envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Rosnące wymagania estetyczne i funkcjonalne, dotyczące pomieszczeń sanitarnych sprawiły, że stelaże instalacyjne stały się nieodzownym elementem nowoczesnych toalet i łazienek. Właściwy dobór i montaż stelaża warunkuje jego komfortowe użytkowanie i zapewnienie oczekiwanych walorów wizualnych.

 

10

 

Stelaże instalacyjne pozwalają na zaprojektowanie pomieszczeń sanitarnych w niekonwencjonalny, nowoczesny sposób oraz ułatwiają montaż przyborów sanitarnych i późniejsze utrzymanie łazienki lub toalety w nienagannej czystości.

Konstrukcja montowana jest w specjalnej ramie montażowej, zakotwionej do ściany pomieszczenia lub zamocowanej do wolno stojącej ścianki instalacyjnej. Producenci proponują stelaże do misek ustępowych, umywalek, pisuarów, bidetów oraz ściennych zestawów odpływowych do natrysków. W skład tych konstrukcji wchodzą również dodatkowe zestawy dla osób niepełnosprawnych, pozwalające na zamocowanie uchwytów, ułatwiających korzystanie z przyborów sanitarnych. Stelaże można podzielić na dwie podstawowe grupy:
◗ do zabudowy ciężkiej (zamurowane w ścianie z cegły),
◗ do zabudowy lekkiej (obłożone płytą gipsowo-kartonową).

 

Stelaże do zabudowy ciężkiej

W sytuacji, gdy uwarunkowania konstrukcyjne w pomieszczeniu sanitarnym nie wymuszają zastosowania specjalnego rozwiązania, tańszym wariantem jest stelaż do zabudowy ciężkiej. Jego montaż jest trudniejszy i bardziej pracochłonny, ale cena znacznie niższa niż stelaża do zabudowy lekkiej. Stelaże do zabudowy mokrej (ciężkiej) są najczęściej wykonane z metalowej ramy, mocowanej bezpośrednio do ściany za pomocą uchwytów dystansowych. Dzięki uchwytom możliwe jest równe ustawienie stelaża. Całość na koniec zostaje zamurowana w ścianie. Stelaże do zabudowy ciężkiej nie mogą być bezpośrednio obciążone ceramiką sanitarną, powinna być ona zamocowana na wymurowanej ściance.

Przykładem rozwiązania tego typu jest instalacja naścienna Kombifix firmy Geberit. Jest stosunkowo cicha i niewidoczna, a ponieważ montuje się ją na ścianie, to konstrukcja ściany pozostaje nienaruszona. Na metalowej ramie montażowej znajdują się zamocowane fabrycznie przyłącza armaturowe, śruby mocujące, elementy rur oraz podtynkowa spłuczka (jeżeli montaż dotyczy miski WC). Taką ramę przykręca się śrubami do ściany. Zostaje więc sporo miejsca dla instalacji dopływowej i odpływowych, które można przeprowadzić i podłączyć bezkolizyjnie. Następnym etapem robót jest zamurowanie instalacji naściennej – w przypadku pionów instalacyjnych do wysokości sufitu, a w przypadku elementów prefabrykowanych – do wysokości zbiornika spłukującego.

Elementy składowe takiego systemu w łazience montuje się po uprzednim wytyczeniu, zgodnie z projektem, osi poszczególnych urządzeń. Następnie instaluje się rury. Swobodny dostęp do całej instalacji umożliwia prawidłowe i praktyczne zamontowanie (zaprasowanie) złączek oraz zaizolowanie wszystkich przewodów. Po tym etapie można rozpocząć prace murarskie, a po otynkowaniu ściany łazienkę można wyłożyć glazurą. Zamocowanie i podłączenie armatury oraz elementów wyposażenia sanitarnego to końcowy element prac.

