envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Rosoła 10a
02-786 Warszawa

PI www

stelaże instalacyjne3Powszechnie dziś stosowane w pomieszczeniach sanitarnych stelaże instalacyjne to rozwiązania przyjazne projektantom, instalatorom i użytkownikom. Ułatwiają projektowanie wyposażenia, montaż ceramiki sanitarnej i armatury, a także utrzymanie higieny. Mogą też pomóc w dostosowaniu pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych, co obecnie staje się coraz większym wyzwaniem. Przyjrzyjmy się, jakie z dostępnych na rynku rozwiązań mogą szczególnie zainteresować instalatorów.

Pierwsze stelaże instalacyjne pojawiły się w Polsce w latach 70. ubiegłego wieku, w jednym ze szczecińskich hoteli. Ponad dekadę wcześniej (52 lata temu) została wynaleziona pierwsza spłuczka podtynkowa. Dziś producenci podtynkowych systemów instalacyjnych wytwarzają je do misek ustępowych, umywalek, pisuarów, bidetów, ściennych zestawów odpływowych do natrysków czy do zlewozmywaków. Pozwalają one ukryć wszelkie elementy instalacji, a jednocześnie nie zajmują więcej miejsca niż rozwiązania klasyczne, np. spłuczki kompaktowe. Zwraca się uwagę na takie ich zalety, jak: szybkość i wygoda montażu przyborów, a także możliwość prefabrykacji kompletnych ścianek instalacyjnych złożonych z różnych przyborów, łatwy dostęp do przewodów lub wnętrza spłuczki w przypadku konieczności wymiany podzespołów lub usunięcia usterki, wyciszenie instalacji, odporność na wandalizm, a także długi okres gwarancji. W konstrukcjach tych coraz częściej uwzględniany jest też ogólny trend związany z koniecznością przystosowania pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym zakresie wyzwania są jednak ogromne. Starzenie się społeczeństw i wydłużanie przeciętnego czasu życia to kwestie, z którymi przyjdzie się zmierzyć zwłaszcza Europie Środkowo-Wschodniej. Według prognoz, do 2050 r. odsetek osób w wieku emerytalnym w skali światowej wzrośnie z 11% do 25%, natomiast w Europie z 27% do 51%! GUS szacuje, że w naszym kraju liczba osób w wieku emerytalnym wzrośnie do 2035 r. do co najmniej 9,6 mln, przy czym najwyższy przyrost przypadać będzie na lata 2015- -2020. Tymczasem w Polsce osoby starsze najczęściej żyją w lokalach niedostosowanych do ich potrzeb i możliwości (wielka płyta). Nie ma spójnego programu modernizacji tych mieszkań w celu przystosowania ich do sytuacji osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Kwestie finansowe oraz zbyt mały metraż często uniemożliwiają kompleksową adaptację lokalu, ale pomóc w codziennych czynnościach mogłyby detale, o czym warto pamiętać także montując stelaże.

Jaki rodzaj stelaża wybrać?

