envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Rosoła 10a
02-786 Warszawa

PI www

Geberit PI7Geberit Silent-PP to zoptymalizowany pod względem akustycznym i hydraulicznym, wtykowy system kanalizacji niskoszumowej. Polecany zwłaszcza do budynków o podwyższonym standardzie akustycznym i wielorodzinnych. Niski poziom hałasu podczas pracy systemu został potwierdzony badaniami w laboratorium akustycznym Geberit w Szwajcarii.

Trójwarstwowe rury i kształtki systemu Geberit Silent-PP wykonane są z polipropylenu wzmocnionego materiałem mineralnym. Szerokizakres średnic (DN 32, 40, 50, 75, 90, 110, 125, 160) oraz system wtykowych połączeń zapewniają łatwe dopasowanie poszczególnych elementów oraz szybkie wykonanie rur spustowych i podejść kanalizacyjnych w różnych sytuacjach budowlanych. Mała rozszerzalność materiału rur pozwala na montaż całego systemu bez kielichów kompensacyjnych (przyrost długości przejmowany jest przez połączenie kielichowe).
Wszystkie kształtki Geberit Silent-PP wyposażone są w znaczniki kąta co 30°, co ułatwia montaż systemu wzdłuż wytyczonej trasy, a także w element ograniczający, który pozwala wizualnie sprawdzić prawidłową głębokość wsunięcia kielicha kształtki do rury. Wysoka sztywność obwodowa rur oraz sprawdzone uszczelki wargowe EDPM w kielichach zapewniają niezawodną i trwałą szczelność systemu.
Materiał, z którego wykonane są rury i kształtki Geberit SilentPP, zapewnia wysoką odporność na uderzenia w niskiej temperaturze. Dzięki temu system może być montowany nawet przy ujemnych wartościach temperatury, bez obawy o pęknięcia lub inne uszkodzenia materiału. Dodatkowo, wysoka zawartość sadzy w materiale skutecznie chroni materiał przed starzeniem i wzrostem kruchości. Pozwala to okresowo składować rury i kształtki również na zewnątrz.

Hydraulicznie zoptymalizowane kształtki ograniczają generowanie hałasu przez system Geberit Silent-PP i dają możliwości doboru mniejszych średnic przewodów. Instalacja jest więc bardziej ekonomiczna, zajmuje mniej przestrzeni w budynku, przy czym ma większą przepustowość.

Cicha praca

System Geberit Silent-PP został przebadany pod względem poziomu generowanego hałasu w laboratorium akustycznym firmy Geberit w Szwajcarii. Stworzone tam stanowisko badawcze uwzględnia nie tylko odpowiednie wymagania normy, ale też rzeczywiste warunki w obecnie wznoszonych budynkach. Porównując je ze stanowiskiem wykonanym tylko według normy EN 14366, warto zauważyć istotne różnice:

  • ściana, do której mocowana jest instalacja, ma mniejszy ciężar właściwy;
  • grubość stropu jest o połowę mniejsza i nie jest on izolowany;
  • badania uwzględniają hałas od całej instalacji, w tym od zaworu spustowego w spłuczce i zaworu napełniającego, a nie tylko hałas przepływu w rurze odpływowej WC i w pionie;
  • pomiar wykonywany jest przy uruchomieniu spłukiwania WC 6 l, a nie przy przepływie ciągłym wody.

Badania przeprowadzono przy udziale przedstawicieli Instytutu Fraunhofera, uzyskując realne do osiągnięcia wartości. Dzięki temu Geberit oferuje kompletny system spełniający wymagania DIN 4101, dający dodatkową korzyść, jaką jest gwarancja osiągnięcia założonych w projekcie dopuszczalnych poziomów hałasu.

Geberit PI7

Kompatybilny z Geberit Silent-db20

Geberit Silent-PP można bezpiecznie łączyć z systemem kanalizacji cichej Geberit Silentdb20. W wielokondygnacyjnych budynkach mieszkalnych korzystne kosztowo jest np. wykonanie pionów kanalizacyjnych w systemie Geberit-db20 i podejść w systemie Silent-PP. Szczelne połączenie obydwu systemów zapewniają adaptery wyposażone w specjalne pazurki ze stali nierdzewnej, gwarantujące nierozłączność połączenia.

Autor: Zuzanna Łepkowska
Artykuł sponsorowany

Geberit logo

Geberit Sp. z o.o.
ul. Postępu 1, 02-676 Warszawa
tel. 22 376 01 02, faks 22 843 47 65
www.geberit.pl


 

pi