envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement8Wykonując zewnętrzne punkty poboru wody w budynkach nowych i modernizowanych, warto stosować specjalne zawory czerpalne odporne na działanie surowych warunków atmosferycznych. Ujemne temperatury i zmieniająca się w lód woda mogą spowodować uszkodzenie armatury lub nawet rozsadzenie instalacji. Takiego ryzyka można uniknąć, stosując innowacyjny, mrozoodporny zawór SCHELL POLAR II, który działa bezawaryjnie nawet w okresie zimowym. Co więcej: opcja zamykania zaworu na klucz umożliwia jego zabezpieczenie także przed nieuprawnionym użytkowaniem, np. w miejscach ogólnie dostępnych czy w budynkach użytkowanych tylko sezonowo.

Armat9ura czerpalna montowana na zewnątrz jest wystawiona na działanie warunków zewnętrznych oraz ujemne temperatury, dlatego niezbędne jest jej dokładne odwodnienie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Zamarzająca woda zwiększa swoją objętość, często doprowadzając w przypadku standardowych rozwiązań do zniszczenia mechanizmu zaworu. Są jednak sposoby, aby nie tylko uprościć czynności związane z zabezpieczeniem instalacji, ale również zapewnić bezawaryjne działanie armatury przez cały rok.

! Najlepszym sposobem na uniknięcie czasochłonnego, ręcznego zamykania dopływu wody jest montaż mrozoodpornej armatury SCHELL POLAR II. Dzięki starannie przemyślanej konstrukcji pełne odwodnienie zaworu następuje w momencie zakręcenia pokrętła umieszczonego na jego korpusie.

Zewnętrzna armatura SCHELL POLAR II jest dostarczana ponadto z ergonomicznym pokrętłem „Comfort” i kluczem nasadowym. Możliwe jest zamknięcie zaworu na klucz, co pozwala zabezpieczyć go przed nieuprawnionym użytkowaniem, np. w miejscach publicznych, ogólnie dostępnych, czy w budynkach użytkowanych tylko sezonowo.

Rozwiązanie z automatycznym odwodnieniem11
W odróżnieniu od standardowej armatury czerpalnej, innowacyjny zawór SCHELL POLAR II zamyka się na końcu obudowy. Dzięki temu jego korpus pozostaje wypełniony wodą tylko do granicy ogrzewanego pomieszczenia. Natomiast część zaworu, która znajduje się w ścianie i na zewnątrz pomieszczenia, jest automatycznie odwadniana w momencie zamknięcia armatury.
Dopływ wody można trwale odciąć za pomocą pokrętła lub przekręcając głowicę przy użyciu znajdującego się w komplecie klucza. Drugie z rozwiązań jest szczególnie użyteczne w przypadku obiektów użytkowanych sezonowo, jak np. domki letniskowe. Aby uniemożliwić jakąkolwiek manipulację przy zaworze przez osoby niepowołane, można zdemontować pokrętło.

! Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości stopów mosiądzu zawór SCHELL POLAR II jest bardzo trwałym rozwiązaniem, a jego wysoką szczelność gwarantują wytrzymałe uszczelnienia typu O-ring stosowane zamiast tradycyjnych płaskich uszczelek.

Łatwy montaż w nowych budynkach z SCHELL POLAR II Set
Zestaw SCHELL POLAR II Set został zaprojektowany jako rozwiązanie prefabrykowane – z myślą o szybkiej i łatwej instalacji mrozoodpornego zaworu w budynkach w stanie surowym, bez względu na grubość ściany i materiał, z jakiego ściana została wzniesiona.
Oto krótka charakterystyka tego rozwiązania:12

  • zestaw jest przystosowany do montażu w standardowej ścianie o grubości od 200 do 500 mm;
  • mechanizm zaworu znajduje się w mosiężnym korpusie, który umieszcza się w odpowiednio przygotowanym przepuście w murze z zalecanym spadkiem wynoszącym 1º;
  • po wykończeniu elewacji budynku przepust jest przycinany i powstaje przyłącze armatury;
  • ostatnim krokiem montażowym jest instalacja armatury czerpalnej i rozety nakładanej na zewnętrzny mechanizm zaworu.

Doskonałe rozwiązanie modernizacyjne
Mrozoodporna armatura POLAR II jest dostępna również w specjalnym zestawie montażowym do użycia w już istniejącej instalacji wodnej. Parametry tego rozwiązania są następujące:

  • podłączenie armatury przeprowadzane jest wtedy poprzez przyłącze gwintowane G½ lub rurę miedzianą o średnicy 15 mm;
  • głębokość zabudowy armatury wynosi do 480 mm;
  • ściana, w której ma być instalowany SCHELL POLAR II, musi mieć grubość minimalnie 200 mm, a maksymalnie – 500 mm.

W wersji montażowej przeznaczonej do instalacji w remontowanych budynkach, wymiary zaworu można również bez wysiłku dopasować do grubości ściany. Do zestawu jest dołączane specjalne narzędzie, które umożliwia jego przycinanie do pożądanej długości. Od wewnętrznej strony budynku należy natomiast zapewnić tylko przyłącze wodne do podłączenia armatury.1312a


 

pi