envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement21

 

Najlepsi producenci urządzeń i elementów do budowy oraz wyposażenia domu, którzy swoje wyroby i technologie tworzą w oparciu o najnowszą wiedzę dotyczącą zdrowotności, ekonomiczności i efektywności rozwiązań, coraz silniej uświadamiają sobie, że najlepszym sposobem przekonania do swoich wyrobów przyszłych klientów jest uświadamianie im wagi ich decyzji i tego, że aby podjąć dobre decyzje zakupowe nie wystarczy porównywać ceny, warto jak najwięcej wiedzieć o nowych technologiach, materiałach.

22Kobiety z jednej strony są często motorem decyzji o budowie domu, a z drugiej – chętnie poszerzają swoją wiedzę i szukają informacji. Stąd chyba pomysł zorganizowania Forum „Mój zdrowy dom", mającego na celu propagowanie wiedzy o możliwościach ochrony naszego środowiska przy jednoczesnej dbałości o komfort życia. Motywem przewodnim spotkania były zagadnienia związane z budową, wykończeniem i remontem domu, bo to właśnie energooszczędne, a przez to tanie w eksploatacji domy, w dużym stopniu przyczyniają się do poprawienia komfortu życia, a także jakości środowiska w którym żyjemy.
23Forum Kobiet „Mój Zdrowy Dom" to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, umożliwiające dyskusję ze specjalistami oraz uzyskanie niezbędnej wiedzy, dotyczącej tworzenia funkcjonalnego, bezpiecznego i komfortowego domu. Uczestniczki forum, wraz z zaproszonymi gośćmi, próbowały odpowiedzieć sobie na pytania: Czy można połączyć design z funkcjonalnością? Jak zaprojektować dom, który będzie komfortowy i przyjazny rodzinie? Czym się kierować przy wyborze materiałów budowlanych i wykończeniowych, by były trwałe, a jednocześnie nieszkodliwe dla naszego zdrowia? Prelegentami byli przedstawiciele branży architektonicznej oraz producenci materiałów budowlanych, okien oraz systemów grzewczych i instalacyjnych, a także trenerka świadomej komunikacji i gość specjalny Barbara Stuhr – od lat zaangażowana w działalność społeczną w Stowarzyszeniu Unicorn, udzielającego pomocy psycholoonkologicznej chorym na nowotwory oraz ich bliskim. Pani Barbara w ostatniej części spotkania opowiadała o swoim domu i o niedawno wydanej książce Beaty Nowickiej „Basia. Szczęśliwą się bywa", będącej osobistą opowieścią kobiety – żony i matki, która stoi za błyskotliwymi karierami Jerzego i Macieja Stuhrów.
24Kluczowym słowem konferencji stał się wyraz „świadomość". Współcześnie tworzenie domu wymaga bowiem bardzo świadomego podejścia wszystkich stron procesu inwestycyjnego. Tylko to może zagwarantować, że w efekcie powstanie budynek nie tylko piękny i doskonale służący tworzeniu rodzinnego gniazda, ale też nowoczesny, sensowny ekonomicznie i nie szkodzący naszemu naturalnemu środowisku. Paneliści podkreślali, że warto poświęcić czas i energię by tworzony dom był rzeczywiście współczesny. Mówili o tym, że o budynku jako o pewnej całości należy myśleć jeszcze zanim zacznie się proces budowlany i starać się „wbudować" w dom całą wiedzę własną oraz współtworzących obiekt i elementy jego wyposażenia specjalistów.
25Podczas spotkania próbowano też odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki wpływ mają inwestorzy na to, że dom będzie mniej lub bardziej energooszczędny – a co za tym idzie – mniej lub bardziej ekonomiczny w eksploatacji, co przekłada się na poczucie komfortu mieszkania i szerzej: komfortu życia.
Jak znaleźć odpowiednią ścieżkę w gąszczu ofert? Jak ocenić, które innowacje są warte uwagi i swojej ceny? Te pytania ze szczególną intensywnością przewijały się w rozmowach. Podkreślano, jak bardzo ważne jest, żeby nie powierzać decyzji dotyczących domu, w tym doboru materiałów i instalacji osobom nie mającym kompetencji, przypadkowym.
Jeśli inwestorzy chcą, by ich dom był możliwie najbardziej komfortowy dla nich i zarazem dla ich portfela, nie powinni się bać korzystania z nowych rozwiązań i technologii, bo to one mogą przynieść wymierne korzyści domowi i tym samym – życiu domowników. Warto możliwie jak najwięcej wiedzieć o tym, co się współcześnie dzieje na rynku.
26Dziś dwa elementy liczą się szczególnie mocno: kwestia ekologii i związane z tym dążenie do jak najmniejszej emisji zanieczyszczeń do środowiska oraz kwestia zarządzania budynkiem w taki sposób, by jak najbardziej oszczędnie gospodarować energią. To, w jaki sposób będziemy wykorzystywać energię, jaki będzie jej koszt zależy od decyzji podjętych najwcześniej – na etapie wyboru projektu, poprzez wybór technologii budowy i zastosowanych materiałów, poprzez instalacje i całe wyposażenie techniczne budynku.
Dobrym doradcą przy tych wyborach może być architekt – zwłaszcza jeśli dom powstaje od zera, lub audytor energetyczny, w przypadku remontu i modernizacji domu już istniejącego. Pomocą służą również sami producenci. Wszyscy przedstawiciele firm zaproszonych do udziału w spotkaniu potwierdzali, że starają się do każdego klienta podchodzić indywidualnie i zawsze doradzają najlepsze w konkretnej sytuacji rozwiązanie.