stelaże instalacyjne1
1. Stelaż Duofix Sigma 12 cm firmy Geberit
Podtynkowe stelaże instalacyjne można podzielić na dwie podstawowe grupy:
    do zabudowy ciężkiej (mokrej), zamurowywane w ścianie z cegły;
    do zabudowy lekkiej (suchej), z okładziną z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowowłókninowych.
Stelaże do zabudowy ciężkiej to konstrukcje z metalowej ramy przeznaczone do montażu do ścian masywnych, murowanych. Instalatorzy niechętnie podejmują się montażu tych stelaży, ponieważ wykonanie wnęki na spłuczkę czy jej zamurowanie jest bardzo pracochłonne. Atutem tego rozwiązania jest jednak cena – dużo niższa niż stelaży do zabudowy lekkiej. Osobom poszukującym solidnych i mało pracochłonnych rozwiązań można polecić prefabrykowaną instalację naścienną Kombifix firmy Geberit, przeznaczoną do montażu do ścian masywnych. Jest ona montowana na powierzchni ściany (nie trzeba naruszać jej konstrukcji) i zabudowywana płytami g-k. Zapewnia szybkie i łatwe wykonanie robót oraz cichą eksploatację. Na metalowej ramie montażowej Kombifix znajdują się zamocowane fabrycznie przyłącza armaturowe, śruby mocujące, elementy rur, a w przypadku WC także spłuczka podtynkowa. Ramę po prostu przykręca się śrubami z kołkami do ściany. Zostaje wystarczająco dużo miejsca na instalację dopływową i odpływową, którą można szybko i bezkolizyjnie przeprowadzić i podłączyć. Zamocowanie i podłączenie armatury oraz wszystkich elementów wyposażenia sanitarnego w tym systemie nie sprawia żadnych kłopotów. Szerokość wszystkich elementów wynosi 42 cm, co ułatwia projektowanie i montaż. Oszczędna w zużyciu wody spłuczka podtynkowa do zabudowy mokrej zabezpieczona jest izolacją przeciwdziałającą kondensacji pary wodnej. Wyposażona jest dodatkowo w pustą rurę do ewentualnego doprowadzenia wody do natrysku sedesowego (AquaClean). Naścienny WC mieści się bez problemu nawet pod niskim parapetem, a powstająca przy tym półeczka jest elementem, który można dowolnie kształtować. System Kombifix dobrze sprawdza się także przy szeregowym rozmieszczeniu umywalek, pisuarów i misek ustępowych w toaletach publicznych Jeśli chodzi o stelaże do zabudowy suchej, to ich podstawowym elementem konstrukcyjnym jest stalowa, spawana rama nośna wykonana ze specjalnych profili. Jej powierzchnia jest zabezpieczona powłoką antykorozyjną (zwykle emalią proszkową). Rama stanowi podstawę do zamocowania pozostałych elementów zestawu: zbiornika płuczącego, uchwytów do armatury, kolan odpływowych, trawersów do montażu uchwytów dla niepełnosprawnych itd. Konstrukcja ta jest tak zaprojektowana i wykonana, aby mogła przenosić duże obciążenia z przyborów sanitarnych, w szczególności z misek ustępowych czy bidetów (400 kg), umywalek (150 kg), pisuaru (50 kg). Wszystkie dodatkowe elementy stelaża, jak kolana odpływowe, uchwyty, również są tak skonstruowane, aby przejąć obciążenia zainstalowanego przyboru sanitarnego. Głębokość zabudowy stelaża zależy głównie od głębokości spłuczki, ale i od konstrukcji ramy. Wśród stelaży podtynkowych mamy też do wyboru:
    stelaże do zabudowy narożnej, które pozwalają na głębokie osadzenie ramy wraz ze spłuczką w narożniku ścian;
    stelaże do zabudowy niskiej, umożliwiające montaż np. pod blatem, parapetem lub pod skosami w mieszkaniach na poddaszu (o wysokości od ponad osiemdziesięciu do stu kilkudziesięciu cm);
•    stelaże do uchwytów dla niepełnosprawnych.
Takie uchwyty montuje się najczęściej przy miskach ustępowych. Wymagają one przykręcenia do ściany o dużej wytrzymałości lub do specjalnych trawersów, w które może być wyposażona spłuczka.

Zacznijmy od spłuczki

Szwajcarska firma Geberit, istniejąca od ponad 140 lat, ponad 100 lat temu wynalazła pierwszą na świecie spłuczkę – była ona wykonana z drewna i wyścielona wewnątrz blachą ołowianą. Ta konstrukcja działa do dziś. Pierwsze stelaże instalacyjne ze spłuczką, jakie pojawiły się w Polsce, również były firmy Geberit. Firma ma własne, atestowane laboratorium fizyki budowlanej. Zbiorniki spłukujące produkowane przez Gebert wyróżniają się unikatową konstrukcją. Produkuje się je przez rozdmuchiwanie rozgrzanego rękawa z tworzywa sztucznego (stosowany jest granulat najwyższej jakości PE–HD), co gwarantuje absolutną szczelność zbiornika – wraz z rurą odpływową tworzy on jeden spójny element bez połączeń, ma przy tym jednolite, grube ścianki. Takie rozwiązanie konstrukcyjne znacznie przyśpiesza czas montażu spłuczki Dodatkowo, bardzo duża sztywność zbiornika eliminuje konieczność stosowania elementów dystansowych między jego wewnętrznymi ścianami, co zapewnia łatwy dostęp do wnętrza zbiornika (szybkość prac). Charakterystycznym elementem spłuczki Gebert są też zawory napełniające Unifill, które pracują na zasadzie serwozaworu, co czyni je niewrażliwymi na drobne zanieczyszczenia mechaniczne obecne w przepływającej wodzie. Zawory te były testowane na stanowiskach laboratoryjnych na 15 mln cykli napełniających. Jakość zaworu to ważna kwestia, ponieważ we wszystkich spłuczkach właśnie ten element jest najbardziej newralgicznym miejscem – osadzają się na nim zanieczyszczenia, które powodują wyciek wody przez rurę przelewową do miski. Przed zainstalowaniem zaworu napełniającego w spłuczce, baterii czy zaworów kątowych w łazience należy zatem dokładnie przepłukać instalację w celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń zgromadzonych w przewodach, które mogłyby zatkać zawór napełniający lub perlatory. Wysoką niezawodnością cechują się również mechaniczne zawory spustowe stosowane przez Geberit. Zawór w systemie Twico (dwudzielne spłukiwanie 6/3 l; 4,5/3 l lub 4/2 l z możliwością stosowania systemu „spłukuj/stop” jest gwarancją oszczędności wody) wyposażony jest w bardzo trwałą uszczelkę gniazda wykonaną na bazie silikonu. Dodam, że alternatywą dla spłukiwania dwudzielnego może być spłukiwanie pneumatyczne, które jest znacznie bardziej wandaloodporne, jednak za najlepsze rozwiązanie należy uznać spłukiwanie elektroniczne. Kolejnym atutem spłuczek Geberit jest niski poziom hałasu – podczas napełniania zbiornika emitowane są dźwięki o natężeniu tylko 18 dB (A).

