Drukuj
Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

Rozmowa z Tomaszem Krakowczykiem, dyrektorem zarządzającym Grupy Klimosz Sp. z o.o.


Wiele się ostatnio mówi o złej kondycji szkolnictwa zawodowego w Polsce. Jak to się przedstawia w odniesieniu do naszej branży i co szczególnie Pana niepokoi?

– Prowadząc na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat szkolenia techniczno-serwisowe oraz zarządzając serwisem fabrycznym kotłów gazowych i na paliwa stałe, często obserwuję problemy z prawidłowym przepływem informacji w zakresie obowiązujących przepisów oraz zasad poprawnego prowadzenia robót – nie tylko do małych firm instalacyjnych, ale nawet do biur projektowych. O ile szkolenia dotyczące produktów i nowych technologii instalacyjnych są dostępne dla szerokiej grupy instalatorów, jeśli tylko są zainteresowani rozwojem kwalifikacji, o tyle szkolenia w zakresie wiedzy legislacyjnej praktycznie nie istnieją. I to jest bardzo poważny problem, pilnie wymagający rozwiązania, bo niedostatki wiedzy legislacyjnej niesamowicie utrudniają funkcjonowanie na rynku zawodowym.

Brak regularnego szkolnictwa zawodowego tylko pogłębia tę sytuację. Przyszli instalatorzy, podczas nauki w szkole zawodowej (osobną kwestią jest to, czy w ogóle znajdą interesujący ich kierunek kształcenia, bo oferta raczej jest skromna) odbywają praktyki pod okiem innego instalatora, prowadzącego zakład instalacyjny. Niestety, warsztatów szkolnych – brak. Techniki instalacyjne uczniowie mogą więc poznać w trakcie prac prowadzonych w obiekcie należącym do któregoś z klientów instalatora nadzorującego praktyki, przy wykorzystaniu materiałów i urządzeń także będących własnością klientów, a ich praca jest weryfikowana wyłącznie przez instalatora i klientów.

Jeżeli podczas praktyk trafią pod skrzydła fachowca, który dba o rozwój swoich kwalifikacji, zabiera uczniów na szkolenia i nie boi się im przekazywać wiedzy, to rynek zyska kolejne pary świetnych rąk do pracy. Jeżeli jednak jest inaczej, to powstaną kolejne firmy instalatorskie, których kwalifikacje nie odpowiadają ani obecnym standardom na rynku, ani wymaganiom klientów.

Tomasz Krakowczyk

Inżynier energetyk. Studiował na Wydziale Mechaniki, Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej na kierunku Pilotaż oraz na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach w katedrze Siłowni Parowych i Kotłów.

Współpracuje z wieloma czasopismami branżowymi, publikując artykuły z zakresu techniki kotłowej oraz prowadzi szkolenia techniczno-serwisowe. Autoryzowany serwisant kotłów i palników gazowych, olejowych i na paliwa stałe. Członek zarządu Śląskiego Oddziału Polskiej Korporacji Techniki SGGiK.

 

Rozmawiała: Joanna Jankowska

Pełny wywiad do przeczytania w PI 3/2014