envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Rosoła 10a
02-786 Warszawa

PI www

27Wywiad z Zuzanną Okręglak-Hoty, prezesem zarządu w firmie Kanserwis

– Od niedawna oferują Państwo możliwość renowacji kanalizacji przy wykorzystaniu nieznanej dotychczas w Polsce technologii. Jest ona rekomendowana przede wszystkim jako niezwykle szybka, ale też ekologiczna, nieuciążliwa dla mieszkańców czy użytkowników budynku, a jednocześnie zapewniająca długotrwały efekt. Skąd wziął się ten pomysł?
– Z Finlandii, a w naszym przypadku także z Anglii, bo to tam, ja i mąż, zetknęliśmy się z informacjami o nowoczesnym rozwiązaniu Relining Group, którego specyficzną cechą jest unikatowy materiał wykorzystywany do bezinwazyjnej renowacji przewodów kanalizacyjnych – polimer Elastoflake o opatentowanym składzie. Wyróżnia się on m.in. bardzo krótkim czasem schnięcia, co daje temu rozwiązaniu istotną przewagę nad innymi, podobnymi metodami.

Jest też ekologiczny i trwały. Ponadto ma udokumentowane, masowe zastosowania w warunkach rzeczywistych. Sama technologia pochodzi z Finlandii i jest tam bardzo szeroko stosowana. Wykorzystuje się ją właściwie wszędzie, szczególnie przy remontach i modernizacjach instalacji kanalizacyjnych w budynkach spółdzielni mieszkaniowych, ale też w obiektach użyteczności publicznej czy komercyjnych. Z kolei w Szwajcarii całkowicie tą technologią zostały odnowione np. instalacje w hotelu Mariott w Zurychu. Doszliśmy do wniosku, że przy obecnym zapotrzebowaniu w zakresie eksploatacji instalacji również w Polsce technologia ta może się świetnie sprawdzić. Dziś rynek wymaga, aby remonty czy naprawy w razie awarii działy się szybko, możliwie niekłopotliwie, bo ten czas jest niezwykle cenny. Stwierdziliśmy więc, że spróbujemy i od sierpnia tego roku działamy na polskim rynku.

– Rozumiem, że wcześniej skontaktowali się Państwo z producentem...
– Skontaktowaliśmy się z dystrybutorem w Polsce, odbyliśmy szkolenia, zapoznaliśmy się dokładnie z technologią.

28– To może kilka słów o samej technologii. Jakie są jej konkretne zastosowania i na czym polega Państwa usługa?
– Usługa obejmuje nie tylko renowacje całych pionów, przyłączy deszczowych i wentylacyjnych, czyli przeprowadzanie całościowych renowacji, ale i napraw punktowych, które są działaniami awaryjnymi. Robimy to we wszystkich typach budynków, zarówno dużych, jak i małych. Jeżeli zatem gdzieś cieknie z kanalizacji lub zarządca budynku ma problem z zatorem pojawiającym się często w tym samym miejscu, to może nam zlecić wykonanie usługi usunięcia przecieku albo zatoru, a przy okazji „usprawnienia" odcinka podatnego na jego powstawanie. Ma oczywiście do wyboru także działania tradycyjne, czyli wezwanie ekipy, która wpuści kamerę i sprawdzi, co się dzieje, a następnie albo, w razie zatoru, usunie go sprężyną, albo, np. przy pęknięciu rury, rozpocznie prace remontowe związane z wymianą rur, ale także kuciem, murowaniem i różnymi niedogodnościami. I to się wiąże nie tylko z bezpośrednimi kosztami wymiany, ale też tymi dodatkowymi. W stosowanej przez nas metodzie, po wpuszczeniu kamery...

– Czyli pierwszy etap działań przy zastosowaniu technologii Relining to jest inspekcja problematycznego odcinka z wykorzystaniem kamery?
29– Najpierw trzeba zobaczyć, co się dokładnie dzieje w instalacji i dlaczego. W ramach naszej usługi mamy bowiem różne możliwości dalszego postępowania, zależnie od tego, czy wystąpiło pęknięcie lub rozszczelnienie rury, czy jest potrzeba naprawy odcinka instalacji, czy całego pionu, czy też mamy klasyczne zblokowanie rury oraz jak często zator powstaje w danym miejscu. W tej metodzie czyszczenie jest kluczową sprawą. Bardzo często ujawniają się wówczas dodatkowe pęknięcia i ubytki, które wcześniej były niezauważone, bo były zarośnięte. Czyszczenie odbywa się mechanicznie, oczywiście nie przy wykorzystaniu klasycznej sprężyny, ale specjalnego urządzenia. Dodam, że usługę czyszczenia instalacji kanalizacyjnej stosuje się też jako samoistną, bo takie czyszczenie powinno się raz na jakiś czas wykonywać dla bezpiecznej eksploatacji instalacji. Wracając jednak do usługi kompleksowej lub awaryjnej. Gdy rura zostanie oczyszczona, kamera jest wpuszczana w przewody, żeby sprawdzić, jaki jest ich stan faktyczny oraz zlokalizować nieszczelność. Następnie rura zostaje dokładnie osuszona i wtedy nakładamy polimer. Wszystko dzieje się, jak wspomniałam, w sposób bezinwazyjny, bez kucia, demontażu i murowania. Jako miejsca dostępowe wykorzystywane są rewizje lub toalety, po odkręceniu sedesu.

