Drukuj
Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

Jerzy Zamkiewicz

 

Zastosowanie regulatorów lub reduktorów ciśnienia pozwala osiągnąć wymierne korzyści eksploatacyjne, zaoszczędzić wodę oraz spełnić wymagania ochrony przed nadmiernym wzrostem ciśnienia na przyłączu wodociągowym. Zadaniem tych pierwszych jest utrzymanie na wyjściu stałej wartości ciśnienia przy zmiennym ciśnieniu na zasilaniu, natomiast drugie przenoszą te zmiany na stronę instalacji, redukując jedynie ciśnienie o stałą nastawioną sprężyną wartość.

Zainstalowanie regulatorów ciśnienia, opisanych w pierwszej części artykułu ( „Polski instalator” 4/2013), oraz reduktorów polecam również w wewnętrznych połączeniach wodociągowych, od pionów do punktów czerpalnych w mieszkaniu. Zapewnią one jednakowe ciśnienie wody na poszczególnych kondygnacjach budynku. Podobnie, jak w przypadku regulatorów, tak i przy montażu reduktora, trzeba pamiętać, aby ciśnienie na wyjściu z reduktora dostosować do wymaganych parametrów zainstalowanych w lokalu urządzeń. Na wysokość ciśnienia wymaganego dla instalacji wodociągowej składają się trzy podstawowe wielkości:

 

2013-05-44-1 1. Membranowy reduktor ciśnienia

 

  • wymagane w warunkach technicznych ciśnienie wody przed baterią czerpalną,
  • suma strat ciśnienia w instalacji, rozumiana jako suma strat liniowych i miejscowych w sieci rozprowadzającej wodę, oraz suma strat miejscowych w obrębie elementów armatury i złączek,
  • geometryczna wysokość położenia baterii czerpalnej.
  •  

    Dobór reduktorów

    Reduktory ciśnienia powinno się stosować zawsze wtedy, gdy:

    Dobierając to urządzenie, należy brać pod uwagę maksymalny przepływ w miejscu montażu – zasady doboru są zawarte w normie PN-EN 1567. Istotne jest, aby średnica reduktora nie była dobierana do przekroju rurociągu, bo może to prowadzić do przewymiarowania urządzenia. Mały przepływ wody spowoduje wtedy, że reduktor będzie pracować w zakresie zamknięcia, co z kolei może wywołać spore wahania ciśnienia. Jeżeli jednak przepływ maksymalny jest zbyt duży lub koszt zainstalowania pojedynczego reduktora jest za wysoki, możliwe jest zainstalowanie dwóch reduktorów połączonych równolegle.

     

    Nastawy, zakres temperatury i oznaczenia

    Wyszczególnia się dwie odmiany zaworów redukcyjnych: