envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa1Klimatyzacja w domach jednorodzinnych już od dawna nie kojarzy się z luksusem, a staje się standardem dla coraz większej liczby osób. Podstawową jej zaletą jest zapewnienie komfortu termicznego, który przekłada się na komfort życia mieszkańców budynku. Co ważne, pozytywny wpływ na mikroklimat w pomieszczeniach trwa znacznie dłużej niż tylko przez okres lata i intensywnych upałów — coraz chętniej klimatyzacja wykorzystywana jest również jako urządzenie grzewcze.

Odpowiedni mikroklimat
Latem najlepiej czujemy się w pomieszczeniach o temperaturze 23-25 stopni Celsjusza i przy wilgotności rzędu 40-60%. Wówczas odczuwamy komfort cieplny i nie pocimy się. Klimatyzator to najprostszy sposób na zapewnienie takich optymalnych warunków temperaturowo-wilgotnościowych. Odpowiednia temperatura pomieszczeń niezbędna jest do pracy i wypoczynku. Może też być ratunkiem dla osób zmagających się z chorobami kardiologicznymi, problemami z układem oddechowym oraz dla osób starszych. Warto jednak pamiętać, że zależnie od osoby, jej aktywności fizycznej czy pory dnia warunki komfortu mogą być nieco odmienne.

2Każdemu według potrzeb
System multi-split Vitoclima 300-S od Viessmann opracowany został z myślą o kompleksowym podejściu do domowej klimatyzacji. Składa się z serii jednostek zewnętrznych umożliwiających podłączenie do każdej nawet do 5 jednostek wewnętrznych. Dzięki temu każde pomieszczenie może być schładzane niezależnie – według potrzeb mieszkańców. System multi-Split oferuje jednostki zewnętrzne w popularnym przedziale mocy chłodniczej od 5,2 do 12,0 kW do współpracy z klimatyzatorami ściennymi i sufitowymi.

Do chłodzenia i dogrzewania
Co ważne, pozytywny wpływ klimatyzacji na mikroklimat w pomieszczeniach trwa znacznie dłużej niż tylko przez okres lata i intensywnych upałów — coraz chętniej klimatyzacja wykorzystywana jest również jako urządzenie grzewcze. Klimatyzator typu multi-split może być również przydatny w okresie przejściowym do dogrzewania pomieszczeń, gdy temperatura zewnętrzna waha się w przedziale od 0 do 15°C i nie pracuje jeszcze centralne ogrzewanie budynku. Olbrzymią jej zaletą jest również szybkie działanie – w kilka minut można podwyższyć temperaturę w pomieszczeniu np. po kąpieli lub po powrocie z pracy do domu.

Najwyższy komfort użytkowy
W systemie klimatyzacji multi-split wszystkie jednostki, wpięte w jeden system, mogą być indywidualnie sterowane – a więc w każdym pomieszczeniu można dobrać temperaturę do potrzeb przebywającego w nim mieszkańca domu. Takie rozwiązanie jest oszczędne energetycznie i pozwala racjonalnie wykorzystywać energię w całym obiekcie. Dodatkowo, nowoczesne systemy multi-split są wyposażone w szereg czujników wykrywających poziom temperatury powietrza.

W systemie klimatyzacji Vitoclima 300-S od Viessmann czujnik temperatury wbudowano dodatkowo w pilot zdalnego sterowania. Umożliwia to jej odczyt w najbliższym otoczeniu pilota, który przesyła tę informację do jednostki wewnętrznej. Na jej podstawie klimatyzator rozpoczyna pracę w trybie odpowiednim dla odczytanej temperatury. Funkcja inteligentnej kontroli temperatury „I Feel”, ze względu na dokładne dopasowanie temperatury do otoczenia, znacznie zwiększa komfort użytkowania klimatyzacji i zapewnia oszczędność energii.


 

pi