Wysoka trwałość i niezawodność spłuczki podtynkowej nabiera szczególnego znaczenia, gdy weźmie się pod uwagę, że większość konstrukcji jest trwale wmontowanych w ścianę. Najczęściej wątpliwości klientów i powody rezygnacji z systemu podtynkowego dotyczą właśnie możliwości ewentualnej naprawy spłuczki.

Byle nie elastyczne wężyki!
Instalacja wodociągowa doprowadzająca wodę do spłuczki podtynkowej powinna być wykonana ,,na sztywno”, to jest z rur z tworzywa sztucznego, miedzi lub stali nierdzewnej. Niedopuszczalne jest doprowadzanie wody do zbiornika za pomocą elastycznego wężyka gumowego w oplocie metalowym. Miałem okazję oglądać takie rozwiązanie, które działało niecałe 5 lat. Wężyk unosił się i opadał na rurze zaworu spustowego przy spuszczaniu wody i po 5 latach pękł, zalewając kilka mieszkań. Podczas wymiany przyłącza trzeba było zniszczyć obudowę spłuczki i wyremontować toaletę. Zaszokował mnie też pewien film na Youtube, w którym pewien instalator instruował, aby doprowadzać wodę do spłuczki podtynkowej za pomocą takich wężyków. Ciekawe, kto poniesie konsekwencje błędnego wykonania podejścia wodociągowego? Przeciętny użytkownik, który nie ma wiedzy, po kilku latach eksploatacji raczej nie będzie winił niefrasobliwego instalatora. Ucierpi marka producenta, nawet jeśli dostarczył najwyższej jakości, zawansowane technologicznie produkty.

Wygodny stelaż do spłuczki. Od 2008 r. firma Geberit produkuje nowy stelaż podtynkowy do lekkiej zabudowy o nazwie Duofix3, który zastąpił dotychczasowy stelaż Duofix. Większość udoskonaleń w nowym modelu dotyczy spłuczki podtynkowej, która jest obecnie pierwszą tego typu konstrukcją instalowaną bez użycia narzędzi, co znacząco przyczynia się do skrócenia czasu montażu. Stelaż ma regulowane nogi, które można wysunąć na żądaną wysokość, a ciężar elementu jest blokowany przez specjalne elementy samohamujące. Pozwala to na łatwe i szybkie ustawienie stelaża oraz jego wypoziomowanie. Stelaż umożliwia ustawienie kolana odpływowego aż w 12 pozycjach, a też wspornik z szybkim ustalaniem głębokości – bez dokręcania śrub. Aby ułatwić instalatorom wykonanie poprawnej regulacji, firma ujednoliciła kolorystykę elementów podlegających regulacji (kolor niebieski). W rodzinie Duofix pojawił się również stelaż wyposażony w najcieńszą na rynku spłuczkę podtynkową Sigma o głębokości zabudowy 8 cm, niezwykle przydatny w małych toaletach. Obecnie stelaże Geberit Duofix dostępne są w kilku wariantach dostosowanych do różnych sytuacji na budowie:
    stelaż Duofix ze spłuczką podtynkową Sigma grubości 12 cm, czyli najprostsza wersja;
    stelaże Duofix ze spłuczką Omega 12 cm, które pozwalają wykonać zabudowę o wysokości 82 lub 98 cm, z przyciskiem na górze lub z przodu. Dostępna jest również wersja o wysokości zabudowy 112 cm (przycisk montowany tylko od przodu);
•    stelaż Duofix ze spłuczką Sigma 8 cm.
Wszystkie te stelaże wymagają tylko czterech punktów mocowania do konstrukcji i przenoszą obciążenie przekraczające 400 kg. Spłuczki Sigma i Omega są uruchamiane najbardziej lubianymi przez architektów wnętrz przyciskami z linii Sigma i Omega. Sigma ma uniwersalne przyłącze do wody na górze, z boku przesunięte w lewo (odpowiednie do systemu MeplaFix).

