envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











47W artykule chciałbym przybliżyć problem zanieczyszczeń w instalacjach centralnego ogrzewania. Ze skutkami błędów i zaniedbań w tym zakresie spotykamy się właściwie na co dzień. Dlatego warto poznać najnowsze rozwiązania techniczne, które trwale eliminują ten problem. Przez wzgląd na potrzeby nowoczesnych instalacji grzewczych ich stosowanie jest koniecznością.

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnej najczęściej pochodzą z:

  • wody wykorzystywanej do napełniania instalacji;
  • elementów zamontowanych w instalacji;
  • korozji elektrochemicznej;
  • utleniania powierzchni metalowej, którego przyczyną jest powietrze znajdujące się w instalacji.

46

48

Zanieczyszczenia te generują całą masę problemów (patrz ramka poniżej), dlatego też instalacje c.o. należy odpowiednio zabezpieczać. Chodzi oczywiście o to, by ochrona instalacji była zgodna z aktualną wiedzą techniczną, ponieważ trudno nie zauważyć, że w ostatnich latach technika w tym zakresie bardzo się rozwinęła, podobnie jak w obszarze armatury regulacyjnej.

Filtry siatkowe – popularne rozwiązanie
Obecnie powszechnie stosowanym rozwiązaniem zabezpieczającym instalacje centralnego ogrzewania przed zanieczyszczeniami są filtry siatkowe (rys. 1). Ich głównym elementem jest komora, w której znajduje się metalowa siatka. Średnica oczek tej siatki jest podstawowym parametrem charakteryzującym filtr i bywa też określana jako pojemność filtracyjna. Wskazuje ona wielkość cząstek, które mogą być przechwycone przez filtr.
Podczas pierwszego uruchomienia instalacji filtr przechwytuje znajdujące się w wodzie grzewczej cząsteczki o średnicy większej niż średnica oczka siatki. Głównym ograniczeniem tych urządzeń jest jednak to, że nie są w stanie usuwać zanieczyszczeń o średnicy mniejszej niż średnica oczka siatki (najczęściej jest to wartość 0,4-0,5 mm, 400-500 μm), czyli nie eliminują w sposób dostateczny cząsteczek piasku, rdzy i cząstek magnetycznych (rys. 2). Dodatkowo, zanieczyszczenia gromadzące się na siatce, powodują zwiększenie strat ciśnienia generowanych przez filtr, dlatego też filtr musi być okresowo czyszczony.

Do instalacji o wysokiej sprawności – separatory
W nowoczesnych instalacjach grzewczych o wysokiej sprawności tradycyjne filtry siatkowe nie są w stanie zapewnić pełnej ochrony elementów w nich zamontowanych. Z tego powodu, aby zagwarantować długą, bezawaryjną pracę systemu, najlepszym wyborem jest zastosowanie w miejsce filtrów – separatorów zanieczyszczeń wyposażonych w elementy magnetyczne. Urządzenia te umożliwiają usuwanie zanieczyszczeń w trakcie pracy instalacji.
Separatory mogą być wykonane z mosiądzu z przyłączami gwintowanymi lub ze stali z powłoką epoksydową i z przyłączami kołnierzowymi, jak również z technopolimeru (rys. 3). Zasada działania tych urządzeń opiera się na połączeniu kilku zjawisk fizycznych (rys. 4):

  • zmniejszają one prędkość przepływu medium, co sprzyja grawitacyjnemu opadaniu zanieczyszczeń w komorze gromadzenia;
  • ich wewnętrzny element powoduje wytrącanie z przepływającego medium zanieczyszczeń, które opadają do komory zlokalizowanej w dolnej części urządzenia.
    Separatory pozwalają usuwać zanieczyszczenia już od średnicy zaledwie 5 μm. ! 

49
50
41Separator zanieczyszczeń powinien być zainstalowany na przewodzie powrotnym, przed kotłem. Pozwala to na separację zanieczyszczeń przy pierwszym uruchomieniu, zanim dotrą one do kotła. Urządzenia tego typu należy montować w pozycji pionowej i najlepiej po stronie ssącej pompy.

Komora gromadzenia zanieczyszczeń wyposażona jest w zawór spustowy. Zawór ten może być użyty do usunięcia zanieczyszczeń zgromadzonych w komorze nawet w czasie normalnej pracy instalacji.
Separatory mogą być dodatkowo wyposażone w specjalnie ukształtowaną izolację, która minimalizuje starty energii w instalacji, jak również zapobiega skropleniu pary wodnej na powierzchni urządzenia, co ma szczególne znaczenie w przypadku instalacji chłodniczych. W sprzedaży dostępne są wersje do montażu na rurociągach pionowych i poziomych. Kierunek przepływu nie ma wpływu na prawidłową pracę urządzenia.

Przewagi separatorów zanieczyszczeń nad tradycyjnymi filtrami siatkowymi są niepodważalne. Projektując, wykonując i użytkując wysokosprawne instalacje grzewcze nie można pominąć tych elementów.

51
52Najnowsze rozwiązania

Najnowszym rozwiązaniem w zakresie separacji zanieczyszczeń opracowanym przez firmę Caleffi jest separator DirtmagSlim, uhonorowany nagrodą Złotego Instalatora za 2016 r. Dzięki kompaktowym rozmiarom, można go montować na rurociągach poziomych bezpośrednio pod kotłami wiszącymi, gdzie nie ma możliwości montażu tradycyjnego separatora (rys. 6).
Separator zanieczyszczeń DirtmagSlim usuwa i gromadzi zanieczyszczenia obecne w instalacji dzięki deflektorowi zamontowanemu na zasilaniu urządzenia. Element ten powoduje turbulencje przepływającego czynnika, co wspomaga transfer zanieczyszczeń do komory, gdzie są one wychwytywane i gromadzone. Dzięki takiej budowie urządzenie charakteryzuje się małymi oporami przepływu. Dodatkowo jest ono wyposażone w pierścień magnetyczny, który pozwala na usuwanie zanieczyszczeń ferromagnetycznych.
Przewagi separatorów zanieczyszczeń nad tradycyjnymi filtrami siatkowymi są niepodważalne. Projektując, wykonując i użytkując wysokosprawne instalacje grzewcze nie można pominąć tych elementów, a w ofercie firmy Caleffi znajdziemy separatory spełniające najwyższe wymagania stawiane urządzeniom tego typu. 

Literatura: [1] Materiały firmy Caleffi


Autor: Przemysła Dutka,
doradca techniczny firmy Caleffi


 

pi