envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











98Przyłącza wodne i kanalizacyjne są jednym z najważniejszych i niezbędnych elementów infrastruktury każdego budynku. Bieżąca woda potrzebna jest już na etapie prac fundamentowych. Wszelkie sprawy formalne możemy załatwić razem z pozwoleniem na budowę domu, dołączając stosowne dokumenty do wniosku. Uzyskane pozwolenie umożliwi nam również budowę przyłączy.

Każdy kto podejmuje się budowy domu mieszkalnego, musi wiedzieć, że niezbędne jest podłączenie do budynku mieszkalnego odpowiednich mediów. Po pierwsze jest to prąd, bez niego w dzisiejszych czasach nie da się funkcjonować. Poza tym niezbędne jest podłączenie wody. I tutaj może to być albo wodociąg albo przyłącze od studni oraz niezbędne podłączenie do sieci kanalizacyjnej lub zbiornika bezodpływowego. Bo jakoś trzeba wodę dostarczyć i usuwać. Trzecie medium to gaz. Artykuł dotyczył będzie tylko przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych.

97Omówione zostaną najważniejsze kwestie związane z projektowaniem, uzyskaniem zgody na wykonanie oraz wykonywaniem przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Dobrze byłoby na początku przedstawić definicję przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego, aby można było wiedzieć, w jakim zakresie się konkretnie poruszamy. Z definicji będzie wynikało, w którym miejscu rozpoczyna
się każde z przyłączy, a którym kończy. Na tej podstawie będzie można także określić, jakie elementy wejdą w skład jednego i drugiego przyłącza, elementy te będą miały wpływ na koszt ich wykonania.
Przyłączem wodociągowym w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (jednolity tekst: Dz. U. z 2017 r., poz. 328) jest przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług na całej swojej długości.
Przyłączem kanalizacyjnym w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (jednolity tekst: Dz. U. z 2017 r., poz. 328) jest przewód łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną zakończoną studzienką w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, na odcinku od studzienki do sieci kanalizacyjnej.

Budowa przyłączy wodnych i kanalizacyjnych – formalności
Decydując się na przyłączenie domu jednorodzinnego lub każdego innego budynku użyteczności publicznej do miejskiej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, musimy spełnić szereg formalności, aby uzyskać wszelkie zgody i pozwolenia, a dopiero w następnym kroku rozpocząć budowę przyłącza. Dla przeciętnego Kowalskiego, który na co dzień nie ma styczności z zagadnieniami z branży wod-kan, przepisy mogą być zawiłe, czasem nawet trudne do zrozumienia. Ważne aby sprawdzić też czy są one najbardziej aktualne. Po decyzji o chęci wpięcia się w sieć, w pierwszej kolejności musimy udać się do lokalnego zakładu/spółki wodno-kanalizacyjnej, aby złożyć oficjalny wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci wod-kan planowanego obiektu budowlanego. W określonym ustawą terminie otrzymamy z tzw. „wodociągów" odpowiedź, na jakich warunkach i kiedy takowe przyłączenie jest możliwe do zrealizowania. Określone warunki przyłączenia zależą przede wszystkim od:

  • istnienia w drodze sąsiadującej z działką instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej – uzbrojenia terenu;
  • uwarunkowań terenowych – potrzebą dokonania modernizacji istniejącej sieci na potrzeby zwiększonej ilości odbiorców;
  • wielkości zapotrzebowania na wodę odbiorcy.

W Polsce funkcjonują trzy podstawowe dokumenty, które regulują sposób zasilania obiektu budowlanego w wodę i odprowadzenie ścieków oraz określają formalności, jakie należy dopełnić, budując dom, te akty prawne to:

  1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wraz z późniejszymi zmianami.
  3. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Zgodnie ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, inwestor ma trzy procedury, na podstawie których możne zrealizować budowę przyłączy wodnych i kanalizacyjnych:

  • na podstawie decyzji pozwolenia na budowę (możliwa opcja, możemy, ale nie musimy);
  • bez zgłoszenia robót budowlanych z pominięciem organów administracji publicznej;
  • na podstawie zgłoszenia robót budowlanych.99

Po decyzji o chęci wpięcia się w sieć, w pierwszej kolejności musimy udać się do lokalnego zakładu/spółki wodno-kanalizacyjnej, aby złożyć oficjalny wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci wod-kan planowanego obiektu budowlanego

100Wyżej przedstawione akty prawne w szczegółowy sposób przedstawiają, jakich formalności inwestor musi dopełnić, stosując jedną z powyższych procedur, aby budowa przyłącza była wykonana zgodnie z polskim prawem. Konieczne jest także wykonanie dokumentacji projektowej przez uprawnionego projektanta, każdy tego typu dokument powinien zawierać:

  • opis techniczny,
  • aktualne warunki techniczne,
  • określony stan prawny na trasie projektowanego uzbrojenia w tym stan prawny działki Inwestora,
  • niezbędne uzgodnienia z właścicielami działek, przez których działki przechodzi projektowane przyłącze,
  • mapę do celów projektowych z zaznaczoną kolorem trasą przyłącza wody lub kanalizacji,
  • rzut pomieszczenia z narysowanym i oznaczonym zespołem wodomierza lub rysunek studni wodomierzowej z lokalizacją podejścia wodomierzowego,
  • profil przyłącza wodociągowego lub kanalizacji sanitarnej,
  • inne rysunki wynikające z potrzeb wykonawstwa przyłącza,
  • rysunek studni rewizyjnej lub inspekcyjnej w przypadku budowy przyłącza kanalizacyjnego.

Po przejściu przez wymagane formalności i po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń można przystąpić do wybrania wykonawcy i budowy projektowanych przyłączy. W drugiej części artykułu omówione zostaną bardziej szczegółowo materiały i sposoby budowy przyłączy wodnych i kanalizacyjnych. Już dziś zapraszamy do lektury.

Autor: mgr inż. Artur Stadnik

 


 

pi