stelaże instalacyjne2 stelaże instalacyjne3 stelaże instalacyjne4
2. Stelaż podtynkowy do zabudowy suchej Viega Eco Plus z płynną regulacją wysokości zawieszenia miski 3. Stelaż Eco Plus w wersji narożnej ze zbiornikiem o przekroju trójkątnym 4. Stelaż do zabudowy lekkiej Grohe Rapis SL z kanałem rewizyjnym AV 1

 Toalety dla niepełnosprawnych

Korzystanie z miski ustępowej jest najczęściej wykonywaną czynnością higieniczną przez człowieka. Jednak podstawowe czynności fizjologiczne w przypadku osób niepełnosprawnych i starszych urastają do rangi wielkiego problemu. Wiedzą o tym doskonale ci, którzy mieszkają z taką osobą. Aby skorzystać z miski ustępowej, należy na niej usiąść. Dla osób zdrowych jest to czynność normalna, niewymagająca wysiłku. Problem pojawia się w przypadku osób niepełnosprawnych, które czasem muszą korzystać z pomocy domowników. Jeśli mieszkają same, siadając lub wstając z przyboru sanitarnego najczęściej odpierają się laską lub przytrzymują tego, co znajduje się w pobliżu: umywalki, pralki, kosza na bieliznę, grzejnika lub stalowej rury doprowadzającej do niego wodę czy uchwytu na ręczniki. Większość tych elementów nie nadaje się do podpierania. Są mało stabilne, stwarzają ryzyko wypadku i awarii. Dlatego zalecany jest montaż specjalnych uchwytów dla niepełnosprawnych. Montaż tego typu konstrukcji do stelaża instalacyjnego ze spłuczką jest wręcz koniecznością.

Zdarza się, że zainstalowane akcesoria zamiast pomóc osobie niepełnosprawnej stanowią dodatkowe utrudnienie w poruszaniu się w toalecie (np. poręcze montowane do podłogi). Może to wynikać z nieznajomości oferty rynkowej oraz niewłaściwego dobrania konstrukcji i średnicy uchwytów do indywidualnych potrzeb użytkownika.

stelaże instalacyjne5
5. Grohe Fresh –umożliwia stosowanie środków czyszcząco-zapachowych w spłuczkach podtynkowych
Osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim musi przesiąść się na miskę ustępową w sposób swobodny. Jeśli miska znajduje się z jednej strony bezpośrednio przy ścianie, to uchwyt po przeciwnej stronie nie może być zainstalowany na stałe do podłogi, bo uniemożliwi to podjechanie wózkiem bezpośrednio do sedesu. Odległość miski w takim wypadku od ściany powinna być nie mniejsza niż 70 cm, co pozwoli na swobodne usytuowanie wózka wzdłuż miski. Warto też pamiętać, że obrót wózka inwalidzkiego wymaga 150 cm wolnej przestrzeni.

