envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

ok PI baner PI 30 lat

Advertisement


129Znalezienie odpowiedniego systemu kanalizacyjnego do wysokich budynków często jest nie lada wyzwaniem. Oczekuje się bowiem, że będzie on sprawnie i bezpiecznie odprowadzać ogromne ilości wody i ścieków na znaczną odległość, a jednocześnie – nie zajmie zbyt wiele cennej przestrzeni w budynku. Naukowcy z firmy Geberit, w drodze wieloletnich badań oraz udoskonalania wcześniej opatentowanych rozwiązań, opracowali jednak technologię, która idealnie wpisuje się w te założenia.

Geberit SuperTube to hydraulicznie zoptymalizowany system kanalizacyjny do wysokościowców zapewniający istotną oszczędność miejsca. Technologia ta pozwala nie tylko znacznie ograniczyć „stratę” powierzchni mieszkalnej czy użytkowej w budynku wysokim (w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami), ale też gwarantuje proste i szybkie zaprojektowanie systemu kanalizacyjnego oraz jego szybką instalację. W przypadku tego typu inwestycji są to bardzo ważne atuty zarówno dla inwestorów, jak i projektantów czy wykonawców.

Porównując Geberit SuperTube z rozwiązaniem konwencjonalnym (rys. 1), warto zwrócić uwagę na następujące cechy:

 • maksymalną przepustowość pionu 12 l/s przy wykorzystaniu rur o stałej średnicy d110 (konwencjonalny pion kanalizacyjny osiąga przepustowość 12,4 l/s przy średnicy d160);
 • brak konieczności prowadzenia dodatkowych rur wentylacyjnych (w rozwiązaniach konwencjonalnych niezbędne, np. wentylacja o średnicy d90 dla pionu d160);
 • rurociągi poziome mogą być prowadzone bez spadków na odcinku aż do 6 m (w kanalizacji konwencjonalnej wymagany jest spadek).

Możliwość rezygnacji z dodatkowej rury wentylacyjnej zmniejsza zapotrzebowanie na miejsce zarówno w szachcie instalacyjnym, jak i w przypadku odcinka poziomego odsadzki oraz przy kolektorze u podstawy pionu. Z kolei brak potrzeby wykonywania ze spadkiem odcinków poziomych odsadzki (o dł. do 6 m) umożliwia montaż sufitów podwieszanych znacznie bliżej stropu.

Jak działa system Geberit SuperTube?
Technologia Geberit SuperTube opiera się na doskonałej wzajemnej zależności i współpracy pomiędzy czterema elementami systemu. Trzy zmyślne kształtki, w połączeniu ze sprawdzoną rurą spustową Geberit PE o dużej przepustowości, tworzą innowacyjne rozwiązanie hydrauliczne. Elementy te są trwale zgrzewane, by zapewnić szczelne połączenie w dłuższej perspektywie.
Przyjrzyjmy się, co się dzieje z wodą, która przepływa przez charakterystyczne dla systemu kształtki:

 • kształtka PE Sovent d110 – zoptymalizowana geometria kształtki Geberit Sovent powoduje, że spływająca woda w pionie, w obrębie kształtki zostaje wprawiona w ruch obrotowy z taką siłą, że przylega mocno do ścianek przewodu pozostawiając wewnątrz wolną przestrzeń dla powietrza; dzięki temu możliwe jest zachowanie małej średnicy pionu przy dużej przepustowości dochodzącej do 12 l/s;
 • kolano PE BottomTurn – tu następuje zmiana kierunku przepływu wody oraz przejście przepływu pierścieniowego w pionie w przepływ laminarny na poziomym odcinku, ale bez zakłócania słupa powietrza; straty energii wody są przy tym znacznie mniejsze niż w konwencjonalnych rozwiązaniach i dlatego nie jest wymagany spadek na odcinku do 6 m długości;
 • kolano PE BackFlip – zakrzywione kolano przekształca laminarny przepływ wody z powrotem w ruch wirowy, który utrzymuje się w pionie kanalizacyjnym aż do wylotu.

Technologia zapewnia utrzymanie się ciągłego słupa powietrza wewnątrz strumieni przepływającej wody na całej wysokości pionu kanalizacyjnego: od najwyższego piętra do trójnika na kolektorze.130131Wypracowanie optymalnej technologii
Stworzenie przez naukowców firmy Geberit systemu kanalizacyjnego, który w wysokim budynku nie wymaga dodatkowej rury wentylacyjnej, stało się możliwe dzięki wcześniejszemu rozwiązaniu, czyli dzięki dobrze już znanej kształtce Geberit PE Sovent. Warto wspomnieć, że powstała ona w laboratorium badawczym firmy w Szwajcarii w 1959 r. Zanim produkt trafił ostatecznie na rynek w 1970 r., możliwości tego nowatorskiego rozwiązania (przepływ 8,7 l/s przez pion d110 mm) zostały zweryfikowane przez pracujące bez zakłóceń instalacje testowe na całym świecie.

W tra132kcie ciągłego procesu rozwoju produktu, kształtkę Geberit PE Sovent o średnicy d110 wprowadzono ponownie na rynek w wersji zoptymalizowanej pod kątem przepływu – 12 l/s przez pion d110 mm. Prawdziwą rewolucją jednak okazało się prowadzenie poziomych przewodów bez spadku. Taka możliwość pojawiła się wraz z opracowaniem i wprowadzeniem do asortymentu nowatorskich pod względem konstrukcji kolan Geberit PE BottomTurn i Geberit PE BackFlip. Wszystkie trzy kształtki weszły na rynek w postaci optymalnej kombinacji, znanej jako technologia SuperTube. Badania nad tą nową technologią były prowadzone niezwykle rzetelnie. W tym celu m.in. znacznie rozbudowano wieżę do badania przepływu ścieków, która jest częścią laboratorium badawczego Geberit od ponad 50 lat – aby umożliwić przeprowadzenie symulacji rzeczywistych warunków panujących w wysokich budynkach i utworzyć odsadzkę na odcinku o długości do 6 m. Pozytywne wyniki testów, jak również zmontowane instalacje wraz z kompleksową techniką pomiarową zostały po zakończeniu procesu badawczego udokumentowane i potwierdzone przez zewnętrzny, akredytowany ośrodek badawczy.

Kompleksowe wsparcie od Geberit
Warto dodać, że firma Geberit podnosi poprzeczkę nie tylko w zakresie techniki, ale także obsługi klientów. Niezależnie od tego, czy klienci szukają rozsądnej porady wstępnej, wsparcia przy planowaniu, pomocy w organizacji przetargu czy też wsparcia podczas budowy, firma deklaruje im pomoc. Wybierając technologię Geberit SuperTube, można zatem liczyć na:

 • wsparcie przy sprawdzaniu możliwych zastosowań tego systemu;133
 • skorzystanie z nowego narzędzia internetowego Geberit do planowania systemu SuperTube – narzędzie to prowadzi użytkownika krok po kroku przez proces projektowania pionów kanalizacyjnych, a uzyskane wyniki obliczeń można pobrać w formie pliku pdf;
 • dostarczenie danych BIM jako danych do Autodesk®, Revit® i CAD;
 • wsparcie podczas przygotowania oferty oraz przy opracowywaniu i zestawianiu materiałów,
 • szkolenie instalatorów na placu budowy oraz inspekcje przeprowadzane przez specjalistów Geberit,
 • wsparcie przy planowaniu zmian i ostateczną akceptację projektu.

 

pi