envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











W 2010 r. firma Ensol przedstawiła SM „Nowoczesna” w Raciborzu pomysł wykorzystania OZE do przygotowania c.w.u. w zarządzanych przez spółdzielnię budynkach wielorodzinnych, w tym 11-piętrowych, oraz modernizacji znajdujących się w nich mało wydajnych instalacji grzewczych. W 2011 r. w ramach tego pomysłu została zaprojektowana i wykonana pierwsza w Polsce pilotażowa instalacja c.w.u. z wykorzystaniem kolektorów słonecznych i pomp ciepła dla budynku 11-kondygnacyjnego.


Głównym założeniem projektu przedstawionego przez firmę Ensol było istotne ograniczenie zużycia energii cieplnej kupowanej od PEC-u na potrzeby przygotowania c.w.u. dla kilkudziesięciu budynków wielorodzinnych SM „Nowoczesna”. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w tym przypadku pozwalało obniżyć koszty eksploatacji dwutorowo. Z jednej strony zapewniało bezpośrednie obniżenie kosztów przez mniejsze zużycie ciepła z PEC-u, z drugiej strony – obniżenie kosztów stałych związanych z opłatami za moc zarezerwowaną dla poszczególnych budynków. Firma Ensol zadeklarowała w formie gwarancji zawartej w umowie wykonawczej ze spółdzielnią, że minimalna średnioroczna oszczędność w przygotowaniu c.w.u. przy zastosowaniu OZE wyniesie minimum 40%!

Nowe wyzwania – nowe pomysły

Podczas projektowania instalacji solarnej w budownictwie wielorodzinnym należy wziąć pod uwagę wiele aspektów różniących je od małych, przydomowych instalacji solarnych. Zasadniczo małe instalacje wykonywane są w taki sposób, że ciepło z układu solarnego jest przekazywane bezpośrednio do c.w.u. W dużych instalacjach nie jest to możliwe przede wszystkim z dwóch powodów:

- gromadzenie dużej ilości c.w.u. wymaga okresowego podgrzewania wody do temperatury 70°C celem likwidacji legionelli – powoduje to dodatkowe straty ciepła układu;

- maksymalna temperatura c.w.u. jest ograniczona do 55°C – w przypadku dużej instalacji solarnej i przy braku odbioru c.w.u. (wyjazd urlopowy części mieszkańców) może wtedy następować szybkie ogrzewanie zasobników nawet do 90°C. Z tego względu w dużych instalacjach stosowane są zasobniki buforu ciepła, czyli glikol przekazuje ciepło z kolektorów do wody grzewczej bufora ciepła, a dopiero przy wykorzystaniu wody grzewczej z bufora przygotowywana jest c.w.u według bieżących potrzeb.

 

Krzysztof Sadlok

Jak wpisać się w istniejące warunki? Autorski system monitoringu, Pilotaż ujawnia problemy, Układy pracy instalacji wspomagającej, Układ kolektorów słonecznych i układ odbioru ciepła, układ dwóch pomp ciepła, układ zasobników ciepła, układ modułów świeżej wody, układ ciepłej wody, konstrukcje wsporcze kolektorów i pomp ciepła oraz system monitoringu oraz raportowania uzysków - o tym można przeczytać w PI 4/2014

 


 

pi