– A gdy miejsce awarii jest trudno dostępne, oddalone od rewizji i np. za kolanami?
– Jedyne wyzwanie stanowią rury DN50 (przyłącza), ponieważ kłopotliwe jest umieszczenie w nich sprzętu.

– Wspominała Pani o wyjątkowo krótkim czasie schnięcia polimeru Elastoflake...
– Tak, wynosi on zaledwie 3 minuty.

– Czyli jest kolejne wyzwanie związane z nałożeniem polimeru na powierzchnię rury, skoro tak szybko on zastyga.
– Nakładanie oczywiście również odbywa się maszynowo i trzeba to robić bardzo sprawnie. Nakłada się kilka warstw polimeru, zależnie od stanu rury i pęknięcia, aby uzyskać gwarancję pełnej szczelności. Co najmniej trzy, a w razie potrzeby więcej. To są bardzo cienkie warstwy, które ostatecznie nie zabierają wiele z przekroju rury – mniej więcej 3-5 mm.

– Jaki jest czas wykonania naprawy?
– Jeżeli mówimy o naprawach punktowych, odcinkowych, to nie powinno to trwać dłużej niż 4-5 godzin. Czyli można to zrobić za jednym podejściem, zakładając, że wszyscy lokatorzy czy użytkownicy budynku stosują się do naszych 30zaleceń. Przede wszystkim musimy mieć gwarancję, że podczas prac nikt nie będzie spuszczał wody do kanalizacji, np. w toalecie, bo wówczas czas naszej pracy istotnie się wydłuża. Kiedy np. wchodzimy do budynków spółdzielni mieszkaniowej, to choć spółdzielnie zawsze informują lokatorów o renowacji pionów i zakazie spuszczania wody, a na czas renowacji odcinają wodę, to nierzadko znajduje się ktoś, kto wodę spuści, bo ma ją w rezerwuarze albo wiaderku. Jeśli dzieje się to na etapie czyszczenia, to pół biedy. Problem powstaje, gdy jest po czyszczeniu i jesteśmy na etapie suszenia. Wówczas procedurę trzeba powtórzyć. Usługa wydłuża się o dodatkowych kilka godzin. Dodam, że renowacje w spółdzielniach najczęściej odbywają się w ciągu dnia, kiedy większości lokatorów nie ma w domu. Mniejsze jest wówczas ryzyko niepożądanych działań i mniejsza uciążliwość dla lokatorów. Jeśli wszystko przebiega planowo, to zwykle, przy renowacji całego pionu, gdy zaczniemy rano, to skończymy popołudniu. Generalnie wielu lokatorów po powrocie z pracy nawet nie wie, że była przeprowadzana renowacja kanalizacji.

– W porównaniu do tradycyjnej wymiany pionu uciążliwości jest zatem zdecydowanie mniej. A jak wygląda sprawa kosztów?
– Renowacja pionów technologią Relining, którą w zasadzie można przyrównać do wymiany, bo istniejące rury zyskują właściwości nowych, jest niewiele droższa. Natomiast w grę wchodzi czas, wygoda i brak kosztów dodatkowych związanych np. z odtworzeniem wykończenia pomieszczeń czy też ich zamknięciem na czas remontu. Naprawy punktowe, awaryjne są wyceniane indywidualnie w zależności od sytuacji.

– Jaka jest trwałość rur poddanych renowacji?
– Producent udziela 10 lat gwarancji na materiał, ale według badań niezależnej fińskiej placówki badawczej – jego żywotność sięga nawet 20-30 lat. Wykorzystywany przez nas polimer jest elastyczny i po zastygnięciu pracuje razem z rurą, nie ma więc ryzyka uszkodzeń. Dzięki temu, że jego powierzchnia jest bardzo gładka, w instalacji trudniej gromadzą się osady. Właśnie z tego względu w sytuacji, gdy w jakimś miejscu często powstaje zator, warto powierzchnię rury na wskazanym obszarze, choć nie ma tam pęknięć, po dokładnym oczyszczeniu pokryć polimerem Elastoflake. Szczególnie dotyczy to hoteli, które walcząc tradycyjnymi metodami z powtarzającymi się zatorami, ponoszą duże koszty dodatkowe naprawy takich awarii, ponieważ muszą na jakiś czas wyłączać pokoje hotelowe z użytku. Stosowana przez nas metoda trwale eliminuje problem zatorów.

– W Polsce działają Państwo od kilku miesięcy, ale już teraz zainteresowanie nową metodą jest spore.
– Tak, mamy dużo zleceń i zapytań od potencjalnych klientów, robimy wiele prezentacji. Cieszymy się, że naszą usługą jest zainteresowanych tyle spółdzielni. Ale oczywiście nie tylko spółdzielnie – naszym potencjalnym klientem są także hotele, szkoły czy szpitale, a więc placówki, które trudno na jakiś czas wyłączyć z funkcjonowania ze względu na remont kanalizacji.

Rozmawiała Joanna Jankowska

Kanserwis Sp. z o.o.
Tel. +48 793 999 007, +48 22 270 11 89
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kanserwis.pl

Nowa warstwa...

 

pi