27O tym, że same firmy producenckie przykładają duża wagę do wiedzy, mogą świadczyć prowadzone przez nie badania nie tylko dotyczące nowych technologii, ale również na temat potrzeb i świadomości współczesnych ludzi. Jedno z takich badań, przeprowadzone przez grupę Velux, dotyczące postaw i zachowań Europejczyków w zakresie postrzegania stanu zdrowia, satysfakcji z domu i zużycia energii, posłużyło jako punkt wyjścia do pierwszego panelu dyskusyjnego. Wyniki badania przypomniała Monika Kupska-Kupis. Pani Monika mówiła też o wielkiej roli światła dziennego w domu i o tym, jak dobre oświetlenie wpływa na komfort mieszkańców.
O istotnej roli architektów i ich klientów, czyli inwestorów podejmujących decyzję o zakupie konkretnego projektu i wyboru jak najlepszego mówił architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG – miłośnik nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań w budownictwie, oraz Justyna Smolec, która prowadzi autorską pracownię projektowania wnętrz i architektury. 
Monika Sikorska od ponad 18 lat związana z polskim oddziałem wiodącego na rynku producenta rozwiązań ceramicznych do budowy domu – firmy Wienerberger wyjaśniała dlaczego warto zainwestować w naturalne materiały.
Instalatorów szczególnie może zainteresować udział w konferencji przedstawicieli firmy Viessmann – znanego producenta systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych na arenie międzynarodowej. Anna Szoka – inżynier z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie uzdatniania wody oraz menedżer sprzedaży zachęcała do zwrócenia uwagi na jakość wody, z jakiej w domu korzystają nie tylko ludzie, ale i maszyny ułatwiające życie domowników. Odpowiednie przygotowanie tej wody, która nie powinna być wodą twardą, zapewnia bowiem nie tylko dobre samopoczucie i zdrowie mieszańcom, ale też przedłuża trwałość takich urządzeń jak pralki, zmywarki czy ekspresy do kawy. Im lepsza woda, tym mniej będzie się zużywać w gospodarstwach domowych środków chemicznych – do czyszczenia i konserwacji urządzeń. Prelegentka podkreślała, że twarda woda w domowej instalacji oznacza wiele problemów. Między innymi z uciążliwym, trudnym do usunięcia osadem kamiennym, który można zaobserwować np. na armaturze i AGD, mającym kontakt z wodą. Twarda woda wpływa negatywnie również na urządzenia grzewcze, a także na kondycję skóry i włosów. Grupa Viessmann wypuściła niedawno na rynek stację, która kompleksowo uzdatnia wodę wodociągową w całym domu Aquahome Duo.
Aquahome to linia urządzeń, dzięki którym możliwe jest uzdatnianie wody w domach jednorodzinnych lub mieszkaniach, podnosząc komfort życia mieszkańców, ale także jakość naszego środowiska i naszego otoczenia naturalnego. Pani Anna zwracała uwagę na to, że jak wskazują badania, instalacja systemu do zmiękczania wody może obniżyć koszt wody wykorzystywanej w domu o około 20 procent. Łukasz Sajewicz – specjalista branży grzewczej, z wieloletnią wiedzą teoretyczną i praktyczną. Pasjonat nowych technologii OZE, zaawansowanych i śmiałych rozwiązań architektonicznych w budownictwie energooszczędnym podkreślał z kolei, jak ważne jest dobrze dobrany sposób ogrzewania domu, co prowadząca panel Grażyna Torbicka spuentowała stwierdzeniem, że ogrzewanie powinno być „niezawodne, nie-za-drogie i niezależne". Pan Łukasz podkreślał też, że nie warto iść na skróty przy projektowaniu systemu ogrzewania domu, bo nie da się go potem zmienić. Trzeba mieć świadomość, że koszty związane z niezależnością energetyczną trzeba ponieść w trakcie tworzenia domu, a potem już tylko korzysta się z efektów.
28W ostatniej części forum Ewa Daroszewska – Międzynarodowy Trener Świadomej Komunikacji, coach, mentor, certyfikowany trener FRIS mówiła o komforcie w kontekście odczuć psychicznych człowieka i wadze dobrych relacji społecznych, które są skutkiem zrozumienia potrzeb osób, z którymi mieszkamy, czy pracujemy. Na spotkaniu, które zostało przygotowane przez kobiety, o kobietach i dla kobiet nie zabrakło również strefy chillout i pysznej kawy. O tym, że wiedza na temat najnowszych technologii, a także świadomość ekologiczna jest bardzo ważnym elementem, gwarantującym dobre funkcjonowanie we współczesnym świecie raczej nie trzeba już nikogo przekonywać. Dobrze, że za tym przekonaniem zaczynają iść także czyny – w postaci szkoleń, paneli i wszelkiego innego rodzaju poradnictwa. Wszystko to służy nie tylko podnoszeniu komfortu życia współczesnych ludzi, ale też poprawianiu stanu naszego  a przynajmniej zatrzymaniu niekorzystnych procesów coraz większego zanieczyszczenia Ziemi.
Zrozumienie mechanizmów, a także wynikające z wiedzy zaufanie do nowych technologii ze strony inwestorów, z pewnością będzie dobrze służyć stanowi budownictwa i branży instalacyjnej, interesom producentów, jak i naszemu naturalnemu otoczeniu. 

 

Autor: Agnieszka Cal-Hubska


 

pi