Spłuczka podtynkowa do zabudowy mokrej zabezpieczona jest izolacją przeciwdziałającą kondensacji pary wodnej oraz ma funkcję oszczędzającą wodę. Wyposażona jest też w pustą rurę do ewentualnego doprowadzenia wody do natrysku sedesowego (Douche WC 3000). Naścienny system montażowy funkcjonuje doskonale również w przypadku szeregowego rozmieszczenia umywalek, pisuarów i misek ustępowych w toaletach publicznych.

 

Stelaże do zabudowy lekkiej

Podstawowym elementem konstrukcyjnym systemu jest stalowa rama, która stanowi podstawę do zamocowania pozostałych elementów, takich jak: spłuczka, uchwyty do armatury, kolana odpływowe i inne. W konstrukcji stelaża znajdują się miejsca na wszystkie części składowe zestawu. Zamontowana zgodnie z instrukcją rama nośna przenosi obciążenie zainstalowanych przyborów sanitarnych (np. miska ustępowa, bidet) wraz z ciężarem osoby korzystającej z sanitariatu. Rama nośna do WC musi przejąć obciążenie 400 kg, natomiast do umywalki 200 kg. Powierzchnia samej ramy musi być również zabezpieczona powłoką antykorozyjną – najczęściej jest to emalia proszkowa. Konstrukcja ramy cechuje się małą głębokością zabudowy. Można ją zainstalować nie tylko na ścianie, ale również w narożniku pomieszczenia lub w zabudowie wolno stojącej. Podtynkowe systemy instalacyjne pozwalają na ukrycie wszelkich elementów instalacji, a jednocześnie nie zajmują więcej miejsca, niż rozwiązania klasyczne np. spłuczki kompaktowe. Dążenie architektów i inwestorów do maksymalnego wykorzystania powierzchni w niewielkich toaletach powoduje, że każdy zaoszczędzony centymetr nie tylko pozwala rozwiązać problem z urządzeniem pomieszczeń, ale również przekłada się na wymierne efekty finansowe.

Firma Geberit produkuje zbiorniki spłukujące, których konstrukcja wraz z rurą odpływową tworzy całość. Sztywność zbiornika, uzyskana dzięki zastosowaniu wysokiej jakości PE-HD, eliminuje konieczność zastosowania elementów dystansowych pomiędzy wewnętrznymi ścianami zbiornika. Ma to istotne znaczenie podczas prac serwisowych. Ponadto brak jest połączeń między zbiornikiem i zasilaniem miski ustępowej, co zabezpiecza przed wyciekiem wody pod powierzchnią ściany.

W omawianym rozwiązaniu spłuczki wyposażone są w odporne na drobne zanieczyszczenia w wodzie zawory napełniające Unifill, które pracują na zasadzie serwozaworu. Podczas napełniania zbiornika wodą spłuczka emituje dźwięki o natężeniu 18 db(A). Badanie poziomu generowanych podczas pracy przez całą konstrukcję spłuczki dźwięków odbywa się w specjalnych, wytłumionych akustycznie pomieszczeniach. Każdy fragment emitujący zbyt duży poziom hałasu jest poddawany analizie, a jego konstrukcja ulega odpowiedniej zmianie.

Kolejnym elementem wartym uwagi są mechaniczne zawory spustowe. Zawór spustowy w systemie Twico (dwudzielne spłukiwanie 6/3 l z możliwością stosowania systemu „spłukuj/ stop”, wybór zależny od zastosowanego przycisku) wyposażony jest w uszczelkę gniazda wykonaną na bazie silikonu, co gwarantuje bezawaryjne działanie przez wiele lat.

Stelaż powinien kojarzyć się z niezawodnym, odpornym na roszenie, cichym i prostym w montażu systemem. Wymóg zapewnienia spłuczkom do misek ustępowych trwałości i niezawodności nabiera szczególnego znaczenia, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że większość konstrukcji jest na stałe wmontowana w ścianę obiektu. Istotne znaczenie ma również sama budowa zbiornika, ponieważ w jego wnętrzu montowane są wszystkie części współpracujące.

Numer 09/2012 - STELAŻE INSTALACYJNE

 

...pełna wersja artykułu w PI 9/12

 


 

pi