Drukuj
Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

Pracownik odpowiada za powierzone mu mienie należące do pracodawcy, a pracodawca jest zobowiązany do właściwego  doboru pracowników na określone stanowiskaW ustaleniu zakresu odpowiedzialności pracowników, zarówno etatowych, jak i tych na umowach cywilno-prawnych, za powierzone przez pracodawcę mienie pomocne są odpowiednio Kodeks pracy i Kodeks cywilny. I choć – inaczej niż tradycyjnie – w przypadku szkody domniemuje się winę pracowników, a nie niewinność, istnieje szereg sytuacji ograniczających ich odpowiedzialność.


W świetle art. 124 Kodeksu pracy pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w mieniu pracodawcy, które zostało mu powierzone z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się. W szczególności dotyczy to następującego mienia:

Koniecznym elementem odpowiedzialności pracownika jest wina, którą się domniemuje, odmiennie niż przy podstawowych zasadach odpowiedzialności za mienie. Zgodnie z art. 114 i n. Kodeksu pracy na pracodawcy nie spoczywa bowiem ciężar udowodnienia pracownikowi winy w spowodowaniu szkody. Musi on jednak wykazać:

Pracownik, aby uwolnić się od odpowiedzialności za szkodę, musi udowodnić, że powstała ona w całości lub w części z przyczyn od niego niezależnych (art. 124 § 3 Kodeksu pracy). 

W myśl wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 1998 r. (I PKN 564/97) oraz zgodnie z art. 18 Kodeksu pracy, niedopuszczalne jest, aby w drodze umowy modyfikować na niekorzyść pracownika zasadę, że to pracodawca obowiązany jest udowodnić wyrządzenie przez pracownika szkody w powierzonym mieniu i jej wysokość. Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na podstawie których powstaje stosunek pracy, nie mogą być bowiem mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy.


Jak wspomniałem odpowiedzialność pracownika sięga pełnej wysokości szkody, przez co należy rozumieć rzeczywistą stratę oraz związane z nią utracone korzyści. Warto jednak pamiętać, że niezbędnym warunkiem pełnej odpowiedzialności za szkodę jest udowodnienie przez pracodawcę prawidłowego powierzenia sprzętu pracownikowi oraz faktu nierozliczenia się z niego.

Umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej - do ściągnięcia w pliku .doc

Umowa o odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie - do ściągnięcia w pliku .doc

Protokół zdawczo-odbiorczy - do ściągnięcia w pliku .doc

Pozew o zapłatę odszkodowania za szkodę powstałą w mieniu powierzonym pracownikowi - do ściągnięcia w pliku .doc

Przemysław Gogojewicz
Fot. Instalatorstwo Sanitarne i Ogrzewania Krzysztof Gajek

Jaka jest odpowiedzialność pracowników na umowach cywilno-prawnych oraz kiedy odpowiada za szkody pracodawca - czytaj w PI 10/14