Dobór poręczy. Rodzaj konstrukcji trzeba dostosować do stopnia niepełnosprawności, potrzeb konkretnej osoby i warunków w pomieszczeniu – np. poręcze uchylne zaleca się w przypadku, gdy konieczny jest montaż więcej niż jednego uchwytu (dostęp do miski ustępowej). Warto pamiętać, że uchwyty wykonane z rur powinny mieć średnicę nie mniejszą niż 32 mm (standard europejski). Ponieważ większość usprawnień dla osób niepełnosprawnych jest instalowanych do wysokości 1 m, do tej wysokości ściany należy wzmocnić, jeśli nie są wykonane z odpowiednio wytrzymałych materiałów. Najczęściej, ze względu na małą powierzchnię toalet, montuje się wielofunkcyjne poręcze przyścienne, które mogą być ruchome lub stałe, poziome, pionowe lub też pionowo- -poziome (uchwyty kątowe/łamane). Te ostatnie są dużo bardziej funkcjonalne od uchwytów tzw. prostych. Warte uwagi są też np. poręcze karbowane, które zapobiegają ślizganiu się dłoni oraz zwiększają pewność uchwytu, a także poręcze pokryte specjalną powłoką (Lehnen). Wśród ciekawostek można wymienić uchwyty z elektroniką i dodatkowymi funkcjami. Na przykład w Japonii produkowane są uchwyty wyposażone w specjalne czujniki elektroniczne, które automatycznie – drogą internetową lub telefoniczną przesyłają dane o stanie zdrowia użytkownika do lekarza prowadzącego. Gdy podczas korzystania z miski ustępowej użytkownik opiera wewnętrzną stronę przedramienia na specjalnej poręczy, odczytywane są podstawowe parametry jego zdrowia. Po przesłaniu wyników lekarz może ewentualnie ustalić odpowiednie dawki leków i skomunikować się z pacjentem, np. przez wideokonferencję.

Gwarancja na spłuczki podtynkowe
Dokonując wyboru stelaża, warto zwracać uwagę przede wszystkim na jakość produktu, warunki gwarancji oraz dostępność przedstawicieli serwisowych na terenie kraju. Nie bez znaczenia jest też dostępność części zamiennych po zakończeniu produkcji danego modelu. Jedna z firm oferuje części zamienne przez 25 lat od zakończenia produkcji (Geberit). Inna zapewnia nowe części zamienne (nowe rozwiązania) do swoich spłuczek produkowanych wiele lat temu (Tece). Ich gabaryty i kształt będą pasować do starych konstrukcji. Analizując warunki gwarancji, należy zwrócić szczególną uwagę na to, co trzeba spełnić, aby uzyskać pełną gwarancję. Może to być np. montaż filtra do zanieczyszczeń mechanicznych na zasilaniu. Zauważmy też, że producenci najczęściej dają 10 lat gwarancji, ale tylko na ramę nośną, która praktycznie się nie psuje. Pozostałe elementy zestawu mogą mieć znacznie krótszy okres gwarancyjny. Tylko jeden producent spłuczek daję pełną gwarancję na 10 lat na wszystkie części składowe konstrukcji. Reasumując, zwracajmy uwagę na następujące informacje:
•    okres gwarancji oraz, czy jest ona udzielana tylko na stelaż, czy też na wszystkie elementy zestawu (np. zawór napełniający, spustowy, zbiornik);
    certyfikaty i dopuszczenia odpowiednich jednostek certyfikujących;
    zawartość zestawu – czy umożliwia wykonanie kompletnego podłączenia (kołki, kolana odpływowe itp.);
    sposób wykonania zbiornika spłukującego (aby mieć gwarancję szczelności, najlepiej, gdy ma monolityczną budowę, bez elementów łączących);
    możliwość wyboru przyciskiem spłukującym odpowiedniej ilości wody;
    możliwość dopasowania do spłuczki różnych przycisków, tak pod względem funkcjonalnym, jak i stylistycznym;
    ile narzędzi (jakie) będzie potrzebnych do zamontowania stelaża;
    klasę głośności urządzenia;
    możliwość ominięcia kabli lub prętów zbrojeniowych, dzięki przestawnym, dającym się obracać elementom stelaża (takie rozwiązanie zapewniają markowi producenci);
    możliwość pełnej regulacji wysokości elementu montażowego;
    dostępność części zamiennych po zakończeniu produkcji danego modelu oraz lokalizację autoryzowanych serwisów na terenie kraju (ew. koszty dojazdu, ekspertyza).
Istotną sprawą jest także dobór odpowiedniej ceramiki przed zabudowaniem stelaża w ścianie (np. rozstaw śrub montażowych do podwieszanych misek ustępowych może wynosić 18 lub 23 cm). Warto też pamiętać o zainstalowaniu za zestawem wodomierzowym filtra mechanicznego do wody, nawet jeśli nie wymaga tego gwarancja. Pozwoli to na bezawaryjną pracę zaworu napełniającego w spłuczce oraz prawidłowe działanie baterii optoelektronicznych oraz zaworów spłukujących do pisuarów.

