envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Krystian Kurowski

 

Gruntowe wymienniki ciepła jako dolne źródło pomp ciepła stanowią jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań na rynku. Duża ich popularność bierze się ze specyficznych właściwości gruntu, gwarantujących optymalne warunki pozyskania ciepła niskotemperaturowego, oraz m.in. możliwości jego regeneracji.

 

2013-07-13-1

1. Fluktuacje temperatury uzyskiwanej z gruntu podczas eksploatacji [Górzeński R., Szanuj energię…]

 

 Gruntowe wymienniki ciepła stanowią układ hydrauliczno-cieplny. Zbudowane są z wytrzymałych rur polietylenowych o klasie ciśnieniowej odpowiadającej co najmniej HDPE 100 lub z innych materiałów odpornych na tzw. powolną propagację pęknięć PE-RC.

Dolne źródła gruntowych pomp ciepła dzielą się na poziome i pionowe (tradycyjny podział). Cechą wspólną tych rozwiązań jest materia ośrodka – grunt. W podział ten nie wpisują się tzw. wymienniki koszowe czy GRD (Geothermal Radial Drilling), mające cechy zarówno wymienników poziomych, jak i pionowych. Właściwości gruntu, wielkości strumienia ciepła, natura ciepła, możliwość wymrożenia ośrodka, jak i jego regeneracji (naturalnej/sztucznej) są ściśle powiązane z położeniem wymiennika (poziomy/pionowy). Wymienniki poziome i pionowe charakteryzują się różną temperaturą pracy i odmienną rozpiętością wartości temperatury w ciągu roku eksploatacji, jak też możliwością regeneracji. Parametry (fizyczne) ośrodka gruntowego mogą zmieniać się w szerokim zakresie w danej inwestycji, zarówno w przypadku wymienników poziomych, jak i – praktycznie zawsze – pionowych.

 

(...)

 

Grunt jest doskonałym magazynem energii. Można do niego zrzucać dowolne jej ilości, gdy chwilowo nie da się tej energii wykorzystać. Godne polecenia jest np. akumulowanie ciepła odpadowego, które w przeciwnym wypadku „poszłoby w komin”. Trzeba tylko pamiętać, że akumulację może zniweczyć intensywny przepływ wód gruntowych.

 

(...)

 

Szczegółowo o metodach regeneracji dolnego źródła można przeczytać w Polskim Instalatorze nr 07-08/2013.

Kup go

 

pi