envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Rynek oprogramowania dla branż instalacyjnych przez długie lata oparty był głównie na programach obliczeniowych, praktycznie stanowiących rozbudowany kalkulator. Z czasem zaczęto wprowadzać proste programy rysunkowe oparte na formacie DWG. Tymczasem na rynku architektonicznym istniało już wiele produktów, które korzystały z najnowszych technologii modelowania informacji o budynku BIM. Firma ArCADiasoft zaczęła pracę nad systemem BIM już w 2005 roku. Najpierw powstał moduł architektoniczny, a następnie w kolejne moduły wspomagające prace projektowe.

 

alt

mgr inż. Katarzyna Rusek, analityk oprogramowania CAD/CAE, dział rozwoju oprogramowania ArCADiasoft

Wspólnie z zespołem rozwoju oprogramowania, w którym mam przyjemność pracować, rozwijamy system ArCADia, który łączy już niemal wszystkie branże budowlane, a naszym celem jest umożliwienie stworzenia za jego pomocą pełnego modelu budynku. Należy dodać, że działający w technologii BIM system umożliwia wprowadzanie kompletnej instalacji na rzucie budynku, wykonanie niezbędnych do prawidłowego zaprojektowania instalacji obliczeń oraz tworzenie odpowiednich zestawień. Projekt staje się bazą danych połączonych elementów, które mają informacje nie tylko o swoim położeniu w budynku, ale także o zależnościach pomiędzy nimi.

Z doświadczenia, jakie wynoszę ze współpracy z inżynierami pracującymi z programem ArCADia, a także innymi osobami wykorzystującymi BIM wiem, że początkowo poruszanie się w systemie sprawia pewne trudności – nie tyle związane z obsługą programu, co ze zmianą podejścia do procesu tworzenia budynku. BIM podnosi wymagania wobec projektanta, ponieważ ma on teraz możliwość już na etapie projektu stworzyć realistyczny model instalacji w budynku, symulować wiele rozwiązań i przeprowadzić ich analizę. System ArCADia bardzo ułatwia komunikację międzybranżową, zwiększa czytelność projektu oraz obniża koszty wykonawcze budynku. Automatyczne wyznaczenie kolizji na wszystkich widokach sprawia, że ich zlokalizowanie i usunięcie jest proste. Program wyznacza również przejścia przez stropy i ściany widoczne na rysunkach aksonometrii i rozwinięciach instalacji.

Chciałabym tu zwrócić uwagę na kolejną korzyść – automatyczne tworzenie rysunków dodatkowych (aksonometria, izometria, rozwinięcie, przekrój, profil) potrzebnych do sporządzenia dokumentacji projektowej, wykazów elementów oraz zestawień materiałów. Skraca to znacznie czas tworzenia dokumentacji. Na przykład w przeciętnym budynku wielorodzinnym utworzenie zestawienia materiałów wraz z kształtkami dla instalacji wodociągowej trwa w systemie ArCADia zaledwie kilka sekund.

alt


Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że każda modyfikacja instalacji wprowadzona (np. na rzucie) jest automatycznie uwzględniana na wszystkich pozostałych rysunkach (np. aksonometria), widokach (3D) oraz zestawieniach. W modułach instalacyjnych w systemie ArCADia raporty obliczeniowe oraz zestawienia materiałów można eksportować np. do programów Word (.rtf ), Excel (.csv) czy Ceninwest.

Obliczenia instalacji w modułach ArCADii są przeprowadzane w oparciu o Polskie Normy i rozporządzenia. Fakt ten jest godny podkreślenia, gdyż większość konkurencyjnych programów powstaje zagranicą i wykonane w nich obliczenia należy dostosować do polskich przepisów. Obecnie, kiedy rynek budowlany powoli podnosi się z kryzysu, dużą zaletą oprogramowania ArCADia jest cena – kilkukrotnie niższa od konkurencyjnego. Użytkownik po zakupie programu ma także dostęp do bezpłatnej pomocy technicznej.

alt


Program, o którym warto powiedzieć, to współpracująca z systemem ArCADia aplikacja ArCADia -TERMO 5. Eksport pomiędzy programami pozwala na szybkie i proste przesłanie danych modelu budynku z programu ArCADia- -ARCHITEKTURA do programu ArCADia-TERMO, co automatyzuje i znacznie przyspiesza prace związane z obliczeniami cieplnymi budynku. Jest to obecnie najczęściej kupowany i, w mojej ocenie, najlepszy program służący do sporządzania m.in. projektowanej charakterystyki czy audytów energetycznych.

Technologia BIM stanie się wkrótce nieodłącznym i nieodzownym elementem w pracy projektanta instalacji. Już teraz można zauważyć, że małe biura projektowe mają trudności w pozyskaniu zleceń od firm zajmujących się obsługą wysokobudżetowych inwestycji właśnie z powodu braku odpowiedniego oprogramowania, a co za tym idzie braku możliwości spełnienia wymogów stawianych przy realizacji danego przedsięwzięcia.

 Dla branży instalacji sanitarnych powstały już takie programy, jak:

  • ArCADia-INSTALACJE GAZOWE,
  • ArCADia-INSTALACJE GAZOWE ZEWNĘTRZNE,
  • ArCADia-INSTALACJE WODOCIĄGOWE,
  • ArCADia-INSTALACJE KANALIZACYJNE,
  • ArCADia-SIECI KANALIZACYJNE (wraz z przyłączami).


Sukcesywnie wprowadzane są kolejne aktualizacje programów, uwzględniające między innymi sugestie użytkowników oprogramowania. Za kilka miesięcy powinniśmy spodziewać się kolejnych modułów ArCADii, takich jak:

  • ArCADia-INSTALACJE GRZEWCZE,
  • ArCADia-SIECI WODOCIĄGOWE.

alt
INTERsoft sp. z o.o.
90-057 Łódź, ul. Sienkiewicza 85/87 (6 piętro)
tel. 42 689 11 11, faks 42 689 11 00
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.intersoft.pl

 


 

pi