envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Targi WOD–KAN niezmiennie od pierwszej edycji rosną w siłę stając się największą i najważniejszą imprezą z branży wodno-kanalizacyjnej w kraju. Zarówno pod względem powierzchni wystawienniczej, liczby wystawców, jak również odwiedzających wystawę gości. Od lat gromadzą rzesze specjalistów i firmy zajmujące się wodociągami i kanalizacją.

16

420 wystawców z kraju i zagranicy zaprezentowało swoją ofertę podczas rozpoczętych 20 maja Targach Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN w Bydgoszczy. Wiodącym tematem tegorocznej imprezy było zagospodarowanie odpadów pościekowych. „W Polsce co roku produkuje się ogromne ilości błota osadowego, którego składowanie będzie od 2013 roku niedozwolone. Nieopanowanie sytuacji grozi katastrofą ekologiczną oraz karami mierzonymi w milionach euro, trzeba więc jak najszybciej opracować i wdrożyć rządową strategię zagospodarowania osadów ściekowych” – podkreślił Tadeusz Rzepecki, prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, która jest organizatorem targów.

Tylko w 2010 r. powstało w Polsce 707 tys. ton osadów ściekowych. Zgodnie z unijnymi normami, najbardziej ekologiczną formą zagospodarowywania osadów jest poddanie ich termicznej obróbce, ale w Polsce istnieją tylko trzy przystosowane do tego spalarnie, które są w stanie przerobić zaledwie 40 tys. ton osadów ściekowych rocznie.

Jak podkreślają zgodnie członkowie Izby, najbliższe lata – z powodu zobowiązań podjętych przez Polskę wobec UE – muszą być dla branży okresem intensywnej modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnych. Fundusze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Programów Regionalnych zostały już rozdysponowane, ale pieniędzy nie wystarczyło na realizację wszystkich zamierzeń.

„Z naszych wyliczeń wynika, że na niezbędne przedsięwzięcia brakuje jeszcze ok. 30 mld zł, które trzeba wydać do końca 2015 roku. To niewdzięczne pieniądze, bo zostaną zakopane w ziemi, ale te inwestycje są niezbędne z punktu widzenia rozwoju naszego kraju” – podkreślił Stanisław Gawłowski, wiceminister ochrony środowiska, który był gościem targów w Bydgoszczy.

Targi WOD-KAN – jak podkreślają organizatorzy – są największą w kraju i jedną z większych w Europie imprez branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Pod względem liczby wystawców plasuje się jedynie za odbywającymi się co dwa lata targami Wasser Berlin, a przed Aqua Ukraine, włoskimi H2O Accadueo i hiszpańskimi Alicante Natura.

Nagrody za najciekawsze ekspozycje:
◗ Przedstawicielstwo Wolnego Państwa Bavarii w Polsce,
◗ Fabryka Armatury Hawle sp. z o.o., Koziegłowy,
◗ Zakłady Tworzyw Sztucznych Gamrat SA, Jasło.

Konkurs Grand Prix WOD-KAN 2012
Tegoroczne nagrody Grand Prix Targów WOD-KAN 2012 otrzymali:
◗ Hydro-Vacuum SA za pompy FZ z silnikami elektrycznymi o stopniu ochrony przeciwporażeniowej IP 68 z wewnętrznym układem chłodzenia,
◗ Kamstrup sp. z o.o. za Inteligentny Ultradźwiękowy Wodomierz MULTICAL 21,
◗ Technitel Polska S.J. za Technologię STAR.


 

pi