envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Anna Bogdan

 

Celem wentylacji i klimatyzacji jest stworzenie środowiska wewnętrznego, które będzie odbierane przez użytkowników jako komfortowe. Wpływa na nie m.in. jakość powietrza wewnętrznego, tj. ilość świeżego powietrza i stężenie zanieczyszczeń w strefie przebywania ludzi.

 

2013-07-27-1

2. Pomieszczeniowy przetwornik stężenia CO2 serii C7110D (Honeywell)

 

Zanieczyszczenia mogą przedostawać się do pomieszczeń z zewnątrz lub być generowane wewnątrz budynku.

Do zanieczyszczeń najczęściej występujących w pomieszczeniach biurowych, szkołach, budynkach mieszkalnych itp. zalicza się zyski ciepła i wilgoci, zapachy i stężenie dwutlenku węgla. Standardowy układ wentylacji, bazujący na dostarczaniu stałego strumienia powietrza (CAV) w ilości określonej do odebrania maksymalnych zysków ciepła czy stężenia zanieczyszczeń, może doprowadzić do znacznego przewymiarowania instalacji i urządzeń HVAC w budynkach, w których użytkownicy przebywają okresowo. W takim przypadku dostarczanie stałej ilości powietrza, niezależnie od rzeczywistych i aktualnych potrzeb, prowadzi do zużywania znacznych ilości energii, która nie jest racjonalnie wykorzystywana. W czasie, kiedy na świecie dąży się do ograniczenia ilości zużywanej energii, tego rodzaju rozwiązanie zdaje się być marnotrawstwem.

Rozwiązaniem tego problemu może być wentylacja, w której ilość powietrza jest zmienna i zależy od aktualnego zapotrzebowania (rys. 1).

 

2013-07-26-1

1. Porównanie ilości powietrza dla układu CAV i DCV (kolor żółty – ilość powietrza projektowanego dla CAV, kolor niebieski – planowane użytkowanie pomieszczeń, linia zielona – ilość powietrza przy zastosowaniu układu DCV) [1]

 

Koncepcja taka określana jest mianem „wentylacji na żądanie”, z ang. demand-controlled ventilation (DCV). Koncepcja wentylacji na żądanie znana jest od wielu lat. Tego rodzaju rozwiązanie proponowane było już przy projektach bazujących na wentylacji hybrydowej, gdzie jedynie w okresach, w których wentylacja naturalna nie mogła zapewnić odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego, włączana była wentylacja mieszająca. Problemem w tego typu układach były jednak zawsze czujniki odpowiedzialne za zbieranie sygnałów z pomieszczenia. Dotychczas były one zbyt skomplikowane i kosztowne, aby można było je instalować w każdym pomieszczeniu. Jednak w ostatnich latach doszło do znacznego rozwoju technologii, co spowodowało, że elementy te stały się nie tylko dokładne, ale i na tyle niedrogie, iż koszt instalacji wielu czujników nie jest większy od przyszłego zysku, wynikającego z oszczędności energii.

 

Wentylacja na żądanie

Wentylacja na żądanie jest rozwiązaniem umożliwiającym dostosowanie ilości dostarczanego powietrza, w tym powierza świeżego, do liczby użytkowników pomieszczeń i ich specyficznych wymagań. System ten, oprócz klasycznego układu wentylacji, składa się z układu automatyki, sterującego ilością dostarczanego powietrza. DCV należy do strategii zarządzania środowiskiem wewnętrznym w budynku, zatem układ ten powinien być połączony z systemem sterowania budynkiem. DCV jest optymalnym rozwiązaniem w pomieszczeniach, w których:

  • wymagane jest chłodzenie/ogrzewanie przez cały rok,
  • występuje duże wykorzystanie przestrzeni,
  • średnia liczba użytkowników w czasie jest niewielka, występują okresy znacznego użytkowania przestrzeni, np. budynki biurowe, sale wykładowe, kościoły, centra handlowe, kina, teatry, restauracje, kluby, szpitale, hotele itp.,
  • możliwe jest dostosowywanie automatyczne ilości dostarczanego świeżego powietrza,
  • istnieje już system wentylacji i klimatyzacji, który może być doposażony w układ sterowania,
  • stężenie dwutlenku węgla od użytkowników jest dominującym zanieczyszczeniem (np. laboratoria precyzyjne itp.),
  • jakość powietrza wewnętrznego jest na niskim poziomie, co wynika z niedostatecznej ilości doprowadzanego powietrza.

Ponieważ w DCV ilość powietrza świeżego i całkowitego dostarczanego do pomieszczeń zależy od zapotrzebowania, rozwiązanie to jest korzystne pod względem zużycia energii wykorzystanej w eksploatacji budynków. Jednocześnie zmiana ilości dostarczanego powietrza przekłada się na lepszą jakość powietrza wewnętrznego, więc rozwiązanie to może być również odbierane jako bardziej komfortowe dla użytkowników. W tabeli 1. zamieszczono wykaz pomieszczeń, w których zalecane jest zastosowanie systemu DVC.

 

Tabela 1. Rodzaje pomieszczeń, dla których system DCV jest: A – rekomendowany, B – dopuszczalny, C – nierekomendowany) [8]

Opis

Ocena

pomieszczenia komercyjne

sklepy

A

jadalnie

B

pomieszczenia ochrony

C

pralnie

pomieszczenia prania

C

magazyny

B

obiekty edukacyjne

sale zajęć

A

laboratoria

B

biblioteki

A

jadalnie

C

sale wykładowe

A

gastronomia

stołówki, restauracje

B

kawiarnie

B

kuchnie

C

garaże, warsztaty samochodowe

C

usługi, sklepy

fryzjer, salon kosmetyczny

B

supermarket

B

przestrzenie sportowe, sale widowiskowe

A

pomieszczenia przemysłowe

C

pomieszczenia biurowe

A

pomieszczenia medyczne

poczekalnie

A

sale z pacjentami

B

sale operacyjne

C

hotele

sypialnie

B

lobby, hole

A

sale konferencyjne

A

teatr

A

 

O zaletach i wadach, zasadach projektowania, czujnikach w DCV można przeczytać w Polskim Instalatorze nr 07-08/2013.

Kup go

 

pi