Drukuj
Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

22aSystemy instalacyjne do odprowadzania wód deszczowych są bardzo ważnym elementem wyposażenia technicznego większości budynków. Dla poprawnego doboru odwodnienia dachowego konieczne jest prawidłowe określenie parametrów, które opisują opad deszczu na danym obszarze oraz parametrów technicznych wszelkich elementów, które wchodzą w prawidłowo zaprojektowany i wykonany system odwodnieniowy. Tylko bardzo rzetelnie przeprowadzone obliczenia i analiza konkretnego przypadku zagwarantują, że system będzie pracował skutecznie i bezawaryjnie.

80W ostatnich latach w architekturze budowlanej zauważyć możemy znaczącą ilość budynków, które przykryte są dachem płaskim. Wprawdzie dachy takie dominują głównie w obiektach przemysłowych, handlowych czy magazynowych lecz ostatnio projektanci często wykorzystują ten element architektury w nowoczesnych budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych. Modne stało się korzystanie z dachu apartamentowca mieszkalnego jako tarasu widokowego, rekreacyjnego czy zielonego ogrodu. Z każdego jednak z obiektów po opadzie atmosferycznym należy usunąć wodę deszczową, gdyż zalegająca i niekontrolowana będzie szukać szczelin, a następnie rozpocznie się sączenie po elementach konstrukcyjnych budynku. Taka sytuacja będzie w przyszłości miała wpływ nie tylko na trwałość elewacji budynku, lecz także na trwałość fundamentów i ścian podziemnych, jednymi słowy na całą konstrukcję obiektu budowlanego.
81Odprowadzanie wody z dachu a także terenu, na jakim postawiony jest budynek, to jedna z najbardziej istotnych kwestii pod względem bezpieczeństwa i ochrony elewacji przed działaniem wilgoci. Sytuacja jest mało skomplikowana, gdy mamy dach spadzisty, gdyż najprostszym rozwiązaniem będzie montaż rynien zewnętrznych, co dość szybko pozwoli rozwiązać problem. Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda w przypadku obiektów z dachem tzw. „płaskim", gdzie samo założenie rynien nie zawsze jest możliwe, a przede wszystkim w wielu przypadkach nieskuteczne. 

82

Ciężko jest odprowadzić nadmiar wody z dachu, który nie ma skosów i woda grawitacyjnie nie spływa. Nawet bardzo dobrze wykonana hydroizolacja będzie nieskuteczna, gdy na dachu po każdym opadzie zalegać będzie duża ilość zgromadzonej wody. Woda opadowa dla takiego dachu jest największym wrogiem, gdyż oprócz ryzyka przeciekania istnieje jeszcze jedno niebezpieczeństwo: przy dużej nawałnicy w bardzo krótkim czasie można osiągnąć granicę bezpiecznego obciążenia dachu. Każdy kto planuje budowę obiektu z dachem płaskim powinien bezwzględnie pamiętać, aby już na etapie projektu w porozumieniu ze specjalistą wybrać najwłaściwszy system odwadniający, który zapewni wieloletnie użytkowanie bez przykrych konsekwencji.
83W związku z dość skomplikowanym i trudnym zadaniem, jakim jest odpowiedni wybór systemu odwodnienia, postaram się przybliżyć temat usuwania wody z dachów płaskich z wykorzystaniem wewnętrznych systemów grawitacyjnych (cz. 1.) i podciśnieniowych (cz. 2.). Scharakteryzowane zostaną elementy obu systemów, omówione ogólne zasady wymiarowania oraz zaprezentowane przykłady wpustów i instalacji dostępnych na polskim rynku.
Według literatury, dach uznawany i nazywany jest płaskim, jeśli kąt pochylenia połaci dachowych nie przekracza 10° (niektóre źródła podają nawet 15°) Najczęściej tego typu konstrukcja nie posiada okapu wystającego poza obrys obiektu, trudne lub czasem wręcz niemożliwy jest zatem montaż rynien wiszących na uchwytach, tak jak na dachach spadzistych.
Najbardziej skuteczną metodą odprowadzenia wody deszczowej z dachu płaskiego jest wykonanie tzw. systemów wewnętrznych. Ich podstawowym elementem są wpusty dachowe, umożliwiające zbieranie wody zarówno z pokrycia wierzchniego, jak i ze znajdującej się pod nim izolacji przeciwwodnej. Istnieją dwa sposoby odprowadzania wody z dachu płaskiego przy pomocy systemów wewnętrznych:

Podstawowe obliczenia hydrauliczne instalacji
(...)

Grawitacyjne odwodnienia dachów
(...)

Autor: mgr inż. Artur Stadnik


Jeśli chcesz przeczytać pełną treść artykułu zamów prenumeratę lub e-wydanie.