envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











W dobie coraz powszechniejszego stosowania indywidualnych ( „domowych” ) jednostek wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dąży się do upraszczania ich obsługi, przy jednoczesnym stosowaniu coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań. Z drugiej strony społeczeństwo coraz chętniej wykorzystuje odnawialne źródła energii – stosując kolektory słoneczne, pompy ciepła itd. (m.in. za sprawą łatwiej dostępnych dofinansowań).

39

Często te dwie technologie (wentylacyjna i ogrzewcza) nie współpracują ze sobą (wpływa to na zwiększone koszty eksploatacji), choć pojawiają się rozwiązania, które to umożliwiają i o nich będzie mowa poniżej.

Dlaczego wymienniki glikolowe, a nie powietrzne?

Na rynku popularne są systemy, w których powietrze zewnętrzne przechodzi przez układ rur o dużych średnicach (kanałów) umieszczonych w gruncie (GWC), w których powietrze ulega ogrzaniu/chłodzeniu. Są to systemy przeponowe, choć można spotkać rozwiązania bezprzeponowe, w których powietrze przepływa bezpośrednio przez materiał sypki, np. żwir. Systemy te charakteryzują się prostą budową i zasadą działania. Dodatkową zaletą systemów bezprzeponowych jest możliwość nawilżania powietrza. GWC (przeponowe) stwarzają pewne problemy, np.:
◗ brak zachowania normatywnych warunków higienicznych podczas pracy instalacji (wilgoć w instalacji, oraz niejednokrotnie podwyższona temperatura – stanowi doskonałą pożywkę do namnażania się mikroorganizmów);
◗ problem zachowania szczelności połączeń rur podczas pracy (nacisk gruntu na rurę może przyczyniać się do jej rozszczelnienia);
◗ problem zalewania instalacji podczas długookresowych opadów i niekorzystnych warunków glebowych (gdy instalacja stanie się nieszczelna, do GWC przedostaje się woda gruntowa lub opadowa);
◗ nie można ich zastosować przy wysokim poziomie wód gruntowych;
◗ mają wyższe koszty materiałowe (m.in. większa średnica rur).

Ograniczeń tych nie mają wymienniki glikolowe. GGWC mogą być tańsze, uwzględniając koszty inwestycyjne. Ważną zaletą jest brak wpływu na jakość powietrza (szczególnie odczuwalna podczas wieloletniej eksploatacji GWC).

Czynnik roboczy (roztwór glikolu) charakteryzuje się zdecydowanie większą pojemnością cieplną (mniejsze strumienie glikolu w porównaniu do powietrza).

...pełna wersja artykułu w PI 9/12


 

pi