envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Zastanówmy się, kiedy i dlaczego powinno się stosować zbiornik buforowy w instalacji zasilanej pompą ciepła.


Sercem pompy ciepła jest sprężarka, która odpowiada za przepływ i sprężanie czynnika chłodniczego. W większości popularnych modeli pomp pracuje ona ze stałą prędkością obrotową, a tym samym cała pompa pracuje ze stałą wydajnością (mocą) grzewczą – zależną od temperatury dolnego źródła (DZC) i wymaganej temperatury górnego źródła (GZC). Aby pompa ciepła mogła pracować prawidłowo, konieczne jest zapewnienie stałego odbioru całej energii cieplnej, która jest dostępna po stronie GZC. W przeciwnym wypadku nastąpi wyłączenie awaryjne pompy. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja grzewcza musi zatem gwarantować odbiór ciepła podczas pracy urządzenia.

Ogrzewanie płaszczyznowe a grzejnikowe

Minimalna objętość wody w instalacji grzewczej uzależniona jest od maksymalnej mocy grzewczej pompy ciepła. Zaleca się, aby min. objętość wody pomiędzy źródłem ciepła a przewodami rozprowadzającymi wynosiła 3 l/kW mocy grzewczej (rys.1). Jeżeli objętość wody w obiegu grzewczym nie jest wystarczająca, stosuje się zbiorniki buforowe wody grzewczej.

 

Paweł Kowalski

O zbiornikach łączonych równolegle, zbiornikach łączonych szeregowo i pojemności zbiornika buforowego do przeczytania w PI 4/2014

 


 

pi