Wygoda przez dopasowanie wysokości

Ciekawe rozwiązanie do toalet oferuje firma Viega – stelaże Eco Plus (rys. 2) to stabilne, samonośne ramy. Spłuczka w tym systemie może być mocowana do ścian masywnych lub w konstrukcjach lekkich, przy czym stelaż jest tak zaprojektowany, że pozwala na zmianę wysokości zawieszenia ceramiki już po jego przytwierdzeniu do ściany i podłogi. Maksymalna wysokość siedziska muszli to około 48 cm. W systemie Eco Plus najchętniej kupowane są konstrukcje o wysokości 1130 mm lub 830 mm i szerokości 490 mm. Stelaż o wysokości 830 mm umożliwia zamontowanie przycisku spłukującego od przodu lub od góry. Dzięki specjalnej konstrukcji, zbiornik spłukujący ma mniejszą głębokość (przy pojemności 9 l) niż w typowych rozwiązaniach. Aby wyeliminować hałas powstający podczas spuszczania wody, obudowano go izolacją akustyczną (polistyren piankowy), która zarazem stanowi izolację przeciwwilgociową. Rama spłuczki wyposażona jest w zintegrowany element hamujący, który ułatwia regulację wysokości stelaża. Ponadto stelaż ma regulację wysokości kolana odpływowego w zakresie do 20 mm. Podłączenie wody zasilającej zbiornik może być usytuowane nie tylko z boku, ale również w górnej ściance. Z innych atutów warto wymienić: osadzenie konstrukcji stelaża na przestawnych stopach wspornikowych umożliwiających montaż zarówno w profilach typu U, jak i C czy płynny sposób regulacji poziomu wody w zbiorniku za pomocą suwaków. Firma Viega produkuje również stelaż narożny Eco Plus – ze zbiornikiem o przekroju trójkątnym. Innym ciekawym rozwiązaniem jest Rapid SL – stelaż do zabudowy lekkiej firmy Grohe. Instaluje się go dość szybko i łatwo dzięki zastosowaniu przez firmę nowego kanału rewizyjnego o nazwie AV1. Do AV1 wymagany jest tylko jeden zawór odpływowy, którego konstrukcja jest uniwersalna – nadaje się do natynkowych i podtynkowych zbiorników spłukujących. AV1 podłączany jest za pomocą jednego przewodu pneumatycznego z tyłu układu uruchamiającego, co pozwala na szybką i bezpieczną instalację. System Rapid SL może być montowany na szynach lub profilach U o szerokości 50/70 mm. Wysuwane podpory umożliwiają regulację wysokości stelaża w zakresie od 0 do 200 mm. Jest to też kolejne rozwiązanie pozwalające na dostosowanie wysokości zawieszenia urządzeń ceramicznych do wymagań użytkownika. Montaż spłuczki może wykonać jedna osoba.

stelaże instalacyjne6
6. Poszczególne etapy montażu spłuczki Teceprofil dla osób niepełnosprawnych: a) montaż konstrukcji do ściany i wykonanie podłączeń do instalacji wodociągowo- kanalizacyjnej,
po bokach widać trawersy z wypełnieniami do montażu uchwytów dla osób niepełnosprawnych; b) obłożenie konstrukcji płytami g-k; c) wykończenie obudowy glazurą, montaż miski ustępowej i poręczy (Lehnen)
Stelaże dostępne są w trzech wysokościach: 80, 100 i 113 cm, oraz dwóch szerokościach: 42 i 50 cm. Stelaż szerokości 42 cm produkowany jest również w wersji dla osób niepełnosprawnych. Do zabudowy pod oknem polecane są konstrukcje o wysokości 80 cm, natomiast przy wysokich wymaganiach akustycznych – model Rapid Sl, który charakteryzuje się I klasą głośności. Zastosowanie w spłuczce technologii Grohe Whisper gwarantuje delikatny przepływ i minimalny poziom hałasu. Efektownym uzupełnieniem stelaża jest przycisk z podświetlaną tarczą – Nova Light. Światło diod może mieć cztery różne kolory. Inną ciekawostką (i praktycznym uzupełnieniem) jest Grohe Fresh – rozwiązanie umożliwiające stosowanie środków czyszcząco-zapachowych w spłuczkach podtynkowych. Wykorzystując odchylany przycisk i zamontowane wewnątrz zbiornika urządzenia, środki czyszczące umieszcza się bezpośrednio w zbiorniku. Pozwala to utrzymać higienę bez konieczności wieszania koszyczków z tabletkami na brzegu miski ustępowej, które często są przyczyną zapychania się odpływu. Główne wyposażenie zestawu Rapid zawiera: przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne, spłuczkę podtynkową (9 l), zawór napełniający oraz  spłukujący, komplet uszczelek, dwie śruby mocujące, stelaż. Dodatkowe wyposażenie to przyciski, podkładka dźwiękochłonna, wsporniki dystansowe do montażu przyściennego lub narożnego.

