacji ogrzewania, od pełnej elektryfikacji po zastosowanie hybryd i „zielonych” gazów. Najnowsze badania opublikowane przez Guidehouse, międzynarodową firmę konsultingową, wskazują, że scenariusz, w którym biogaz i „zielony” wodór są stosowane razem z wysokim poziomem elektryfikacji, zapewni najszybsze, najpłynniejsze i najtańsze przejście na OZE. Wykorzystanie czystych gazów, jak wodór i biometan, przynosi korzyści pod względem ogólnych kosztów. Dodatkowo o ponad 50% zmniejsza szczytowe zapotrzebowanie na energię grzewczą – oceniane podczas bezwietrznego i ciemnego zimowego tygodnia. Gdy produkcja energii odnawialnej ze źródeł naturalnych jest niska, „zielone” gazy są w stanie przejąć i zaspokoić zapotrzebowanie na energię.

O kotle na czysty wodór
Kocioł w 100% wodorowy ma działać tak samo dobrze jak kocioł na gaz ziemny. Powstał on w oparciu o kocioł na gaz ziemny o mocy 45 kW i ma podobną moc, sprawność, zakres modulacji (1:5), wymiary, czas reakcji i interfejsy cyfrowe.
Kotły Remeha Quinta ACE/De Dietrich Evodens Pro AMC 45 kW na czysty wodór mogą pracować w kaskadach (do ośmiu kotłów w jednej instalacji) i są częścią gamy kotłów o maks. mocy 115 kW na jeden kocioł. Można je również stosować w układzie hybrydowym, w konfiguracji z pompą ciepła, co skutkuje zmniejszonym zużyciem energii i zwiększoną wydajnością. Kocioł trafi do sprzedaży w zależności od zapotrzebowania rynku, prognozuje się jednak, że pierwsze kotły w 100% na wodór pojawią się na rynku w II połowie tej dekady.


 

pi