envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 WarszawaW artykule przedstawiamy porównanie kamer termowizyjnych znajdujących się w różnych przedziałach cenowych pod kątem ich wykorzystania. Czy warto wydać fortunę na drogi sprzęt? A może skorzystać z usług firm zewnętrznych? 


Dzisiaj tylko trzej producenci: Flir, Fluke i Testo oferują łącznie ponad 40 modeli kamer termowizyjnych. Oprócz tych największych na rynku istnieją też inni producenci, którzy oferują wiele modeli kamer. Z jednej strony tak szeroki wachlarz urządzeń może nam pomóc w doborze optymalnego sprzętu, z drugiej strony – mnogość modeli powoduje, że kupujący jest mocno zagubiony w gąszczu ich parametrów i funkcji. Nawet dystrybutorzy nie zawsze są w stanie opisać różnice pomiędzy oferowanymi modelami. Zakres cenowy kamer jest bardzo szeroki – od 5 do 200 tys. zł dla kamer o rozdzielczości do 640 x 480.

Testy kamer termowizyjnych

Do testów wybrałem cztery modele kamer termowizyjnych różnych producentów i w różnych cenach (podaję orientacyjne ceny brutto kamer bez dodatkowych akcesoriów). Są to:

 

  • NEC Thermo Gear G30 – cena 14 tys. zł,
  • Fluke TIR2 – cena ok. 30 tys. zł, obecnie nie jest produkowana, ale dostępna na rynku wtórnym,
  • Flir T425 – cena 65 tys. zł,
  • Flir P660 – cena 140 tys. zł.Porównamy zdjęcia zrobione każdą z nich.

 

Maciej Surówka

O testach kamer termowizyjnych można przeczytać w PI 2/2014

 


 

pi