Spłuczka specjalnie dla niepełnosprawnych

Bardzo interesujące rozwiązanie konstrukcyjne ma w ofercie firma Tece. Stelaż Teceprofil do montażu miski ustępowej, dzięki wykorzystaniu specjalnych stalowych trawersów montowanych na śruby do konstrukcji nośnej po bokach stelaża, pozwala zaoszczędzić sporo czasu podczas wykonywania elementów nośnych pod poręcze dla osób niepełnosprawnych. Producent opracował kilka wypełnień do trawersów. Każdy z nich ma odpowiednią liczbę gwintowanych otworów umożliwiających zamocowanie poręczy różnych producentów. Otwory montażowe pod wkręty do metalu w stopach montażowych różnych producentów zostały znormalizowane. Klient ma zatem możliwość dokupienia odpowiedniego wypełnienia trawersów z bardzo bogatej oferty na rynku. Aby było jeszcze wygodniej, producent dołącza do spłuczki gwintowane znaczniki z tworzywa sztucznego, które po wkręceniu w odpowiednie otwory w trawersie (o identycznym rozstawie w poręczach) dokładnie i precyzyjnie wyznaczają miejsce wykonania w płycie g-k otworów do przepuszczenia śrub  montażowych. Ponadto na powierzchni kartonu spłuczki (szablonie) są zaznaczone wszystkie otwory, które należy wykonać w czołowej płycie g-k. Instalator nie musi więc poświęcać wiele czasu na wytyczenie otworów pod rurę odpływową i zasilającą oraz pod szpilki do powieszenia miski ceramicznej. Wystarczy przyłożyć wycięty szablon do powierzchni płyty g-k, odrysować otwory i następnie je wyciąć. To bardzo przyspiesza montaż konstrukcji. Cała konstrukcja jest bardzo masywna i wytrzymała. Polecam ją w szczególności dla osób otyłych. Spłuczka w systemie Teceprofil zapewnia trzy możliwości uruchamiania spłukiwania: dowolnie wybranym z oferty przyciskiem spłukującym, przyciskiem elektrycznym montowanym do poręczy lub elektroniką bezdotykową. Przyciski spłukujące licują się z powierzchnią ściany. Zawór napełniający pracuje bardzo cicho.

Wciąż jest wiele do zrobienia

Oferta rynkowa stelaży instalacyjnych jest bardzo bogata. W artykule zostały przedstawione produkty tylko kilku producentów, a na rynku mamy także produkty firm Gorgiel, SFA Poland, Delfin, TMW, SBS, Mepa i innych. Dostępne konstrukcje mają różne rozmiary. Im wyższy i węższy stelaż, tym zwykle wyższa jest jego cena. Z uwagi na starzejące się społeczeństwo powinniśmy być coraz bardziej wrażliwi i chętni do wprowadzania innowacyjnych i inteligentnych rozwiązań w zakresie dostępności łazienki dla osób w podeszłym wieku. Łazienkę przyjazną takim osobom najłatwiej jest stworzyć w nowo powstających budynkach, gdy większość rozwiązań uwzględnianych jest na etapie projektowania. Adaptacja łazienki w budynku już istniejącym nie jest niemożliwa, ale stanowi duże wyzwanie dla wykonawcy. Być może niedługo również w Polsce – śladem innych krajów – będzie większe wsparcie dla nowych technologii wprowadzanych z myślą o osobach w podeszłym wieku, czego życzę zarówno sobie, jak i Państwu, bo przecież podeszły wiek każdego z nas czeka.


Autor: Andrzej Świerszcz


 

pi